SW sınıfında Egea rüzgarı

METE TANSU / VATAN EKONOMİ |  10 Ekim 2016 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 10 10 2016 - 2:30


Tofaş’ın 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği Egea Ailesi’nin üçüncü gövde tipi Fiat Egea Station Wagon, ülkemizde satışa çıktı. Fiat, Egea SW ile 90’lı yıllara  Kartal’la damga vurduğu station wagon’u Türk halkına yeniden sevdirmeyi hedefliyor. Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, Fiat markasının Tofaş tarafından geliştirilip üretilen Egea model ailesiyle, Avrupa otomotiv pazarının en büyük 2’nci segmenti olan kompakt sınıfa çok güçlü bir geri dönüş yaptığını söyledi. Aytaç, şöyle devam etti:

“Henüz 1 yılı tamamlamadan Türkiye dahil tüm EMEA Bölgesi’nde 75 bin adedin üzerinde satılan Fiat Egea Sedan ve Hatchback’ten oluşan Egea model ailesi, yeni Station Wagon’un da eklenmesiyle artık tamamlandı. Türkiye otomotiv sanayinin yakın dönemdeki en önemli projelerinden biri olan Egea Sedan Avrupa’da sedan pazarını nasıl büyüttüyse, Station Wagon modelimizin de hem Avrupa’da hem Türkiye’de kompakt station wagon pazarını büyüteceğine inanıyoruz.”

Aytaç, “Türkiye’de kompakt station wagon satışları yıllık 1.500 adet civarında. Egea Station Wagon ile bu sınıftaki satışları iki katına çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Dizel-Otomatik motor

FIat Egea Station Wagon, 120 beygir güç üreten 1.4 litre T-Jet benzinli manuel, 110 beygirlik 1.6 litre E-Torq benzinli otomatik, 120 beygir gücünde 1.6 litre MultiJet dizel manuel ve DCT otomatik motor seçenekleriyle satılıyor. Egea Station Wagon, Urban Plus ve Lounge Plus olarak 2 donanım seçenegine sahip. Modelin giriş seviyesi olan Urban Plus donanım paketinde; 6 hava yastığı, LED gündüz farları, krom kapı kolları, tavan rayları, 16 inçlik alaşımlı jantlar, otomatik klima, park sensörü, 5 inç dokunmatik ekranlı UConnect sistemi, Bluetooth bağlantısı, USB/AUX girişi, ABS, ESP, Yokuş Kalkış Destek Sistemi gibi donanımlar yer alıyor. Egea SW’nin başlangıç fiyatı 66 bin 900 TL’den başlıyor.