Sultan Abdülmecid'in Evi Restorasyonda

13 Aralık 2011 Salı - 9:30 | Son Güncelleme : 13 12 2011 - 9:30

Sultan Abdülmecid'in, Yavuz Sultan Selim Camisi'nin bahçesindeki evi restore ediliyor.


Osmanlı İmparatorluğu'nun padişahlarından Sultan Abdülmecid'in, Yavuz Sultan Selim Camisi'nin bahçesindeki evi restore ediliyor. 2009 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan yapının 2011 yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor
Osmanlı İmparatorluğu'nun padişahlarından Sultan Abdülmecid'in, Yavuz Sultan Selim Camisi'nin bahçesindeki evi restore ediliyor. 2009 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan yapının yanlış kullanım ve müdahaleler nedeniyle inşa edildiği döneme ait izlere zarar verildiği tespit edildi. Eserin restorasyonunun 2011 yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.
 
En eski mevlevihane restorasyonu bitiyorİstanbul'un en eski Mevlevi tekkesi olan 520 yıllık Galata Mevlevihanesi'nin kalan kısımları da yenilendi. İl Özel İdaresi tarafından Mevlevihanenin hazireleri, şadırvanı, kuyuları ve sarnıcında başlatılan restorasyon bitmek üzere. Şu ana kadar mezarların şakulünden kaymış kaideleri ve mezar taşları, Adile Sultan Şadırvanı'nın kubbesi, su tesisatı gibi işlemler tamamlandı. Çalışmaların Şubat 2012'de tümüyle bitmesi bekleniyor.

Kaynak: Sabah