Sürücüsüz metronun test sürüşleri devam ediyor

16 Temmuz 2018 Pazartesi - 12:17 | Son Güncelleme : 16 07 2018 - 12:32

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ağustosta hizmete almayı planladığı Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Hattı'nın ikinci etabının test sürüşleri yeniden başladı.


 
Ağustosta hizmete alınması planlanan Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Hattı'nın ikinci etabının test seferleri sürüyor.Anadolu Ajansı ekibi, Yamanevler-Sancaktepe bölümünün açılabilmesi için  seferlerine ara veren metronun test sürüşlerini görüntüledi - Üsküdar'dan  Sancaktepe'ye kadar 16 istasyonda gerçekleştirilen test sürüşlerinde herhangi bir  teknik arıza ve aksaklık tespit edilmedi.Hatta 12 Temmuz'da başlayan ve üç gün devam eden deneme seferlerine  dün "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla ara verilerek  vatandaşlara ücretsiz ulaşım hizmeti sağlandı. Bugün de deneme sürüşlerine devam etmek için yeniden seferlere ara verildi.
 
 
Anadolu Ajansı (AA) ekibi, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı'nın  ikinci etabı Yamanevler-Sancaktepe bölümündeki faaliyetleri görüntüledi.Test  sürüşleri, belediyenin ilgili birimlerindeki yetkililerin nezaretinde yabancı  teknik heyet tarafından gerçekleştiriliyor.
 
 
Deneme sürüşleri 30 Temmuz'a kadar devam edecek
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınan bilgiye göre, "Uluslararası  Güvenlik Sertifikası" için yapılan test sürüşleri, sadece Yamanevler-Sancaktepe arasındaki ikinci etapta değil, 20 kilometre ve 16 istasyondan oluşan metro hattının tamamında devam ettiriliyor.12-13 ve 14 Temmuz'da yapılan deneme sürüşlerinde teknik anlamda herhangi bir arıza ve aksaklık tespit edilmedi. Test sürüşleri başarılı bir  şekilde sürdürülüyor. Bugün dahil olmak üzere 17-18-28-29 ve 30 Temmuz'da da test  sürüşleri devam edecek.
Bu nedenle Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattı 6 gün boyunca hizmet  vermeyecek. Metro seferlerinin yapılmadığı günlerde, ulaşım İETT'nin bu  güzergahta devreye soktuğu M5 numaralı otobüslerle sağlanıyor.
 
Aksaklık ve arıza tespit edilmedi
 
Diğer günlerde gerçekleşecek deneme seferlerine herhangi bir aksaklık  ve arızanın tespit edilmemesi halinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metro  hattının tamamını ağustos ayında hizmete alacak.Bunun için de gerekli hazırlıklar aralıksız sürdürülüyor. Sürücüsüz  metronun Yamanevler-Sancaktepe kısmının hizmete alımıyla birlikte  Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı'na 7 istasyon daha eklenmiş olacak.
Uzunlukları 128 metreden oluşan 126 vagonun yolcu kapasitesi bin 622  olan metro hattında günde ortalama 700 bin kişinin taşınması hedefleniyor.
Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı'nın ilk etabı, 15 Aralık 2017'de  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açılmıştı.