Suriyeliler dehşet saçtı!

Ali LEYLAK- Hadi Kurt- Ömer ŞULUL |  02 Mayıs 2013 Perşembe - 23:26 | Son Güncelleme : 02 05 2013 - 23:26

Uzun namlulu tüfeklerle ateş açtılar


Şanlıurfa’daki Akçakale Sınır Kapısı’nda dün olay çıktı. Yaklaşık bin Suriyeli, Türkiye tarafına pasaportsuz geçmek istedi. Asker engel olunca Suriyeliler uzun namlulu tüfeklerle ateş açtı.

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısında bulunan ve iç karışıkların devam ettiği Suriye’nin Rakka Kentine bağlı Talabyad ilçesinden dün saat 11.00 sıralarında gelen yaklaşık bin kişi, Türkiye tarafına pasaportsuz geçmek istedi. Suriyelilerin isteklerine Türk yetkililer olumsuz yanıt verince, sınır hattında gerginlik yaşandı.

Önce taş, sonra ateş

Suriyeliler, sınır hattında bulunan görevlileri taşlayarak tampon bölgede bulunan polis noktası ile bazı araçları ateşe verdi. Yaşanan gerginliğin ardından olay yerine çok sayıda asker ve polis sevk edildi. Suriyeliler, kendilerine engel olmaya çalışan Türk güvenlik güçleri ile sivillere uzun namlulu tüfeklerle ateş açtı.

Polis şehit oldu

Suriye tarafından uzun namlulu tüfeklerle açılan ateş sonucu 3 polis, 5 asker ve 4 vatandaş yaralandı. Yaralılar Akçakale Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hayati tehlikesi olan polis memuru Ferhat Avcı ise, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyata alındı. Ancak tüm çabalara karşın kurtarılamayıp şehit oldu.

6.700

Suriye’de Bab-El Hava Sınır Kapısı yakınlarındaki kente yapılan hava saldırısının ardından, 3 günde 6 bin 700 Suriyeli, Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçerek Türkiye’ye giriş yaptı.

‘Kulübeleri yaktılar’

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, olayla ilgili şu bilgileri verdi: “Polisler Suriyelileri geri gönderince, gümrük kapısına doğru taşlı saldırıya başlamışlar. Ondan sonra bizim tampon bölgesinde bulunan kulübelerimizi yaktılar. Söndürdük. Olay yatıştı diye düşünerek geri çekildik. İdare binasına geldikten sonra baktık rastgele silah sıkmaya başladılar.”
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • KAAN KURTAYdaha bu iyi şeyler,asıl siz 15-20 sene sonra istanbula bile gelenlerin neler yapacaklarını düşünün.işin başında insani davrandılarını sanıp onları içeri alanlar,ileride çok ah alacaklar.kardeş!!!??? müslüman!!!??? suriye halkını kucaklarına basanlar bakalım o zaman yaşarlarsa ne yapacaklar.03.05.2013 09:03
  • mehmet başerPKK SURİYEDEN SALDIRMAYA BAŞLADI?03.05.2013 09:03
  • ahmet savaşGözümüz aydın bir çocuğumuz oldu. Şimdi neden hükümet yetkilileri bu olaya tepki vermiyor. Esat güçleri yapsaydı yeryerinden oynardı. Yoksa ölen ve yaralanan polisler TÜRK değil mi?03.05.2013 09:03
  • Sevil Korkmaz1 Mayıs'ta bayramını kutlamak isteyen kendi insanını, terörist gören polisimiz, gerçek teröriste ne tazyikli su,ne gaz bombası kullanmaması çok acı değilmi?Sonuç ne olacak,o katiller yine elini kolunu sallayarak yine gelecek.03.05.2013 09:03
  • sedat ertürkİstanbul'da 1 Mayıs'a müdahale eden polisleri bu sınıra göndermeli... Ancak biraz sıkar değil mi???03.05.2013 09:03