Taşeron İşçilerin kadroya alımı için Başbakan Yardımcısı Canikli'den kritik açıklama!

16 Haziran 2016 Perşembe - 11:45 | Son Güncelleme : 16 06 2016 - 11:45

Taşeron İşçiler kadro için gün sayıyorlar. Peki Taşeron İşçiler ne zaman kadroya alınacak. Her geçen gün yeni bir gelişmenin yaşandığı konuda son gelişme Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin açıklaması oldu. İşte merak edilen Taşeron İşçilerin kadroya alımı ile ilgili detaylar...


Taşeron İşçiler büyük bir merakla kadroya alınmayı beklerken konu ile ilgili art arda açıklamalar gelmeye devam ediyor. Başbakan Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarından sonra Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'de Taşeron İşçilerin kadroya alımı ile ilgili bir açıklama yaptı. İşte tüm ayrıntılarıyla Taşeron İşçilerin kadroya alımı ile ilgili son gelişmeler...

BAŞBAKAN YARDIMCISI NURETTİN CANİKLİ'NİN AÇIKLAMALARI
 
Taşeron işçilerin merakla beklediği açıklama, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'den geldi. 
 
 'Taşeronlara kadro ısrarımız sürüyor'
 
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, taşeronla ilgili soruya da yanıt verdi.
 
 
Taşerona kadroyla ilgili düzenlemenin devam ettiğini söyleyen Canikli, "Maliye Bakanlığımız bünyesinde teknik çalışmalar devam ediyor. Son derece önemli bir düzenleme ve Türkiye'de büyük bir problemi çözecek" dedi.
 
Taşeron düzenlemesinde teknik detayların çok fazla olduğunu hatırlatan Canikli, "Detayların çözülmesi gerekiyor. İlgili Bakanlıkların ve uzmanların çalışmaları sürüyor. Takvim vermek istemiyoruz ama çok uzun zaman alacağını tahmin etmiyoruz. Verilen sözler var, o sözlere uygun bir şekilde düzenleme yapılacaktır" dedi.
 
BAŞBAKAN YILDIRIM'IN TAŞERON İŞÇİLERİN KADROYA ALIMINA İLİŞKİN AÇIKLAMASI
 
Binali Yıldırım'ın Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesindeki Taşeron İşçilerin kadroya alınması törenindeki o konuşmaları;
 
"Bizim inancımız şudur , Aynı işi yapıyorsa bütün çalışanların aynı şekilde muamele görmesi gerekir. Alın terini, akıl terini, üretime bu ülkenin geleceğine koyan insanların , farklı bir sınıflandırılmaya tabi tutulması asla ve asla kabul edilemez. Bu çalışma barışına da aykırıdır. Bizim inancımıza da aykırıdır. Onun için bu çarpıklığı bu yanlışı ortadan kaldırmak için hükümetimiz ortaya bir irade koydu. Ve kamudaki tüm taşeron arkadaşlarımızın devlet kadrolarına asli işlerini yapacak şekilde bir sürekli statüye getirilmeleri kamuoyuna AK Parti'nin yeni dönemdeki tahahhütüdür."
 
720 bin taşeron işçinin kadroya geçeceği haberi geçtiğimiz aylarda açıklandı. Yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte gözler taşerona kadronun ne zaman olacağına çevrildi. Taşerona kadroda şartlar değişmese de yeni hükümetin ilk reformlarından biri çalışma hayatı ve ekonomi olacak.
Çalışma hayatıyla ilgili gündemden düşmeyen iki düzenlemede gözler 65. hükümette. Aralık ayında açıklanan “3 aylık reform” paketinde yer alan 'taşeron işçilerin kadroya alınması' ve 'kıdem tazminatı' 65. hükümet tarafından hayata geçirilecek.
 
 
TAŞERON İŞÇİLERE KADRODA SON DURUM TARİH VE ŞARTLAR
 
Hükümet programını açıklayan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ise konuyla ilgili olarak, “İş güvenliği ve kıdem tazminatı hususları tüm sosyal taraftarlarla görüşülerek çalışanın hak ve hukuku gözetilmek suretiyle birlikte çözüme kavuşturulacak” demişti.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “İSKİF'2016: İstanbul Kariyer ve İstihdam Fuarı"nın açılış törenine katıldı. İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen açılış törenine Soylu'nun yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin de yeraldı. Bakan Soylu açılış töreninde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 
Bir gazetecinin “Taşeron işçilerin kadro alması halen meclise sunulmadı, gidişatı nedir? Kıdem tazminatının hesaplanmasına ilişkin maddi somut bir detay var mı?" şeklindeki sorusuna Bakan Soylu, taşeron işçiler konusundaki çalışmanın devam ettiğini belirtti.
 
