Suudi Arabistan'dan flaş Kabe kararı

AA |  28 Mayıs 2020 Perşembe - 0:34 | Son Güncelleme : 28 05 2020 - 0:34

Suudi Arabistan yönetimi, yeni tip corona virüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında uyguladığı tedbirleri hafifletmek ve normal yaşama dönmek amacıyla pazar gününden itibaren Mekke'de uygulanacak "iki aşamalı normalleşme planını" açıkladı.


İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Mekke'de normal  hayata dönmek için iki aşama seyredileceği belirtildi.
 
İlk aşamanın 31 Mayıs Pazar gününden başlayarak 3 hafta süreceği  kaydedilen açıklamada, ilk aşama için Mekke'ye giriş çıkışlara izin verileceği ve  06.00 ila 15.00 saatleri arasında sokağa çıkılmasına müsaade edileceği  aktarıldı.
 
Açıklamada, Mescid-i Haram'da cuma namazı başta olmak üzere cemaat  namazlarının mevcut sağlık önlemleri doğrultusunda devam edeceği belirtildi.
 
 İkinci aşamaya 21 Haziran'dan sonra geçileceği ifade edilen  açıklamada, bu kapsamda da 06.00- 20.00 saatleri arasında sokağa çıkılmasına izin  verileceği kaydedildi.
 
 Açıklamada, berberler ve kuaförler gibi sosyal mesafenin  uygulanamadığı mekanların faaliyetlerine izin verilmemesi, düğün ve cenaze gibi  durumlarda en fazla 50 kişinin toplanmasına izin verilmesi yönünde kararlar  alındığı aktarıldı.