Suudi Arabistan savaş uçağı düştü

AA |  12 Temmuz 2018 Perşembe - 20:12 | Son Güncelleme : 12 07 2018 - 20:25

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri bünyesinde bir savaş uçağının "teknik arıza" nedeniyle Suudi Arabistan'ın Yemen sınırındaki Asir bölgesinde düştüğü, 2 pilotun kurtulduğu bildirildi.


Koalisyon Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Suudi Arabistan resmi ajansı  SPA'da yer alan açıklamasında, koalisyon bünyesinde görevli Suudi Arabistan  Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne bağlı Tornado tipi savaş uçağının eğitim dönüşü  sırasında teknik arıza nedeniyle Asir bölgesine düştüğünü belirti.
 
Malik, olayda 2 pilotun kurtulduğunu aktardı.
 
Geçen Ocak ayında da meşru hükümet güçlerine destek için Yemen  topraklarında operasyona katılan koalisyon bünyesindeki Suudi Arabistan'a ait bir  savaş uçağının operasyon dönüşü sırasında yaşanan teknik arıza sebebiyle düştüğü,  uçakta bulunan 2 pilotun yara almadan kurtulduğu duyurulmuştu.
 
Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de meşru yönetime  darbe yapan Husiler, 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini  elinde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten  bu yana Yemen hükümetine destek veriyor.
 

ETİKETLER