Suudi Arabistan kara listeye girdi!

AA |  06 Ekim 2017 Cuma - 0:28 | Son Güncelleme : 06 10 2017 - 0:30

BM, Yemen'de "yaklaşık 700 çocuğun ölümüne ve sakat kalmasına neden olan" Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerini kara listeye aldı


Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon  güçleri, Yemen'deki insan hakları ihlalleri ile "yaklaşık 700 çocuğun ölümüne ve  sakatlanmasına neden olduğu" gerekçesiyle Birleşmiş Milletler'in (BM) kara  listesine eklendi. 
 
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar"  ile ilgili raporu BM Güvenlik Konseyi'ne sundu.
 
Rapora eklenen kara listede bu yıl Suudi Arabistan da yer aldı.
 
ABD destekli koalisyon güçlerinin BM'nin kara listesine eklenip  eklenmeyeceği uzun süre tartışma konusu oldu. Suudi Arabistan öncülüğündeki  koalisyon güçleri, Yemen'deki insan hakları ihlalleri üzerine geçen yıl BM'nin  kara listesine kısa süreliğine alınmış ancak daha sonra listeden çıkarılmıştı.
 
Dönemin BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun "çok zor ve acı" bir karar  verdiğini, milyonlarca çocuğun yardımların kesilmesinden etkileneceğini ve  baskılar üzerine koalisyonu kara listeden çıkarmak zorunda kaldığını  söylemişti.
 
Rapora göre, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri Yemen'de  2016 yılında 683 çocuğun ölümüne ve sakatlanmasına neden oldu, ayrıca 38 hastane  ve okulu hedef aldı.
 
Kara listeye alınanlar
 
Yemen'deki hükümet güçleri, Husiler, El-Kaide ve hükümet yanlısı  militanlar da BM'nin kara listesinde bulunuyor ve silahlı çatışmalarda çocukların  korunmasına yönelik önlemler almamakla suçlanıyor.Listede, Suriye'deki rejim güçleri ve terör örgütü DEAŞ ile Afganistan'daki Taliban örgütü de yer alıyor.
 
Uluslararası sivil toplum kuruluşları ise kooalisyon güçlerinin  Yemen'de insan hakları ihlalleri yaptığı gerekçesiyle BM'nin "kara listesine"  alınmasını talep ediyordu.
 
İnsan Hakları İzleme Örgütü, raporu memnuniyetle karşıladı. Örgütten  yapılan açıklamada, "Yemen'de yüzlerce çocuğun ölümüne neden olan ve düzinelerce  okul ve hastaneyi hedef alan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin  utanç listesine dahil edilmesinin doğru bir adım olduğu" bildirildi.
 
Açıklamada örgüt, Suudi Arabistan gerekli önlemleri alana kadar bu  ülkeye silah satışlarının askıya alınması çağrısı da yaptı.