Suriyeli korucular ile ABD askerleri arasında çatışma iddiası

DHA |  24 Kasım 2005 Perşembe - 16:36 | Son Güncelleme : 24 11 2005 - 16:36

Amerikan askerleri ile Suriyeli korucular arasında bugün Suriye-Irak sınırı arasındaki Hurra köyü yakınlarında çatışma çıktığı öne sürüldü


Çatışmada, 12 Amerikan askerinin öldüğü ya da yaralandığı, 3 Suriyeli korucunun da öldürüldüğü iddia edildi.

Arap İnsan Hakları Örgütü Başkanı Ammar Kurabi, bugün köy halkı ve korucuların ifadelerine dayanarak bir yazılı açıklama yaptı. Kurabi açıklamasında, Amerikan askeri güçlerinin, Iraklı teröristlerin barındığını iddia ettiği Bukemal bölgesine sabaha karşı askerlerini paraşütle indirmeye çalıştığı sırada çöl korucuları ve halk ile Amerikan askerleri arasında silahlı çatışma çıktığını öne sürdü. Çatışmada Amerikan tarafından 12 askerin öldüğü veya yaralandığını belirten Kurabi, Suriye tarafından ise 3 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti. Kurabi, Amerikan askerlerinin bölgedeki ölü ve yaralılarının almak için bölgeye ateşe tuttuğunu da iddia etti.

Arap İnsan Hakları Örgütü, şiddetle kınadığını 'saldırının' Suriye'nin egemenliğini hedef aldığını savundu. Birleşmiş Milletler'den gereken önlemleri alması için harekete çağıran örgüt bir daha bu olayların tekrarlanmamasını da temenni etti.

ETİKETLER

0