Suriye'deki Kuzey Humus'tan tahliyeler başladı

AA |  08 Mayıs 2018 Salı - 14:41 | Son Güncelleme : 08 05 2018 - 14:41

Kuzey Humus'dan ayrılan 3 bin 194 kişiyi taşıyan ilk konvoy, Fırat Kalkanı bölgesindeki Bab yakınlarına ulaştı.


Suriye'deki Beşşar Esed rejiminin ablukada tuttuğu  ve gerginliği azaltma bölgeleri kapsamındaki Kuzey Humus'taki kuşatmanın  sonlanması için başlatılan tahliyelerde 3 bin 194 kişi Fırat Kalkanı bölgesindeki  Bab ilçesi yakınlarına ulaştı. 
 
Esed rejimi ile Rusya aracılığında yapılan müzakereler sonucu, askeri  muhalif grupların kontrolündeki Kuzey Humus'ta zorunlu tahliyeler için 2 Mayıs'ta  anlaşmaya varılmıştı.
 
Bu çerçevede bölgedeki rejim ablukasından çıkmak isteyen sivilleri  taşıyan ilk konvoy, dün öğleden sonra Kuzey Humus'tan ayrılarak Fırat Kalkanı  bölgesine doğru yola çıktı.
 
Bab'daki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Kuzey Humus'tan yola  çıkan ve içinde 3 bin 194 kişiyi taşıyan 66 otobüs, sabah saatlerinde Fırat  Kalkanı bölgesindeki Bab ilçesi yakınlarına ulaştı.
 
Humus gerginliği azaltma bölgesinde durum
 
Humus'un kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki 592 kilometrekarelik  alan, 5 yıldır abluka altında tutuluyor. Bölgede 200 ila 250 bin kişi  yaşıyor. 
 
Bölge, Türkiye, Rusya ve İran tarafından Mayıs 2017'de Astana  anlaşmaları çerçevesinde gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına alınmıştı. 
 
Rusya, Humus'un kuzeyini kapsayan gerginliği azaltma bölgesinde 4 Ekim  2017'de rejim ve muhalifler arasında ateşkese varıldığını duyurmuştu ancak rejim,  geçen ay Şam'daki Doğu Guta'yı abluka ve yoğun saldırılar neticesinde ele  geçirdikten sonra 14 Nisan'da Kuzey Humus'a yönelmişti.

ETİKETLER

kuzey humus tahliye bab