Tarım Kredi "sabit oranlı kredi" faizini düşürerek kapsamını genişletti

AA |  06 Haziran 2020 Cumartesi - 17:00 | Son Güncelleme : 06 06 2020 - 17:00

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, tarımsal girdilere uygulanan sabit oranlı kredi faizinin yüzde 5,5'ten 4,5'e düşürüldüğünü belirterek, "Geçen yıl yem, tohum ve gübrede başlatılan sabit oranlı kredi uygulaması, yeni düzenlemeyle akaryakıt hariç tüm tarımsal girdileri kapsayacak şekilde genişletildi." dedi.


Poyraz, AA muhabirine, Tarım Kredi'nin üretimde devamlılığı sağlamak  için atılımlarına devam ettiğini söyledi.
 
Kooperatif ortaklarının kredi oranlarında meydana gelen  dalgalanmalardan olumsuz etkilenmelerinin önüne geçmek için geçen yıl tarımsal  girdilerin temininde sabit oranlı kredilendirme uygulamasını başlattıklarını  hatırlatan Poyraz, bu süreçte yaklaşık 160 bin üreticiye toplam 1,2 milyar lira  tutarında kredi kullandırıldığını aktardı.
 
Poyraz, değişken kredi oranları nedeniyle üreticilerin büyük  sıkıntılar yaşadığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:
"Bunu gidermek için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmeler yaptık.  Güzel bir çalışma oldu. Bakanlığın 'finansman kararnamesi' kapsamındaki  destekleriyle bizim uygulamalarımızı örtüştürdük. İlk etapta sertifikalı tohum,  karma hayvan yemi ve kimyevi gübrede başlattığımız uygulamaya, mayıs itibarıyla  zirai ilaç ve modern basınçlı sulama sistemlerini de dahil ettik. Tarımsal  girdilerin sabit maliyet oranlarıyla kredilendirilmesi doğrultusunda  çalışmalarımız sürecek."
 
Poyraz, Tarım Kredi olarak ortaklarının uygun koşullarda finansmana  erişimi için piyasadaki değişimleri yakından takip ettiklerine işaret ederek,  "Tarımsal girdilere uygulanan sabit oranlı kredinin faizini yüzde 5,5'ten 4,5'e  indirdik. Geçen yıl yem, tohum ve gübrede başlatılan sabit oranlı kredi  uygulamasının, yeni düzenlemeyle akaryakıt hariç tüm tarımsal girdileri  kapsayacak şekilde genişletildi. Halihazırda akaryakıt haricindeki tüm tarımsal  girdilerde sabit oranlı kredinin üreticilerimize maliyeti yıllık yüzde 4,5, dört  yıla kadar vadeli olarak kullandırılan yatırım kredilerinde ise kredinin  üreticilerimize maliyeti yıllık yüzde 6." diye konuştu.
 
Tarımda yeni sigortacılık modeli
Tarım Kredi’de faizi minimuma indirmeyi hatta tamamen kaldırmayı  hedeflediklerinin altını çizen Poyraz, şunları kaydetti:
"Kullandırdığımız sabit oranlı kredi miktarı artarak devam edecek.  Tarımsal üretimde faizsiz bir sisteme geçmek için çalışmalarımız devam ediyor. Bu  anlamda sigortacılık alanında Bereket Tekafül ile ilk adımı attık. Geleneksel  sigortacılığın aksine tekafül sistemi İslami finans ilkeleriyle tam uyumlu  faizsiz bir anlayışla çalışmaktadır. Tekafül sigortacılığı, kooperatifçilikte  olduğu gibi yardımlaşma, dayanışma ve paylaşımı amaçlayan sigortalıların,  katılımcı kimlikleriyle dahil oldukları havuz modelidir. Geleneksel  sigortacılıktan farklı olarak tekafül havuzunda hasar sonrası oluşacak bakiye  üzerinden prim iadesi imkanı bulunmakta, fonlar ise faizsiz yatırım araçlarında  değerlendirilmektedir."
 
Kovid-19 salgını sürecinde aksama yaşanmadı
Poyraz, dünyada etkisini gösteren yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  salgını süresince tarımsal üretimin aksamaması için gerekli tedbirleri  aldıklarını vurgulayarak, bu süreçte temel girdilerin çiftçiye ulaştırılması  anlamına hiçbir eksiklik yaşanmadığını aktardı.
 
Salgın sürecinde piyasada gıda tarafında çok ciddi dalgalanmalar,  fiyat artışları olduğuna değinen Poyraz, "Biz kooperatif marketlerimizde kendi  ürettiğimiz ürünler noktasında fiyatlarımızı hemen hemen hiç artırmadık. Piyasa  regülasyonu anlamında bunu yapmamız lazım. Zaten kooperatif olmak sadece üretici  tarafında değil, tüketici tarafında da bir denge oluşturmayı gerektiriyor."  değerlendirmesinde bulundu.