Tarihi Libya Konferansı sona erdi!

AA |  19 Ocak 2020 Pazar - 21:31 | Son Güncelleme : 19 01 2020 - 22:55

Son dakika haberine göre, Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla düzenlenen konferans sona erdi. Libya Zirvesi sonrası Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptığı açıklamada 'Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık. Libya Konferansı BM'nin Libya'daki barış çabalarına katkı sundu.' dedi.


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Libya Konferansı’nın  Birleşmiş Milletlerin (BM)  Libya'daki barış çabalarına katkı sunduğunu söyledi.  Merkel, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM'nin Libya Özel  Temsilcisi Ghassan Salame ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile Libya  Konferansının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Berlin’de çok yoğun ve ciddi görüşmelerin yapıldığını ifade eden  Merkel, Libya ihtilafındaki çabalara yeni bir siyasi ivme kazandırmak  istediklerini kaydetti.
 
“Libya Konferansı BM'nin Libya'daki barış çabalarına katkı sundu''  diyen Merkel, tüm katılımcıların ihtilafın çözümünde siyasi bir yola ihtiyaç  duyulduğu konusunda hemfikir olduğunu ifade etti.
 
Özellikle son günlerde askeri çözümün bir şansı olmadığının ortaya  çıktığına işaret eden Merkel, askeri çözümün insanların acılarını artıracağını  belirtti.
 
Merkel, bundan sonraki sürece ilişkin, "Kapsamlı bir plan konusunda  anlaştık.'' dedi.
 
Tüm katılımcıların çok yapıcı bir çalışma sergilediklerini anlatan  Merkel, "Silah ambargosuna saygı göstermek istediğimiz ve bu silah ambargosunun  daha fazla kontrol edilmesi konusunda hepimizin fikir birliği içinde oluğu  tespitinde bulunabiliriz." şeklinde konuştu.
 
Merkel, bugün imzalanan metinlerin BM Güvenlik Konseyi’nde kabul  edilmesi gerektiğini ve böylelikle uluslararası resmiyet kazandırılması konusunda   mutabık kalındığını kaydetti.
 
"Bugün Libya’da tüm sorunları çözemeyeceğimizi biliyorduk" ifadesini  kullanan Merkel, "5 artı 5 kişilik askeri bir komitenin oluşması için isimler  verilmesi önemliydi.'' dedi.
 
Tüm katılımcıların, 5 artı 5 toplantısının yapılmasına kadar ihtilafın  taraflarına destek vermeyeceklerini taahhüt ettiklerini ifade eden Merkel, bugün  bu ihtilafın çözümünde yeni adımların atılabileceğini kaydetti.
 
Merkel, şimdi bir toplantı için davet yapılabileceğini ve gelecek  hafta davetlerin gönderilebileceğini belirterek, bu toplantıda ateşkesin kalıcı  olmasının sağlanabileceğini dile getirdi.
 
 
BM Genel Sekreteri Guterres
 
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutteres, Libya'daki taraflardan oluşan askeri komiteye ilişkin, "Önümüzdeki günlerde askeri komiteyi Cenevre'de toplayacak duruma geldik." dedi.
 
Guterres, Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen konferansın ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.
 
Berlin'de bugün liderlerin Libya krizinin barışçıl biçimde çözülmesi için güçlü bir mesaj verdiğini belirten Guterres, "Libya'da askeri çözüme yer yoktur. Tüm katılımcılar, konuya daha fazla müdahil olanlar da dahil, buna bir kaç kez dikkat çektiler." diye konuştu.
 
Guterres, katılımcıların, Libya'da askeri çatışma veya ülkenin iç işlerine karışmaktan kaçınacağını taahhüt ettiklerini kaydederek, "Tüm aktörlere çatışmayı alevlendirecek eylemlerden uzak durmaları çağrısında bulunduk." şeklinde konuştu.
 
BM'nin uyguladığı silah ambargosuna uyulması gerektiğini vurgulayan Guterres, siyasi sürece dönülmesinin önemine işaret etti.
 
Guterres, Libya'daki tarafların oluşturduğu askeri komiteye ilişkin, "Önümüzdeki günlerde askeri komiteyi Cenevre'de toplayacak duruma geldik." ifadesini kullandı.
 
Libya'daki siyasi gelişmelere de değinen Guterres, "Temsilciler Meclisi ve Devlet Konseyi'nin temsilcilerinin siyasi foruma seçilmesi konusunda da iyi bir ilerleme kaydedildi. Bu forumda BM Özel Temsilcisi'nin seçtiği bazı isimler de olacak." dedi.
 
Libya'nın ihtiyacı olan ekonomik reforma ilişkin bir toplantının da 2-3 hafta içerisinde yapılacağını kaydeden Guterres, buna ilişkin ilk toplantının Tunus'ta yapıldığını anımsattı.
 
Genel Sekreter Guterres, soru cevap kısmında, "Toplantıya katılan tüm taraflar ateşkesi destekleme taahhüdünde bulundu." değerlendirmesinde bulundu.
 
LİBYA KONFERANSI BİLDİRGESİ YAYIMLANDI
 
Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Libya Konferansı'nın Sonuç Bildirgesi yayımlandı.
 
Bildirgede, Libya Temsilciler Meclisi'nin onayladığı tek, birleşik, kapsayıcı ve etkin bir hükümetin kurulmasının desteklendiği belirtilirken, Libya Siyasi Anlaşması'nın siyasi çözüm için önemli bir yol haritası olduğu kaydedildi.
 
"Merkezi ve sivil otoritenin kontrolünde birleşik bir Libya ulusal güvenlik sisteminin kurulmasını destekliyoruz" ifadesine yer verilen bildirgede, bu çerçevede polis ve askeri güçlerin tek otorite altında birleşmesi gerektiğinin altı çizildi.
 
Ateşkes
 
Bildirgede, ateşkesin uygulanmasını kontrol edecek ve denetleyecek teknik komiteler kurması için Birleşmiş Milletler'e (BM) çağrıda bulunulurken, aynı zamanda BM'nin taraflar arasında ateşkes müzakerelerini kolaylaştırıcı rol oynaması talep edildi.
 
Bildirgede, "Ateşkesin başlamasından itibaren taraflara ve destekçilerine askeri faaliyetlerine son vermeleri çağrısında bulunuyoruz." ifadesine yer verildi.
 
Libya'da tüm taraflara özgür, kapsayıcı ve adaletli seçimlerle geçiş sürecini sonlandırmaları için çağrı yapılan bildirgede, "Libyalılar tarafından yürütülen kapsayıcı siyasi sürece" tekrar dönülmesi talebine yer verildi.
 
Uluslararası İzleme Komitesi
 
Bildirgede, "BM himayesinde Berlin zirvesi sonrasında koordinasyonu sürdürmek için bir Uluslararası İzleme Komitesi oluşturuyoruz" denildi.
 
Berlin Konferansına katılan tüm tarafların ve uluslararası örgütlerin dahil olacağı Komitenin BM öncülüğünde koordinasyonu sağlayacağı belirtilen bildirgede, üst düzey yetkililerin katılımıyla aylık toplanacak Komitenin uzmanlar düzeyinde de 4 teknik çalışma grubu içereceği aktarıldı.
 
KONFERANS 4 SAATTEN FAZLA SÜRDÜ
 
Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen konferans sona erdi.
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in davetiyle yapılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı konferans 4 saatten fazla sürdü.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konferans sırasında ayrı bir odada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Almanya Başbakanı Merkel ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile ayrı ayrı görüştüğü öğrenildi.

ETİKETLER

Libya konferans ateşkes