Taksim'de 1 Mayıs! İşçiler Kazancı Yokuşu'na çelenk bıraktı

AA |  01 Mayıs 2019 Çarşamba - 10:05 | Son Güncelleme : 01 05 2019 - 11:41

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde işçiler 1 Mayıs 1977'deki kutlamalarda hayatını kaybedenlerin anısına Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktılar. Daha sonra Cumhuriyet Anıtı'na yürüyüşe geçti. Anıt önünde toplanan işçiler adına basın açıklaması okundu.


Taksim'e ilk olarak Hak-İş İstanbul İl Başkanlığı temsilcileri ve sendika üyesi işçiler geldi.  Hak-İş  İstanbul İl Başkanlığı korteji, Gümüşsuyu Caddesi'nden çeşitli  sloganlar atarak Kazancı Yokuşu'na kadar yürüdü. Gruptakiler, 42 yıl önce  hayatını kaybedenler anısına Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı. Daha sonra  Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sunan grup, saygı duruşunda bulunarak İstiklal  Marşı'nı okudu.
 
Hak-İş İl Başkanı Mustafa Şişman, Türkiye'nin işçileri, memurları,  kamu çalışanları, emeklileri, yoksulları, kadınları, erkekleri, gençleri,  engellileri, meslek sahipleri, işsizleri ve sivil toplum kuruluşları olarak; tüm  dünya emekçileriyle birlikte bugün alanlarda olduklarını söyledi.
 
Şişman, 2007 yılında taşeron işçilerin kadroya alınması için mücadele  verdiklerini ifade ederek, "1 milyona yakın taşeron emekçimiz kadrolu oldu.  Geçici ve mevsimlik işçilerin çalışma süreleri uzatıldı. Hükümetimiz, 1 milyona  yakın kamu işçisini kadroya almakla kapitalizme karşı, 'devlet küçülmelidir'  diyenlere karşı büyük bir meydan okuma gerçekleştirmiştir." diye konuştu.
 
 
Şişman, sendikasız ve örgütsüz bütün çalışanlara 'Örgütlü ol,  sendikalı ol, Hak-İş'li ol' diye çağrı yaptıklarını vurgulayarak, şöyle devam  etti:
 
"Sendikasızlaştırmaya, güvencesizleştirmeye, kuralsızlaştırmaya, işten  atılmalara, yeni özelleştirmelere, kayıt dışı ve düşük ücretlerle çalıştırmaya,  insan onuruna yakışmayan her türlü işe, her türlü davranışa hayır diyoruz. Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, sendikalı olduğu için  işçilerin işten çıkarılmamasını, sendika değişikliği için baskı yapılmamasını  istiyoruz. İş kazalarının sona erdirilmesini, iş sağlığı ve iş güvenliği  önlemlerinin artırılmasını, sağlıklı çalışma ortamlarının oluşturulmasını  istiyoruz. Kıdem tazminatı hakkımızın geriye götürülmemesini, aksine  güçlendirilmesini, işsizlikle daha etkin mücadele edilmesini istiyoruz. İnsan  onuruna yaraşır saygın iş istiyoruz. Asgari gelir desteği uygulamasına  geçilmesini istiyoruz. Asgari ücretin insan onuruna yakışır ve yaşanabilir  olmasını, vergi adaletsizliklerinin giderilmesini ve ücretlerdeki yüksek vergi  dilimlerinin düşürülmesini istiyoruz. Yoksulluğun önlenmesini istiyoruz."
 
Terörün son bulmasını istediklerini dile getiren Şişman, "15 Temmuz  Türkiye'yi işgal ve hain darbe girişimini unutmadık. Unutturmayacağız. FETÖ, PKK,  DEAŞ, YPG, YPJ, DHKP-C ve diğerleri hepsi terör örgütüdür. Ülkemizin ve dünyanın  bunlarla etkin mücadele etmesi çağrısı için alanlardayız. Terörün her türlüsüne  karşı olduğumuz için buradayız. Darbe girişimini yapan başta FETÖ örgütü olmak  üzere bütün darbe davalarının tamamının bir an evvel sonuçlandırılmasını ve  suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Ülkemiz üzerine oynanan siyasi ve  ekonomik oyunlara, kaos oluşturma çabalarına, demokrasi dışı yöntemlere ve bütün  darbe girişimlerine 'hayır' diyoruz. Taksim'den ve bütün Türkiye'den; barış,  özgürlük ve demokrasi için haykırıyoruz." ifadelerini kullandı.Gruptakiler, açıklamanın ardından alandan ayrıldı.
 
TÜRK-İŞ ÜYESİ İŞÇİLER DE TAKSİM'DE  
 
TÜRK-İŞ üyesi bir grup, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Taksim Meydanı'na çıktı. Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakan gruptakiler, Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda basın açıklaması yaptı. 
 
Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN), Sivil  Memurlar Sendikası (SİME-SEN), Hak ve Emeğin Sendikası (HAK-SEN) ile Birleşik  Devlet Memurları Sendikası (BİRDEM-SEN)  üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü  dolayısıyla Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk  koydu. 
 
 Sendika üyeleri, Gümüşsuyu Caddesi'nden çeşitli sloganlar atarak,  Kazancı Yokuşu'na yürüdü. Gruplar, burada saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı  okudu ve 1977'deki olaylarda hayatını kaybedenler için karanfil bıraktı. SAHİM- SEN Genel Başkan Özlem Akarken yaptığı açıklamada, "ne ezen ne  de ezilen, insanca, hakça bir düzen" temenni ederek, 1 Mayıs'ı kutladı.SİME-SEN Genel Başkanı Serdar Dursun ise kamu emekçilerinin  problemlerini ve haklı taleplerini gündeme getirmek için meydanlarda olduklarını  dile getirdi. Dursun, "Savunma ve güvenlik hizmeti sunan kurumlarda çalışan sivil  memurların nimet, külfet dengesi gözetilerek, kurum personeline yapılacak özlük  haklarının iyileştirilmesi göz ardı edilmemelidir." dedi.   HAK-SEM üyeleri ise Cumhuriyeti Anıtı'na çelenk bıraktı. Sendikanın  genel başkanı Ayhan Çivi, yaptığı açıklamada 1977'de hayatını kaybedenleri  saygıyla andıklarını belirterek, "Ruhları şad olsun, çalışanların gününü  kutluyoruz. Aile yardımlarının, emeklilikte de ödenmesini talep ediyoruz." diye  konuştu.  Açıklamanın ardından, HAK-SEN üyeleri ellerindeki boş cüzdanları  göstererek anıt önünde yere attı. Sendika üyeleri, daha sonra alandan ayrıldı.
 
  
 

ETİKETLER