Taşköprü sarımsağı fiyatları üreticiyi memnun etti

AA |  17 Ağustos 2018 Cuma - 12:07 | Son Güncelleme : 17 08 2018 - 12:08

Türkiye'nin önemli sarımsak üretim merkezlerinden Taşköprü'de üreticiler, sarımsak fiyatlarından memnun oldu.


İlçede 25 bin dekar alanda yılda ortalama 25 bin ton sarımsak  üretiliyor. Şubat ve mart aylarında dikilen sarımsağın hasadı ise temmuz ayında  tamamlanıyor.
 
Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Taşköprü'nün, sarımsağıyla ünlü bir ilçe olduğunu anımsatarak,  sarımsak fiyatlarının geçen yıla göre daha iyi olduğunu dile getirdi.
 
"Geçen yıl sarımsakta rekolteye bağlı olarak fiyatlar oldukça düşüktü.  Bu yıl, geçen yıla göre rekolte daha düşük. Sarımsak fiyatları toptan 5 ila 10  lira arasında değişiyor. Gönül daha fazla olmasını ister, ama bu fiyatlar  çiftçimizi koruyor." ifadesini kullanan Butur, rekoltenin iklim şartları  nedeniyle düşük olduğunu söyledi.
 
Sarımsak üreticisi Necip Atasoy ise ilçede yıllardır sarımsak ektiğini  belirterek, "Ürettiğim sarımsağı kendim pazarlıyorum. Fiyatlarımız bu yıl geçen  yıla göre çok daha iyi. Sarımsak boyutuna göre perakende olarak 15 liraya kadar  alıcı buluyor." dedi.
 
İlçede sarımsak satışı yapan Ahmet Erçal da fiyatların geçen yola göre  yüzde 30 civarında arttığını kaydederek, "Bu yıl rekoltede düşüş yaşandı.  Üretimde yaşanan düşüş fiyatlara yansıdı. Bu sayede, Taşköprü sarımsağının fiyatı  yükseldi." ifadesini kullandı.
 
Taşköprü sarımsağının geniş coğrafyalarda tanındığını vurgulayan  Erçal, "Türkiye'nin yanı sıra yurt dışında da biliniyor. İklim şartları  dolayısıyla Kastamonu sarımsağı çok farklı bir aromaya sahip. Türkiye'nin birçok  noktasına sarımsak satışı yapıyoruz." diye konuştu.

ETİKETLER