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SÜLEYMAN SOYLU'NUN AÇIKLAMALARI
 
Bakan Soylu, kıdem tazminatı konusunda ise şu değerlendirmelerde bulundu:
 
“Biz kendi açımızdan teknik çalışmalarımızı tamamladık. Ama bizim çalışmamız ancak teknik bir çalışmadır. Bunu hem hükümetimizle, hem de, sosyal diyalogu kurarak… Çünkü iş veren tarafı var, çalışan tarafı var, kıdem tazminatını alamayan sessiz çoğunluk tarafı var, kıdem tazminatı almış gibi gösterilenler tarafı var, sendikalar tarafı var, hukuk, yargı tarafı var. Bütün bu taraflarla bir araya gelip bu değerlendirmeleri gerçekleştireceğiz. Dünyada birçok ülkeyi izledik, değerlendirdik.
 
Çok kapsamlı bir çalışmayı kendi açımızdan çok kapsamlı bir şekilde yaptık. Sendikalarımızın çalışmaları var, bazı sanayi ve ticaret odalarımızın çalışmaları var, TOBB'nin çalışmaları var, işçi sendikalarının çalışmaları var. Bütün bunları sosyal diyalog ortamında, bugüne kadar götürdüğümüz gibi devam ettireceğiz. Bir arada ortaya koyup değerlendirdikten sonra güzel bir sonuca ulaşacağız.
 
Hükümetimizin kararlılığı sosyal diyalogla beraber, Türkiye'nin çok uzun zamandır beklediği bu kıdem tazminatı sorununu çözmek. Ülkemizde bugün insanlarımızın yüzde 86'sı kıdem tazminatı alamamaktadır. Önemli araştırmalar yaptık, önemli görüşmelerimiz söz konusu, önümüzdeki dönemlerde bunu toplumumuzla ve kamuoyumuzla paylaşacağız. Orada da bu söylediklerimizin aslında neyi ihtiva ettiği daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Ama Bugün bu yaptığımız çalışmaları elbette ki sosyal diyalog ortamı ile paylaşacağımızı ifade etmekle sınırlı kalayım. Zannediyorum ki iyi bir neticeye ulaşacağız"
 
 
“ÇOK GERİYE GİDİŞ OLMAYACAĞI GÖRÜLMEKTEDİR"
 
Bakan Soylu, kıdem tazminatında orta yolun gün konusunda da geçerli olup olmadığı sorusuna ise, “Özellikle sendikalarımızın kendi ortaya koydukları çok uzun zamandan beri değerlendirmeler mevcut. Bizim o değerlendirmelere elbette ki uzak kalmamız, onların söylediklerine kayıtsız kalmamız söz konusu değildir. Bir taraftan çalışan hayatımız, sendikasız olan çalışanlar var, sendikalılar var, bütün bunlarla oturup bu değerlendirmelerin tamamını yapacağız. Ama bugünden geriye gidiş konusunda ortaya konan değerlendirmelerde de, bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda da çok geriye gidiş olmayacağı görülmektedir" şeklinde yanıtladı.
 
Bakan Soylu, açılışın ardından fuarı gezdi ve iş başvurusu yapan iki genç ile de sohbet etti.
 
TAŞERON İŞÇİ DÜZENLEMESİ
 
Kamuda çalışan 720 bin işçiyi ilgilendiren 'taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesi' de sırada bekleyen bir diğer önemli düzenleme.
  
TAŞERON İŞÇİLERE KADRODA SON DURUM TARİH VE ŞARTLAR
 
Hükümet programını açıklayan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ise konuyla ilgili olarak, “İş güvenliği ve kıdem tazminatı hususları tüm sosyal taraftarlarla görüşülerek çalışanın hak ve hukuku gözetilmek suretiyle birlikte çözüme kavuşturulacak” demişti.
 
TAŞERON İŞÇİLERİN İSTİHDAMINDA İZLENECEK METODLAR
 
Taşeron işçilerin istihdamında izlenecek metodlar açısından asıl iş ve yardımcı iş ayrımı yapılmaksızın bütün taşeron işçileri halen çalıştıkları kurumlarda 4857 sayılı yasaya göre işçi olarak istihdam edilmesi gerektiği öneriliyor. Bu bağlamda bütün işçilerin kıdemleri ile beraber şu anki çalışma şartları ve ücretleri ile hizmet sözleşmelerinin devri yoluyla kamuda istihdam edilmeleri gerektiği ifade ediliyor.
 
PERFORMANS KRİTERLERİ
 
Bütün kamu kurumlarını bağlayacak şekilde her bir iş kolu için performans kriterleri belirlenecek. Örneğin, temizlik işlerinde her bir saatte yerler ıselak olarak silinecek vb. hizmet kalitesini önceleyen kriterler son derece önemlidir. Her bir kamu kurumunda mevcut hizmet alım sözleşmelerinde bulunan kadro sayılarına benzer norm işçi kadroları ihdas edilerek, kamuda istihdam yığılmalarının önüne geçilecektir. Bu önerilerin Hükümetin elini güçlendirecek altın kurallar olarak görülmesi gerekir.
 
