Suudi Arabistan’a yatırıma gidiyor

MELTEM KARA / EKONOMİ |  06 Mart 2016 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 06 03 2016 - 2:30

Fuzul Grup, Başakşehir’deki projelerine yatırım yapan Suudi Alayuni Group ve Alhabib Real Estate ile Riyad’da proje yapacak. Yatırım miktarı 400 milyon lirayı bulacak


Türkiye’deki gayrimenkul sektörü, son yıllarda getiri potansiyeli ve sunduğu fırsatlarla yabancı yatırımcılardan büyük ilgi görüyor. Özellikle Körfez ülkesinden gelen Arap yatırımcılar, hem Türkiye’de gayrimenkul sahibi oluyor hem de Türk firmalarının bilgi birikiminden yararlanıp, kendi ülkelerinde ortaklığa çağırıyor. Bunun son örneği Nevita markasıyla yurt dışına açılan Fuzul Grup oldu. Başakşehir’de 2000 yılından bu yana 4 bin konut üreten Fuzul Grup, Nevita ile ilk yatırımı için kolları sıvadı. Fuzul, Suudi Arabistan’ın iki büyük inşaat şirketiyle birlikte Riyad’da konut ve villadan oluşan proje gerçekleştirecek. Yıllık 2.5 milyar lira ciroya sahip Alayuni Group ve yılık 1.5 milyar lira ciroya sahip Alhabib Real Estate şirketleriyle 3’lü konsorsiyum kuran Fuzul Grup, 400 milyon liralık yatırım yapacak.
 
Başakşehir etkisi
 
Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın kuzey bölgesinde bu yıl sonunda yapımına başlanacak proje, 70 dönüm arazi üzerine inşa edilecek. Proje, geleneksel Arap mimarisi ile Türk tipi site uygulamalarını birleştirecek. Türkiye’de son dönemde inşa edilen projelerde olduğu gibi sosyal tesisler bulunacak. Apartman ve villalardan oluşacak projenin 2.5 yıl içerisinde tamamlanması öngörülüyor. Projenin inşatının başlamasının ardından bu yıl içerisinde yüzde 30’unun satılması öngörülüyor.
 
Yatırım hakkında bilgi veren Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Akbal, Fuzul Grup’un yurt dışı markası Nevita ile uzun süredir yurt dışına açılma planlarının olduğunu hatırlattı. Riyad’la çok yakın temas halinde olduklarını dile getiren Akbal, “Konsorsiyumda yer alan ortaklarımız daha önce bizim Başakşehir’deki projelerimize yatırım yapmışlardı. Tanışıklığımız ve güven ilişkimiz o döneme dayanıyor. Burada kendileri farklı büyük inşaat grupları ile de görüştüler. Ama hem geçmişe dayanan güven ilişkisi hem de yurt dışına açılma heyecanımız ortaklarımızı etkiledi” diye konuştu.
 
Tasarıma imza atacak
 
ORTAKLIKTAKİ konumlarını açıklayan Faruk Akbal, Riyad’daki projeye know-how desteği sunacaklarını ifade etti. Akbal, şunları söyledi: “Projelendirip, tasarımını, mimarisini tecrübemizle ortaklarımıza sunacağız. Ortaklarımız da Riyad’da projenin inşaatını gerçekleştirecek. Bu işbirliği başlangıç olacak. Riyad projesi, Nevita markamızla ilk pilot çalışmamız olacak. Bu projeden kâr beklentimiz yok, bizi bölgeye açacak bir yatırım olacak.”