Süleyman Turan hayatını kaybetti

10 Eylül 2019 Salı - 10:19 | Son Güncelleme : 10 09 2019 - 14:33

Yeşilçam'ın usta oyuncusu Süleyman Turan Kadıköy'deki evinde hayatını kaybetti. Turan'ın iki gün önce vefat ettiği belirlendi.


Yeşilçam'ın usta isimlerinden Süleyman Turan, bu sabah Kadıköy'deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Süleyman Turan 82 yaşındaydı...Beyazperdede birçok ödüle layık görülen usta oyuncu bir döneme damga vuran Yılan Hikayesi dizisinde Başkomiser Kemal rolüyle de geniş kitlelerin beğenisini kazanmıştı.
 
ACI GERÇEK ORTAYA ÇIKTI
 
Süleyman Turan'ın kapıdaki gazeteleri almamasından şüphelenen komşuları polise haber verdi. Olay yerine gelen polis ekipleri çilingir yardımıyla içeri girdi ve usta oyuncunun cansız bedeniyle karşılaştı.
Süleyman Turan'ın iki gün önce hayatını kaybettiği belirlendi.Kalamış aşığı olan Süleyman Turan’ın her defasında dostlarına, “Ben Kalamış aşığıyım beni Kalamış’a gömün” dediği öğrenildi.
 
 
SÜLEYMAN TURAN KİMDİR?
 
19 Kasım 1936 İstanbul doğumluydu. Sanat hayatına tiyatro ile başlayan Süleyman Turan, bir dönem dergi ressamı olarak çalıştı. Filmlerin dışında uzun zaman karikatür ve resim yaptı. Çizimleri uzun zaman “Akbaba” dergisinde yayımlandı. Akşam gazetesinde çizgi roman çizmeye başladı. Afişler, kitap kapakları hazırladı. Senaryolarını da kendisinin yazdığı çizgi roman ressamlığına Sabah gazetesinde devam etti. 1963 yılında bir derginin açtığı yarışmayı kazanarak sinemada yer aldı. Genellikle 'esas oğlan'ın sadık dostu rollerinde, sevecen tiplemesiyle başarılı olup beğeni kazanmıştır. Süleyman Turan, üç film senaryosu yazmış, çeşitli sinema filmleri ve dizilerde rol almıştır.