 
İKRAMİYE ŞARTLARINDAN YARARLANMA HAKKI
 
İkramiye hakkından yararlanma şartları performansa göre olmalı
Sendikanın 6772 sayılı Kanun gereğince ödenen ikramiyelerle ilgili de önemli önerileri var. Buna göre, 6772 sayılı Kanun'dan doğrudan yararlanılmayacak, gerekli performans kriterlerini sağlayanlar faydalanacaktır. 6772 sayılı Kanun'a göre hali hazırda çalışan kamu işçisine ödenen ikramiyenin performansa göre ödenmesini işçi sendikasından duymak oldukça ilginç ve takdire şayan.
Maliyetler bakımından (mevcut çalışanların hakları korunmak şartıyla) 6772 sayılı Kanun'dan; 1- Kıdemi 1-5 yıla kadar olanlar 1 aylık, 2- Kıdemi 5- 15 yıla kadar olanlar 2 aylık, 3- Kıdemi 15 yıl yukarısı 3 aylık şeklinde, olacak şekilde yararlanacaklar ve bu süreler toplu iş sözleşmeleriyle uzatılamayacaktır. Yine yapılan öneride yeterli performansı göstermeyen işçiler en az 3 defa uyarılacaklar ve belirli şartlarda 6772 sayılı Kanun'dan doğan ikramiyelerinde kesinti yapılacak veya iş akitleri uzatılmayacaktır.
 
TOPLU İŞ HUKUKU ÖNERİLERİ
 
6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nda değişiklik yapılarak, taşeron işçilerin şu anda hangi iş kollarında örgütlenmişlerse yine aynı iş kolunda çalışmaya devam etmelerinin sağlanması gerektiği öneriliyor. Bu suretle kamuda yeni istihdam edilen işçilerin halen uygulanmakta olan toplu iş sözleşmelerinden faydalanmak suretiyle maliyet artışının önüne geçileceğini düşünüyor. 6356 sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinde sadece kamu kurumlarında uygulanmak üzere asıl işin tabi olduğu iş kolunda örgütlenme zorunluluğu kaldırılarak işçiler fiilen yaptıkları işe göre örgütlenmeleri gerektiğini düşünüyor. Aynı kuralın mevcut toplu iş sözleşmelerinin sona ermesinden itibaren 657 sayılı Kanun'un 4/d kapsamındaki bütün işçiler için de geçerli olması gerektiğini öneriyor. Farklı kamu kurumlarının farklı farklı çalışma şartları oluşturmak suretiyle ücretlerde eşitsizliğe yol açmalarının önüne geçmek amacıyla toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bu kanun kapsamında çalışan işçileri yalnızca tek bir bakanlığın temsil etmesini gerektiğini öneriyor.
 
TAŞERON İŞÇİLERİ KAMUDA İŞE ALMANIN ŞARTLARI NASIL OLMALI?
 
Mevcut taşeron işçilerinin kadroya alınmasında 657 sayılı Kanun'un aradığı şartlara benzer şartların taşımasının ve mülakat sonrası işe alımın gerektiği vurgulanıyor. Hatta göreve alınmadan önce güvenlik soruşturması yapılmasının son derece önemli olduğunu belirtmek isteriz.
Daha sonraki işe alımlarda ise; Vasıfsız işlerde, önceden belirlenecek objektif sosyal seçim kriterlerine göre (Yaş, aile yükümlülükleri, aile gelir durumu vb.) işe alım gerçekleşmesini öneriyor. Bunun yanında diğer işlerde ise mevcut uygulamada olduğu gibi KPSS puanlarına göre işe alım yapılması öneriliyor.
 
Sonuç olarak, Hak-İş Başkanı ile yapmış olduğumuz görüşme neticesinde taşeron işçilerin kamuya alınmasında izlenmesi gereken en makul yöntemlerin neler olması gerektiğini okuyucularımızla paylaştık. Ümit ederiz ki taşeron işçi sorununun çözümünde küçükte olsa katkı sağlamıştır.
Objektif olarak belirtmek gerekir ki bir işçi sendikasından bu tür öneriler almaya alışkın olmadığımız için yaklaşımlara hayret ettiğimi belirtmek isterim. Keşke 6772 sayılı Kanun gereğince kamu işçilerine ödenen ikramiyeyle ilgili objektif öneriyi daha önce duymuş olsaydık. Her şeye rağmen Hak-İş'ten gelen son derece objektif önerilerin hem taşeron işçi sorununun çözümüne hem de Kamu Personel Reformu'na katkı sağlamasını temenni ediyorum.