Taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak? Taşeron düzenlemesinde sona doğru

20 Aralık 2017 Çarşamba - 10:23 | Son Güncelleme : 20 12 2017 - 10:23

Taşeron işçilerin kadro sürecine ilişkin peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun ardından Başbakan Binali Yıldırım taşeron işçilerin kadro sürecine ilişkin konuştu. İşte taşeron işçilerin kadroya alınma sürecine dair yaşanan son gelişmeler...


 
Taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak sorusunun yanıtı oldukça merak ediliyor. Sayılar milyona yaklaşan taşeron işçi kadroya alınacakları günü sabırsızlıkla bekliyorlar. İşte Başbakan Binali Yıldırım'ın taşeron işçilere kadro düzenlemesi hakkında yaptığı açıklama...
 
Taşerona kadro işi tamam
 
Başbakan Binali Yıldırım, Kırıkkale'deki il kongresinde alandaki vatandaşların “taşeron işçilere kadro” talebi üzerine, “Kadro işi tamam” karşılığını verdi.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron düzenlemesine ilişkin, “Yaklaşık iki gün içerisinde çalışmamız tamamlanmış ve yasal zemine kavuşması konusunda adımlarımız atılmış olacak” dedi.
 
Sarıeroğlu, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2018 bütçesi üzerine yaptığı konuşmada, özetle şunları söyledi:
 
- “Yüzde 11.1’lik büyüme performansına ulaşarak, Çin’i ve Hindistan’ı geride bırakarak dünyanın 1’inci ekonomisi durumuna gelmiş durumdayız. İş gücümüz 1 milyon 128 bin kişi artarak 32 milyon 215 bin seviyesine ulaşmış durumda.
 
Asgari mutabakat
 
- Kadınların iş gücüne katılım oranı geçen yılın aynı dönemiyle oranladığımızda 1 puan arttı. 10 milyon 470 bin kadın iş gücünde. Yine, kadın istihdam oranımızda da 1.1 puanlık bir artış söz konusu. Yüzde 29.4 oranıyla yaklaşık 500 binlik bir kadın istihdam artışı gerçekleştirmiş durumdayız.
 
- İŞKUR, 2003 yılında 65.398 kişiyi işe yerleştirirken kasım itibarıyla 982 bin 758 kişiyi işe yerleştirmekle çok yüksek bir performansa ulaşmış durumda. Yıl sonuna kadar inşallah 1 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.
 
- Şu anda 100 bin kişi kamuda işçi olarak çalışıyor. Biz ilk verdiğimiz rakamla 450 bin kişiyi amasız, fakatsız kadroya alacağız dedik. Biraz sindirmekte zorluk çekiyorsunuz. 4.5 katına kadar, mevcuttaki çalışanları, taşeron kardeşimizi kadroya alıyoruz. Belediyelerimizdeki 400 bin kardeşlerimizi, belediye iştiraklerini gayet de iyi şartlarda istihdamlarını sağlayacağız. 900 bin emekçimiz yapacağımız çalışmaların kapsamında.
 
Taşeronda çalışan kardeşlerimiz de merak etmesinler, yaklaşık iki gün içerisinde çalışmamız tamamlanmış ve inşallah yasal zemine kavuşma konusunda adımlarımız atılmış olacak.
 
- Net asgari ücrette reel olarak yüzde 111 artış yapmış bir iktidarız. İnşallah, mutabakatla, her kesimin beklentisini karşılayacak bir ücreti belirleyeceğiz.”
 
KAMUDA ÇALIŞANA KHK İLE VERİLECEK
 
TBMM'de edinilen bilgiye göre kamuda çalışan taşeron işçilere kadronun KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile verileceği öğrenildi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen taşerona kadro müjdesiyle birlikte yaklaşık 900 bin taşeron işçi, kadronun verileceği tarihi beklemeye başlanmıştı. KİT'lerde çalışan yaklaşık 50 bin taşeron işçisinin de kadro düzenlemesine dahil edilmesini isteyen sendikalar, bu kapsamda 15 Aralık Cuma günü talepleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'na iletmişti.
 
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu arasındaki görüşmede, KİT’lerdeki yaklaşık 50 bin taşeron işçisinin de düzenlemeye dahil edilmesi yönünde fikir birliğine varıldığı öğrenildi.
 
TAŞERONA KADRO DÜZENLEMESİNDE SONA DOĞRU
 
Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin  taşeron işçiyi ilgilendiren kadro düzenlemesi, çalışma hayatının gündemindeki  yerini koruyor. Düzenlemenin kapsamıyla ilgili bazı belirsizlikler sürerken bu  süreçte işçi sendikalarının talepleri de öne çıkıyor.
 
Özellikle KİT'lerde çalışan yaklaşık 50 bin taşeron işçisinin de kadro  düzenlemesine dahil edilmesini isteyen sendikalar, bu kapsamda 15 Aralık Cuma  günü talepleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'na iletmişti.
 
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanı Jülide Sarıeroğlu arasındaki görüşmede, KİT’lerdeki yaklaşık 50 bin  taşeron işçisinin de düzenlemeye dahil edilmesi yönünde fikir birliğine varıldığı  öğrenildi.
 
Taşeron işçilerin kadroya alınmasını öngören düzenlemeyi bu yıl  içerisinde yasalaştırmayı amaçlayan hükümet, yılın bitimine sayılı günler kala  çalışmalarını daha da yoğunlaştırdı. Bu doğrultuda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik  ile Maliye bakanlıklarının yürüttüğü çalışmada sona gelindi.
 
Taşeron işçileri kadroya kavuşturacak düzenlemenin kapsam ve  detaylarının birkaç gün içinde kamuoyuyla paylaşılması ve ardından hızlı bir  şekilde yasalaşması yönünde adımların atılması öngörülüyor.
 
Önce sınav, sonra güvenlik soruşturması
  
Taşeron işçilerin kadroya alınmasında yaş ve eğitim seviyesi şartı  aranmayacak. Kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler öncelikle çalıştıkları  kurumlara başvuruda bulunacak, başvuruların ardından yapacakları işle ilgili bir  sınava tabi tutulacak.
 
Sınavda başarılı olanlar, güvenlik soruşturmasının ardından  bulundukları iş yerlerinde kadrolu çalışmaya başlayacak. Emekli olup kamuda  taşeron işçi olarak çalışanlar, emekli statüsünde oldukları için kadro imkanından  faydalanamayacak.
 
Kadroya kavuşacak işçiler mevcut ücretleriyle çalışmaya devam ederken  tayin hakları bulunmayacak. Buna karşın işçiler sahip olacakları 52 günlük ilave  tediye (ikramiye) sayesinde 2 aylık ücretlerine yaklaşan fazladan kazanca sahip  olacak. Bu işçilerin ücretlerine sonraki dönemde dahil olacakları toplu iş  sözleşmeleriyle artışlar yapılacak