Suudiler, kullanıcıları gözetlemek için Twitter çalışanlarını gizlice işe almış

AA |  07 Kasım 2019 Perşembe - 7:29 | Son Güncelleme : 07 11 2019 - 7:29

Suudi Arabistan hükümetinin, muhaliflerin kişisel hesap bilgilerini edinmek için iki Twitter çalışanını gizlice işe aldığı belirtildi.


ABD basınında yer alan haberlere göre, San Francisco'daki ABD Bölge  Mahkemesi'nde açılan davanın dilekçesinde, Suudi yetkililerin, binlerce Twitter  kullanıcısının özel verilerine erişim sağlamak amacıyla sosyal medya devi  çalışanlarını koordineli şekilde işe alma çabaları ayrıntılı şekilde yer aldı.
 
Soruşturmayı yürüten savcılar, 2015'ten beri 6 binden fazla Twitter  kullanıcısının hesabına girildiğini, bunlardan en az 33'ü hakkında Suudi  Arabistan kolluk kuvvetleri tarafından daha önceden Twitter şirketine acil ifşa  talebinde bulunulduğunu bildirdi.
 
Hedeflenen hesaplar arasında, 1 milyondan fazla takipçisi bulunan  popüler gazetecilerin ve hükümet muhaliflerinin de bulunduğu kaydedildi.
 
Mahkemeye sunulan dilekçede ayrıca şirketteki görevleri Twitter  kullanıcılarının özel bilgilerine erişimi gerektirmeyen Twitter çalışanlarının,  pahalı saatler ve gizli banka hesaplarına aktarılan 10 binlerce dolar ile  ödüllendirildiği bilgisi paylaşıldı.
 
Olayın açığa çıkmasının ardından işlerine son verilen ve Suudi  hükümeti adına çalışan iki Twitter çalışanından birinin, ertesi gün ailesi ile  birlikte Suudi Arabistan'a uçup bir daha ABD'ye dönmediği, diğerinin ise açılan  dava çerçevesinde hakim karşısına çıkmasının beklendiği aktarıldı.