Suudi Arabistan'dan saldırı açıklaması!

AA |  27 Ekim 2020 Salı - 12:55 | Son Güncelleme : 27 10 2020 - 19:01

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Yemen’deki Husilerin, Suudi Arabistan’ın Abha Havalimanı’ndaki ‘önemli hedefe’ saldırdığını bildirdi.


Yemen'deki İran destekli Husiler, Suudi Arabistan'ın  güneyindeki Abha Havalimanı'nı silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) bir kez daha  hedef aldıklarını açıkladı.  Husilerin sözcüsü Yahya Seri, yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın  Abha Havalimanı'na sabah saatlerinde Kasıf-2 tipi İHA ile düzenlenen saldırıda  önemli bir hedefin vurulduğunu belirtti.  Seri, saldırılar ve abluka sürdükçe bu tür saldırıların devam  edeceğini aktardı.  Husilerin sözcüsü, dün yaptığı açıklamada da Abha Havalimanı'na iki  ayrı saldırıda önemli askeri hedeflerin vurulduğunu duyurmuştu.
 
   Husiler, böylece son 24 saatte Abha Havalimanı'nı üçüncü kez hedef  aldıklarını bildirdi.   Yemen hükümeti ve koalisyon güçlerinden konuya ilişkin henüz açıklama  yapılmadı. Husilere karşı Yemen hükümetine destek veren Arap koalisyonu, 24 Ekim  Cumartesi gününden bu yana Husiler tarafından Suudi Arabistan'a atılan 6 İHA'nın  düşürüldüğünü kaydetmişti. Yemen'deki İran destekli Husiler, sık sık Suudi Arabistan'ın güney  bölgelerini hedef alıyor.   Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler,  Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde  bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten  bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.