Taşınma sonrası iş ilanları arttı!

Gökhan Artan /DHA |  09 Nisan 2019 Salı - 11:58 | Son Güncelleme : 09 04 2019 - 12:22

İstanbul Havalimanı'na tarihi taşınma sonrası birçok iş kolunda faaliyette bulunan büyük ve küçük ölçekli işletmeler de ihtiyaçları olan personel alımlarına hız verince işe alım ilanları arttı.İstanbul Havalimanı için personel alım ilanlarında özellikle mağaza çalışanlarıyla ilgili artışlar yaşanıyor.


Büyük göç sonrası İstanbul Havalimanı'nda yer alan işletmeler de ihtiyaçları olan personel alımına hız verdi.İstanbul Havalimanı başlangıçta 100 bin kişiye, tüm etapları tamamlandığında ise 225 bin kişiye istihdam sağlayacak. Tarihi taşınma sonrası yolcu sayısının daha da artacağı havalimanında yer alan büyük ve küçük ölçekli işletmeler daha çok personele ihtiyaç duyuyor. İşletmeler personel alım ilanlarını daha da artırdı. Terminalde yeni mağazalar açılırken özellikle iş başvurularının yapıldığı web sitelerinde İstanbul Havalimanı için personel alım ilanlarında artışlar da dikkat çekiyor. İş başvurularının yapıldığı web sitelerinde İstanbul Havalimanı için çok sayıda ilan yer alıyor. 
 
EN ÇOK MAĞAZA ÇALIŞANLARI ARANIYOR
 
En çok aranan personellerin  başında ise mağazalar ile yiyecek içecek hizmetleriyle ilgili geliyor.Satış danışmanları ile ilgili alım ilanlarında özellikle artışlar yaşanıyor. Havayolu ve bunlara yer hizmeti veren işletmeler de kadrolarına daha fazla personel katacak. Havayolu şirketleri de personel alımıyla ilgili yeni ilanlara çıktı. Özel havayolu şirketleri hem uçuş ekibi hem de bazı departmanları için yeni ilanlar yayınladı. 
 
 
THY VE İŞTİRAKLERİ DE YENİ PERSONEL ALACAK
 
İstanbul Havalimanı ile beraber uçak ve uçtuğu noktalar daha da artacak olan Türk Hava Yolları'nın ve iştiraklerine de yeni çalışanlar katılacak. Pilot alımı için aktif ilanları yer alan THY bir süre sonra da kabin görevlisi alımı ilanına çıkacak. THY'nin DO & CO ile ortak kurululuşu olan ikram şirketi Turkish DO&CO'nun da personel ilanları dikkat çekiyor.THY'nin uçaklarının yanı sıra İstanbul Havalimanı'ndaki Lounge'larına da ikram veren şirketin yeni 24 iş ilanı yer alıyor.
 
 
23 İLİN NÜFUSUNU GERİDE BIRAKTI 
 
Öte yandantoplamda 76,5 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilen, ilk  fazı 29 Ekim 2018'de resmi programla uçuşlara açılan İstanbul Havalimanı'ndan,  "Büyük Göç" olarak adlandırılan 6 Nisan'da tarihi taşınmanın sona ermesinin  ardından yurt dışı ve içi uçuşları sürüyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü  verilerine göre, İstanbul Havalimanı, bu yılın ocak-mart  döneminde iç hatta 193 bin 816, dış hatta 124 bin 366 yolcuyu misafir etti.  2019'un ilk 3 ayında bu havalimanı 318 bin 182 yolcuyu ağırladı.
 İstanbul Havalimanı hizmet verdiği yolcu sayısıyla kısmi  operasyonların yapıldığı bu yılın ilk üç ayında, Türkiye'nin 23 ilinin nüfusunu  geride bıraktı. İstanbul Havalimanı, ocak, şubat ve martta ağırladığı yolcu sayısıyla,  Bolu, Nevşehir, Kars, Kırıkkale, Hakkari, Bingöl, Burdur, Yalova, Karaman,  Karabük, Kırşehir, Erzincan, Bilecik, Sinop, Çankırı, Bartın, Iğdır, Artvin,  Gümüşhane, Kilis, Ardahan, Tunceli ile Bayburt'un nüfusunu geride bıraktı. İstanbul Havalimanı, bu yılın üç aylık sürecinde 2 bin 630 uçaklık  hava trafiğine ev sahipliği yaptı.
  Bu dönemde, bin 476 geliş-gidiş seferi iç hatta icra ederken, bin 154  uçuş da dış hatlardan düzenlendi. Seferlerin artarak devam ettiği havalimanında bu yılın üç ayında  toplam 2 bin 565 ticari uçuş yapıldı. İç hatta bin 413, dış hatta da bin 152  ticari sefer İstanbul Havalimanı'nda icra edildi.İstanbul Havalimanı'ndan 2019'un ocak, şubat ve mart ayında, bagaj,  kargo ve postadan oluşan yükü binlerce uçakla taşındı. Havalimanından bu dönemde  icra edilen seferlerle iç hatta bin 274, dış hatta bin 848 ton olmak üzere toplam  3 bin 122 ton yük nakledildi.