Tarım Kredi Kooperatifleri üreticiden meyve sebze almaya başladı!

AA |  08 Şubat 2019 Cuma - 13:18 | Son Güncelleme : 08 02 2019 - 13:18

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, belediyelerin tanzim satış mağazalarında satılacak ürünleri çiftçilerden almaya başladıklarını belirterek, "Üreticiden alabildiğimiz kadar makul fiyata alıp, bu ürünleri dağıtımın noktasındaki belediyenin yetkililerine teslim edeceğiz. Özel sektör mantığıyla düşünmediğimiz için hemen hemen hiç kar koymayacağız" dedi.


Tarım Kredi "tanzim satış" için harekete geçti  Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez  Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, sebze meyve fiyatlarındaki fahiş artışı önlemek  amacıyla hayata geçirilecek tanzim satış mağazalarına ilişkin açıklamalarda  bulundu.Tarım Kredi Kooperatifleri olarak belediyelerin tanzim satış  mağazalarında satılacak ürünleri çiftçilerden almaya başladıklarını vurgulayan  Poyraz, şöyle konuştu: "Bu konuda çalışmalarımız başladı. Üreticiden alabildiğimiz kadar  makul fiyata alıp bu ürünleri dağıtımın noktasındaki belediyenin yetkililerine  teslim edeceğiz. Özel sektör mantığıyla düşünmediğimiz için buna hemen hemen hiç  kar koymayacağız. Bu işlerle her aracı kendi karını eklediği için, ne kadar aracı  olursa fiyat da o kadar artar. Biz üreticiden aldığımız fiyata sadece nakliyesini  ekleyeceğiz. Bir tarafta üreticimiz olacak diğer tarafta satış yapacak yetkililer  olacak."
 
"Hangi ürüne ihtiyaç varsa sezonuna göre temin edeceğiz"
 
Poyraz, çiftçiye ürünlerini Tarım Kredi'ye satmaları için zorlama  yapılmayacağının altını çizerek, "Biz zaten piyasadayız. Geçen sene çiftçilerden  800 milyon liralık ürün almışız. Hububat ve bakliyat ağırlıklı olarak  gerçekleştirdiğimiz işi, şimdi önceden kısmi olarak yaptığımız yaş sebze meyvede  de sürdüreceğiz. Piyasada hangi ürüne ihtiyaç varsa sezonuna göre temin edip  göndereceğiz." değerlendirmesinde bulundu.Tarım Kredi yetkililerinin yaş sebze meyve alımı konusunda çalışmalara  devam ettiğine dikkati çeken Poyraz, "Sistem çok kısa süre içerisinde işlemeye  başlayacak." dedi.
 
  
"Kamunun gıda alımlarında kooperatifler devreye girmeli"
 
Poyraz, Tarım Kredi olarak Kredi Yurtlar Kurumu ve Milli Savunma  Bakanlığına ürün verdiklerini de anımsatarak, kamu kurumlarının ciddi manada gıda  alımı yaptıklarını ve bunun da tartışılması gerektiğini söyledi. Kamu kuruluşlarına gıda temini yapmak için ihaleyi alan firmaların  piyasayı etkilediklerine işaret eden Poyraz, "Firmalar kamu ihalesine girdiği  zaman milyonlarla ifade edilen rakamlarla piyasadan mal çekmek zorunda kalıyor.  Halbuki biz bir ihale olmadığı için, o günkü borsa fiyatları neyse kamu  kurumlarına o fiyatlarından verebiliyoruz. Burada enflasyonist bir baskı  oluşturmuyoruz. Kamu kurumlarının gıda alımlarında da kooperatiflerin devreye  girmesi lazım. Yani kooperatiflerin üreticiden aldığı, işlediği veya işlettiği  ürünleri de bu anlamda sisteme dahil etmek lazım." diye konuştu. Poyraz, kamu kurumlarına gıda temininde bulunan firmaların da aracılık  sisteminden ürün almak zorunda kaldığının altını çizerek, şunları kaydetti:  "İhaleyi alanlar aracılardan alıyor ve piyasayı etkiliyorlar. Bu işin  ticaretini yapıyorlar, burada aracılık sistemi çalışıyor. Burada da  kooperatiflerin devreye girmesi için belki düzenleme yapmak gerekiyor.  Kooperatiflerin önünü açmak gerekiyor. Kamu kurumların uygun kooperatiflerden  doğrudan doğruya ihalesiz alım yapabilmesi lazım. Kooperatiflerden alsın  demiyoruz ama alınan ürünlerin kamu kurumlarına verilmesinin yolu açılırsa  piyasayı regüle eder, fahiş fiyatlar varsa da bu fiyatları aşağı çeker."
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tanzim satış mağazalarına  ilişkin açıklamasında, "Önümüzdeki hafta ilk etapta İstanbul'da 50, Ankara'da  30'dan fazla noktada, hakiki değerinde olacak şekilde süreci başlatacağız."  bilgisini paylaşmıştı.