Suudi Arabistan'dan flaş mektup: Husiler yaptı!

AA |  15 Mayıs 2019 Çarşamba - 15:56 | Son Güncelleme : 15 05 2019 - 15:56

Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) ilettiği mektupta, dün ülkenin petrol tesislerine düzenlenen saldırılardan İran ve Yemen'deki Husilerin sorumlu olduğunu belirtti.


Suudi Arabistan basınında yer alan habere göre, Suudi Arabistan BM  Daimi Temsilcisi Abdullah bin Yahya el-Muallimi tarafından BMGK'ya sunulan  mektupta şu ifadelere yer verildi:
 
"Salı günü ülkenin petrol tesislerine düzenlenen saldırılardan İran ve  onun desteklediği Husi milisler sorumludur."
 
Aynı zamanda Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), BMGK  ile BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e BAE kara suları yakınlarında 4 gemiyi  hedef alan saldırı ve sabotaja ilişkin ortak mektup gönderdi.
 
Husilere bağlı El-Mesire kanalında, Suudi Arabistan'da önemli  noktalara 7 hava saldırısı düzenlendiği iddia edilmişti.
 
Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Madeni Kaynaklar Bakanı Halid  el-Falih, dün yaptığı açıklamada, doğu bölgesindeki rezervlerden batı sahilindeki  limana petrol taşıyan boru hattı üzerinde bulunan 2 pompa istasyonuna drone  saldırısı düzenlendiğini duyurmuştu.
 
Falih, pazar akşamı da BAE kara suları yakınlarında iki Suudi  Arabistan petrol tankerine sabotaj düzenlendiğini açıklamıştı. BAE de aynı  bölgede farklı ülkelerden 4 sivil ticari kargo gemisinin sabotaja uğradığını  bildirmişti.