Taahhütname operasyonu

13 Temmuz 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 13 07 2018 - 2:30

CHP’nin 1266 delegesini markaja alan Muharrem İnce cephesi, delegelerden kurultay talebine destek vereceklerine dair ‘taahhütname’ alıyor


Cumhurbaşkanlığı seçiminde partisinden 8 puan daha yüksek oy alan Muharrem İnce’yi destekleyen parti içi muhalefette, olağanüstü kurultay hareketliliği yaşanıyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘onursal başkanlık’ önerisi getiren İnce’nin ‘Ben imza toplamayacağım ama ‘hayır’ derse, örgüt kendisi çözecektir bu işi’ sözlerinin ardından partide yeniden ‘kurultay’ seslerinin yükselmesine neden oldu. Genel merkezin ‘gündemimizde olağanüstü kurultay yok’ açıklamaları üzerine, çalışma başlatan parti içi muhalefet, kurultay için gerekli 634 civarındaki imzayı toplamayı amaçlıyor.

7 ilden tam destek var

CHP’nin toplam bin 266 delegesini yakın markaja alan muhalefet cephesi, bir süredir delegelerden kurultay talebine destek vereceklerine dair taahhütname alıyor. Şimdiye kadar, aralarında İzmir, Diyarbakır, Sakarya, Kayseri, Kilis, Batman ve Afyonkarahisar’ın da bulunduğu bazı illerden delegeler, değişimi destekledikleri yönünde açıklama yaptı. Sürecin gelecek günlerde noter tasdikli imza aşamasına geçmesi bekleniyor. Muhalefet cephesinin, resmen harekete geçmek için Ankara’daki ofisinde çalışmalarını sürdüren İnce’nin talimatını beklediği ifade ediliyor. İnce’nin yakın ekibi, olağanüstü kurultay talebine delegelerin büyük bir çoğunluğunun destek verdiğini, gerekli imzaların kısa sürede toplanacağını ileri sürüyor. Parti yönetimi ise İnce’nin kurultay için yeterli sayıya ulaşmasına zor gözüyle bakıyor ve 24 Haziran seçimini başarısızlık olarak görmeyerek yerel seçimlere kısa bir süre kala yapılan parti içi tartışmaların yersiz olduğu görüşünü savunuyor.

Seçim süresince miting yapamadığı iller başta olmak üzere 81 ile gideceğini açıklayan Muharrem İnce, yurt genelinde ziyaretlere hazırlanıyor. İlk ziyaretini Erzurum’a yapan İnce, CHP İl Başkanlığınca Erzurum’daki bir düğün salonunda düzenlenen toplantıda partililerle bir araya gelmişti. CHP örgütlerine değişim mesajları veren İnce’nin, bir takvim doğrultusunda şehir ziyaretlerini sürdüreceği, bu konuda gerekli planlamaların yapıldığı belirtildi.

İmzalar 15 günde toplanmalı

24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nin ardından parti örgütlerinde istifalar yaşandı. Bu süreçte, CHP Bornova İlçe Başkanı Asım Güven ve 10 ilçe yönetim kurulu üyesi, Marmaris İlçe Başkanlığı yönetiminden 9 üye ve Erzurum İl Başkanlığı Yönetim Kurulunda görevli 10 kişi istifasını sunmuştu.

Son olarak Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Ali Arif Özzeybek de görevi bıraktı.

Noter onayı şart

CHP Tüzüğü’ne göre, olağanüstü kurultay için Mart 2018’de yapılan 19. Olağanüstü Kurultay’daki delege sayısı göz önüne alındığında, 260 delegenin noter onaylı imzası gerekiyor ancak bu kurultayın seçimli olmasını sağlamıyor. Partiyi seçimli olağanüstü kurultaya götürmek için İnce ve ekibinin son kurultay dikkate alındığında 634 imzaya ihtiyacı bulunuyor. İmza toplama sürecinin, 15 gün içinde tamamlanarak Genel Merkeze iletilmesi kurultayın toplanması için yeterli oluyor. Bu durumda 45 güne seçim yapılacak.

ETİKETLER