Suriye'de İran Devrim Muhafızları'na hava saldırısı

AA |  28 Eylül 2019 Cumartesi - 12:38 | Son Güncelleme : 28 09 2019 - 12:38

Suriye'nin Irak sınırındaki ilçesi Elbukemal'de konuşlu İran Devrim Muhafızları'na ait bir askeri noktaya, aidiyeti bilinmeyen savaş uçağı tarafından hava saldırısı düzenlendi.


Suriye'de İran Devrim Muhafızları'na hava saldırısı.Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Suriye'nin Deyrizor iline  bağlı Elbukemal ilçesinde bulunan İran Devrim Muhafızları'na ait askeri nokta,  dün gece hava saldırısıyla hedef alındı. Kaynaklar, saldırıyı düzenleyen uçağın aidiyetinin henüz  netleşmediğini ifade etti.  İran Devrim Muhafızları mensupları, Irak sınırında yer alan ilçedeki  İran destekli terörist grupları komuta ediyor.
 
Deyrizor İran destekli grupların işgalinde
 
 Esed rejimi, İran destekli grupların ve Rusya'nın desteğiyle Kasım  2017'de Deyrizor'un batısındaki DEAŞ işgaline son vererek kentin bu kısmını ele  geçirdi. Suriye'deki iç savaşta rejimin kara gücü haline gelen İran destekli  yabancı terörist gruplar, en yoğun şekilde Irak sınırındaki Deyrizor'da varlık  gösteriyor.  Sünni Arapların yaşadığı Deyrizor'daki İran, Irak, Lübnan, Afganistan  ve Pakistan kökenli grupları, İran Devrim Muhafızları mensupları komuta ediyor.  Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor, İran'dan Lübnan'a uzanan kara  bağlantısını sağlayan kent konumunda bulunuyor. Irak ve Ürdün'den gelen boru  hatlarıyla ticaret yolları da bu kentten geçiyor.
 İran destekli gruplar, Deyrizor'da el koydukları mülklerde mezhep  temelli eğitim veriyor, kültürel faaliyetler düzenliyor, Şii inancına ait  ibadethane olan hüseyniyeleri açıyor.
 
  

ETİKETLER