TANAP için büyük gün! İlk gaz akışı başladı

12 Haziran 2018 Salı - 16:53 | Son Güncelleme : 13 06 2018 - 1:10

Azeri doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak TANAP, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili,Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexandar Vuçiç ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın katıldığı törenle açıldı.Beş lider vanayı birlikte çevirdi ve ilk gaz akışı başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, "TANAP, ortak vizyonumuzun en son meyvesidir. TANAP aynı zamanda devreye alacağımız yeni projelerin müjdecisidir" ifadesini kullandı.


Türkiye ve Azerbaycan tarafından yapımı üç yıldır süren ve Azeri doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı TANAP'ın  gaz dağıtımının başlayacağı ilk nokta olan Eskişehir Kompresör ve Ölçüm  İstasyonu'nda  düzenlenen törenle açıldı.
 
TANAP'ın açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vucic, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko,  Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Azerbaycan'ın  petrol şirketi SOCAR ve TANAP Yönetim Kurulu Başkanı Rövnag Abdullayev, paydaş  ülkelerin enerji bakanları, enerji şirketlerinin yöneticileri ve üst düzey  bürokratlar  katıldı. 
 
 
'TANAP YENİ PROJELERİN MÜJDECİSİDİR' 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün, enerjinin  'İpek Yolu' olarak tanımladığımız Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın açılışını  gerçekleştiriyoruz" dedi
 
Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın (TANAP) açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün, enerjinin  'İpek Yolu' olarak tanımladığımız Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın açılışını  gerçekleştiryoruz" dedi
 
'TANAP yeni projelerin müjdecisidir' ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle: Bugün, enerjinin 'İpek Yolu' olarak tanımladığımız Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattının açılışını gerçekleştiriyoruz.
 
TANAP ile Azeri gazı ilk kez Avrupa'ya taşınmış oluyor.
 
TANAP Türkiye, Orta Doğu ve Avrupa'nın en uzun doğalgaz boru hattıdır.
 
TANAP çok taraflı işbirliğinin nişanesidir. Enerjiyi çatışma değil, işbirliği olarak gören anlayışımız bir kez daha ete kemiğe bürünmüştür.
 
Enerjiyi çatışma değil işbirliği zemini olarak gören anlayışımız, TANAP sayesinde bir kez daha ete kemiğe bürünmüştür.
 
TANAP, ortak vizyonumuzun en son meyvesidir. TANAP aynı zamanda devreye alacağımız yeni projelerin müjdecisidir.
 
TANAP başlangıç kapasitesi yıllık 16 milyar metreküp doğalgazdır. Bunun 6 milyarı Türkiye'ye, 10 milyar metreküpü ise Avrupa'ya taşınıyor.
 
TANAP ile Türkiye transit bir ülke olmaktan  çıkıp, üreticiden nihai tüketiciye uzanan değer zincirinin her aşamasında rol  oynayan kritik bir konuma geldi.
 
TANAP sadece arz güvenliği açısından değil,  Hazar Bölgesi'nden Avrupa'ya kadar tüm rota üzerindeki ülkelerin refah ve  istihdamına da katkı verecektir.
 
Yabancı karşıtı ve İslam düşmanı akımlar  maalesef giderek sosyal ve politik hayatı daha çok zehirliyor. Kısa vadeli  çıkarlar uğruna kimi Avrupalı siyasetçiler de adeta yangına körükle gidiyor. 6  milyonu aşkın vatandaşı Avrupa devletlerinde yaşayan bir ülke olarak bu kötü  gidişattan son derece rahatsızız.
 
Türkiye olarak Avusturya hükümetinin yanlışta ısrar etmek  yerine bir an önce aklıselime dönmesinde fayda görüyoruz."
 
 

'UKRAYNA BU PROJEYE TAM DESTEK VERİYOR'

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun konuşmasından satır başları;
 
Tanap doğalgaz hattının açılışı çok uzun süredir devam etmekte olan Türk Cumhuriyeti Hükümeti'nini trans atlantik bölgesindeki rolünü garanti etmektedir.
 
Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak kararlılığıyla ve aynı zamanda diğer Avrupa ülkelerinin katılımıyla bu güney gaz koridorunun parçası tamamlanmış bulunmakta
 
Bunun ticari etkisinin yanı sıra siyasi bir etkisi de var. Bunun  dışında Tanap enerji güvenliği ile ilgili.
 
İki büyük liderin bir araya gelmesiyle bu garanti edilmiş oldu. Ukrayna adına iki lidere de teşekkür etmek istiyorum. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katkılarının altını çizmek istiyorum. Biz kez daha şunu ifade etmek istiyorum Ukrayna bu projeye tam destek veriyor
 
 

'AVRUPA'NIN BU KISMININ ENERJİ BAĞLANTISINI DA GARANTİ ALTINA ALACAKTIR'

Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexandar Vuçiç'in törende yaptığı konuşma şöyle: 

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın beni davet etmesinden dolayı teşekkür ediyorum. Öncelikle tebriklerimi ileterek sözlerime başlamak istiyorum.
 
Bu başarılı projeyi gerçekleştiren, bu konuda vizyona sahip olan liderlere teşekkür etmek istiyorum. Türkiye'de bulunmaktan menuniyet duyuyorum.
 
Başarılı ve Sırbistan arasında önemli bir işbirliği. Karşılıklı güven içinde bu işbirliğinin devam edeceğine inanıyorum. Bu tören özellikle doğalgaz koridorunu oluşturması açısından Tanap'ın önemli bir proje olduğunu ortaya çıkarıyor 
 
Doğalgaz boru hattının oluşturulması ile ilgili iki önemli hususu belirtmek istiyorum. Öncelikle Güneydoğu Avrupa'da çok önemli bir adım atmış oluyoruz. Aynı zamanda bu proje Avrupa'nın bu kısmının enerji bağlantısını da garanti altına alacaktır.
 
Bütün bunlar bizim işbirliğimizi destekleyecektir. Sırbistan bu konudaki projelere katılmaya büyük istek duyan bir ülke. Bölgenin tüm ülkeleri açısından TANAP çok büyük bir katkıda bulunacak.
 
Burada bulunmamın sebebi, öncelikle sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın beni davet etmesi. Kendisini ve sayın Aliyev'i tebrik ediyorum.
 
 

'ÇAĞIMIZIN AKICI İŞBİRLİKLERİNE ÖNEMLİ BİR ÖRNEK'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın açılış töreninde yaptığı konuşma şöyle
 
Sayın Aliyev'in konuşmasından sonra konuşmamın girişinde uıfak bir değişiklik yapıyorum. Bir kardeşiniz daha var; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti.
 
Bir acı olduğunda acıyı yüreğimizde hisseder, bir sevinç olduğunda sizinle beraber seviniriz.
 
Bu güzel olayın Türkiye ve Azerbaycan'a ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diyorum. Çağımızın akıcı işbirliklerine önemli bir örnek niteliğinde
 
Günümüzde bölgenin ve dünyanın özellikle doğal kaynakları değerlendirmede paydaşları arasında işbirliğini teşvik eden projelere ihtiyaç vardır. Coğrafi konumu Türkiye'yi doğunun zengin kaynaklarını nakleden ideal bir enerji merkezi haline getirmiştir. Bu coğrafya insanlığa hizmet eden bir işbirliği hattına dönmüştür.

TANAP, Türkiye'ye ve bölge ülkelerine önemli olanaklar sunan, kapasite ve potansiyeli yüksek bir projedir.

Azerbeycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in açılış töreninde şunları söyledi...

Kardeş Türkiye toprağında olmaktan memnun olduğumu belirtmek istiyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yorulmaz faailiyeti neticesinde Türkiye dünya çapında büyük güce evrildi
 
Bugün TANAP'ın açılması Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin zaferidir. Bugün enerji tarihini birlikte yazıyoruz.
 
Enerji projelerimiz bölgemize istikrar getiriyor, halklar fayda görüyor.
 
Bu hayata geçirdiğimiz birinci proje değil. Bundan önce 2006'da ve 2007'de de açılışlar yaptık. Bütün bu açılış merasimlerine kardeşim Erdoğan'la birlikte iştirak ettik. Bunun ardında bizim kardeşliğimiz var.
 
