Suudi Arabistan'dan Macron'un iddiasına yalanlama

AA |  29 Mayıs 2018 Salı - 12:03 | Son Güncelleme : 29 05 2018 - 12:03

Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin Suudi Arabistan'da alıkonulduğu yönündeki iddia yalanlandı.


Suudi Arabistan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel  Macron'un Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin Riyad'da alıkonulduğuna dair iddiasını  yalanladı. 
 
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada,  Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un bir televizyon programı sırasında Lübnan Başbakanı  Hariri'nin Suudi Arabistan'da alıkonulduğuna dair sarf ettiği sözlerin gerçeği  yansıtmadığı belirtildi.
 
Suudi Arabistan'ın her zaman Lübnan'ın güven ve istikrarını  desteklemenin yanı sıra Başbakan Hariri'ye de her türlü desteği sağladığı  savunulan açıklamada, İran ve Hizbullah'a yönelik suçlamalara yer verildi.
 
"Bütün kanıtlar, Lübnan ve bölgeyi istikrarsızlığa sürüklemeye  çalışanın İran ve onun uzantıları olan terör örgütü Hizbullah gibi oluşumlardır."  denilen açıklamada, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'ye yönelik 2005'te  gerçekleştirilen suikastın arkasında da söz konusu oluşumların olduğu öne  sürüldü.
 
Açıklamada ayrıca Suudi Arabistan'ın, başta İran ve uzantıları olmak  üzere bölgede yıkımdan yana olan güçlerle savaşmak için Fransa Cumhurbaşkanı  Macron ile çalışmaya istekli olduğuna da işaret edildi.
 
Lübnan Başbakanı Saad Hariri, 4 Kasım 2017'de Suudi Arabistan'ın  başkenti Riyad'da görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. İstifa konuşmasında,  "Hizbullah ve İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırdığını" söyleyen Hariri,  "kendisine suikast düzenlenebileceği endişesi taşıdığını" dile getirmişti.
 
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn da Hariri'nin istifasının ardından  yaptığı açıklamada, "Hariri'nin şu an bulunduğu şartlardan dolayı endişeliyiz.  Kendisi Lübnan'a dönmeli ve istifa gerekçelerini açıklamalıdır. Bunu yapmadığı  sürece istifası geçerli değildir." demişti.
 
Hariri, istifa açıklamasından 17 gün sonra 21 Kasım'da ülkesine dönmüş  ve 22 Kasım'da yaptığı açıklamada, "İstifa konusunu Cumhurbaşkanı Avn ile  görüştüm. Avn, istifamı bekletmemi ve konuyla ilgili daha fazla istişarede  bulunmamı istedi. Avn'ın bu isteğini kabul ettim." sözleri ile istifa kararını  ertelediğini duyurmuştu.
 
Lübnanlı yetkililerin, bu süreçte Saad Hariri'nin Suudi Arabistan'da  alıkonulduğu ve istifaya zorlandığını iddia etmesi üzerine iki ülke arasındaki  ilişkilerde olumsuzluklar yaşanmıştı.