Suudi Arabistan, Katar'la ilgili şikayet listesi hazırlıyor

AA |  16 Haziran 2017 Cuma - 21:44 | Son Güncelleme : 16 06 2017 - 21:44

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Katar'la ilgili bir şikayet listesi hazırladıklarını ve bunu yakında sunacaklarını söyledi.


Suudi Arabistan haber kanalına göre, Cubeyr, İngiltere'nin başkenti  Londra'da İngiliz mevkidaşı Boris Johnson ile gerçekleştirdiği ve Körfez'de  yaşanan krizin ele alındığı görüşmenin ardından basına açıklamada bulundu.
 
Cubeyr, Katar'la ilgili bir şikayet listesi üzerinde çalıştıklarını ve  bunu yakın bir zaman içinde sunacaklarını kaydetti ancak konuyla ilgili ayrıntı  vermedi.
 
Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Vaşington Büyükelçisi Yusuf  el-Uteybe de daha önce yaptığı açıklamada, Katar'dan talep edilenlerle ilgili bir  listenin yakında Vaşington'a sunulacağını söylemişti.
 
Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim Al Sani  de ülkesinin, diplomatik ilişkileri kesen ülkelerin taleplerini görüşmeye hazır  olduğunu ifade etmiş ancak henüz kendilerine böyle bir talebin iletilmediğini  belirtmişti.
 
Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da Katar'la  tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını  Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat  içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek  kara sınırını da kapatmıştı.