Bunun adını da birlikte koyduk TANAP. 2012 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben birlikte imzaladık. Bugün TANAP'ın açılması komşu ve dost ülkeler için güzel imkanlar yaratıyor. Birçok ülke ve şirketleri birleştiriyor.
 
Eminim iki yıl içinde TAP projesi de açılacak. Bu güzel hadise münasebetiyle sizi ve halklarımızı tebrik ediyorum

'TÜM İHTİYAÇLARA YANIT VEREBİLECEK KAPASİTEDE'

Açılış töreninde ilk sözü alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, şunları söyledi:

Bu proje Azerbaycan'ın tedarikçi ülke pozisyonuna daha büyük güç katacaktır. Yeni pazarlara açılmasını sağlayacak, Avrupa'nın kaynak ve güzergah çeşidini arttıracaktır
 
TANAP başka ülkelerin katılımıyla gelişmeye ve  büyümeye açık bir proje olacak. Türkiye ve Azerbaycan'ın yaktığı ateş farklı medeniyetler arasındaki bağı güçlendirecek
 
Daha öngörülebilir bir enerji geleceği için çaba sarfediyoruz. Türkiye küresel enerji projelerinin tüm ihtiyaçlarına yanıt verebilecek kapasitede. Her zaman güven veren bir partner olduk.

 ERDOĞAN, ALİYEV VE VUCİC İLE GÖRÜŞTÜ
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın (TANAP) açılış törenine katılmak için Eskişehir'in Seyitgazi ilçesi Aksaklı Mahallesi'ndeki TANAP Tesisleri'ne  geldi. Erdoğan'ı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak karşıladı. Tören öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü.
 
 
Açılış öncesinde, TANAP tören alanının bulunduğu yerde Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vucic ile görüştü. Görüşmeye, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de katıldı. Basına kapalı gerçekleşen üçlü görüşme, 20 dakika sürdü.
 

DEMİRÖREN DE KATILDI

Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yıldırım Demirören TANAP Projesi’nin açılış törenine katıldı.

 
 
20 İLDEN GEÇECEK
 
Dev proje ile Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğalgazın öncelikle Türkiye’ye aktarılması planlanıyor. Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınacak doğalgaz hattı 20 ilden geçecek. Türkiye-Gürcistan sınırında Ardahan Posof Türkgözü köyünden başlayacak TANAP; Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçecek. TANAP'ın son durağı ve Yunanistan sınırında bulunan Edirne’nin İpsala ilçesi olacak.
 
 
Bu noktadan sonra TANAP, Avrupa ülkelerine doğalgaz aktaracak olan TAP Doğal Gaz Boru Hattı’na bağlanacaktır. Proje kapsamında Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir ve diğeri Trakya’da olmak üzere, ulusal doğal gaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası yer alacak. TANAP Doğal Gaz Boru Hattı sistemi; 19 kilometresi Marmara Denizi geçişi olmak üzere toplam bin 850 kilometrelik ana hat ile Türkiye içerisindeki çıkış noktalarına olan bağlantı hatlarının işletmesinde kullanılmak üzere; 7 adet kompresör istasyonu, 4 adet ölçüm istasyonu, 11 adet pig istasyonu, 49 adet blok vana istasyonu ve Türkiye’deki ulusal doğal gaz şebekesini beslemek üzere 2 adet gaz çıkış istasyonu yer alacak.
 
Yıllık toplam kapasitesi 16 milyar metreküp olacak TANAP, 6 milyar metreküp doğalgazı Türkiye'ye, 10 milyar metreküp doğalgazı ise Avrupa'ya taşıyacak. Şimdiye kadar projede 175 milyon kilometre yol kat edilirken, 131 bin adet 13 metre uzunluğunda boru kaynatıldı. Kullanılan boruların yüzde 80'i Türkiye'de 6 farklı firma tarafından projeye kazandırılırken, kalan yüzde 20'lik kısım Çin'den ithal edildi.
 
 


 

ETİKETLER