Tarihi buluşma! Putin ve Kim Jong-un bir arada

AA |  25 Nisan 2019 Perşembe - 7:37 | Son Güncelleme : 25 04 2019 - 9:01

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile bir araya geldi.


Rusya’nın Vladivostok şehrinde yer alan Uzak Doğu Federal  Üniversitesi’ndeki görüşme öncesinde konuşan Putin, Kim’in Rusya’ya yaptığı  ziyaretin ikili ilişkilerin geliştirilmesine hizmet edeceğini belirtti.
 
Putin, “Bu ziyaretin, Kore yarımadasındaki durumu nasıl  çözebileceğimizi, birlikte neler yapılabileceğimizi, Rusya’nın şu anda olan  süreci desteklemek için neler yapabileceğini daha iyi anlamaya yardımcı olacağına  eminim.” ifadelerini kullandı.
 
Moskova’nın Kuzey Kore’nin Güney Kore ve ABD ile ilişkilerini  normalleştirme çabalarından memnuniyet duyduğunu kaydeden Putin, “Elbette, Kuzey  Kore ve Güney Kore arasındaki diyaloğu ve Kuzey Kore-Amerikan ilişkilerini  normalleştirme çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.
 
Kuzey Kore lideri Kim ise Putin ile görüşmesinin Kore yarımadasındaki  problemin çözümüne ve ikili ilişkilerin gelişmesine yardımcı olacağını belirtti.
 
Kim, “Kore yarımadasındaki durum tüm dünya toplumunun ilgisini  çekmektedir. Umarım görüşmelerimiz bu durumu birlikte değerlendirmek ve görüş  alış verişinde bulunmak için önemli bir etkinlik olacaktır. Umarım anlamlı bir  görüş alış verişinde bulunuruz.” diye konuştu.
 
Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı Vladivostok şehrindeki Putin ve  Kim arasında yapılan zirve "ilk" olma özelliği taşıyor.
 
  
 

ETİKETLER