Gazetevatan.com » Yazarlar » Mütevazı bir liman kasabasından turizm cennetine Dubai

Mütevazı bir liman kasabasından turizm cennetine Dubai

24 Nisan 2016 Pazar


 

Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı yedi emirlikten biri olan Dubai, dünyadaki en düşük suç oranına sahip modern bir kent.
 
 
Özellikle şu günlerde deniz, kum, güneş sezonunu erken açmak isteyenler için iyi bir alternatif olan Dubai, önce hayal edilmiş, ardından da hiçbir masraftan kaçınılmadan hayata geçirilmiş bir “proje” kent. Dubai’nin yalnızca birkaç on yıldır sahip olduğu bu çehresini daha yakından görmek için en azından üç dört gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim. Basra Körfezi kıyısındaki var olan doğal güzelliğe eklenen insan şatafatı sizi fazlasıyla şaşırtacak.
 
 
Emirates Business Class Lounge’da istirahat ettikten sonra yaptığım son derece keyifli bir yolculukla ulaştım Dubai’ye. Bu arada bilmeyenler için Emirates’in artık Sabiha Gökçen’den de Dubai’ye Boeing 777 ile uçtuğunu hatırlatmalıyım. İstanbul’dan yaklaşık 4,5 saat süren Dubai, aslında bütün yıl misafirlerini günlük güneşlik karşılıyor, malumunuz çöl iklimi. Ama yaz ve sonbahar sıcaklık ortalamalarının yıl genelinden daha yüksek olduğu göz önüne alındığında Dubai’ye gitmek için en uygun mevsimler, şüphesiz bunaltıcı olmayan kış ve ilkbahar.
 
 
1971’de bağımsızlığını ilan eden Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı yedi emirlikten biri olan Dubai, dış işlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı, iç işlerinde ise bağımsızdır. Bu yedi emirlik arasında, giyimden eğlenceye kadar en serbest ve esnek olan Dubai, yapılan pek çok uluslararası araştırmaya göre dünyadaki en düşük suç oranına sahip.
 
 
Lüks ve ihtişam limitleri zorluyor
 
- Caddelerde son model ve sınıfının en iyisi otomobillerden başka bir araç neredeyse göremeyeceksiniz.
 
- Polis arabalarının dahi Bugatti ya da Ferrari olması sizi şaşırtmasın.
 
- Hatta paket servis teslimi için beklediğiniz motorlu araç, bir Lombargini çıkabilir.
 
- Toplu taşıma, yerel halk tarafından pek kullanılmasa da yine de mevcut.
 
- Toplu taşıma için kullanılan duraklar ise klimalı.
 
- Saray ya da tarihi bir eser zannederek önünden geçtiğiniz yer, aslında bir Starbucks olabilir, hazırlıklı olun.
 
- Uygunsuz bir anda, gram altın almanız gerekirse altın atm’leri bu sorununuzu derhal çözecektir.
 
- Maalesef Dubai zenginleri arasında bir süredir yaygın olan aslan, çita gibi büyük kedilerin ev hayvanı gibi beslendiğine şahit olabilirsiniz.
 
 
Sayılarla Dubai:
 
- Dubai, bugün 4.115 kilometre karelik yüzölçümüyle, İstanbul’dan daha küçük bir alana sahip.
 
- 1970’lerde ise yüzölçümü 3.900 kilometre kareymiş.
 
- Yapılan deniz dolgularıyla yüzölçümü artmaya devam ediyor.
 
- Emirliğin yüzde 95’ten fazlası yarı çöl ve çöl.
 
- Yılda en fazla 25 gün, hafif yağış alıyor.
 
- İki milyonu biraz geçen nüfusunun yaklaşık 1/3’ünü kadın oluşturuyor.
 
- Nüfusunun yalnızca yaklaşık yüzde 17’si yerel halk.
 
- Yılda ortalama 15 milyon turisti ağırlıyor.
 
 
Alkol yasak değil
 
Dünya mutfağından seçkin örnekleri tercih edebileceğiniz Dubai, yöresel yemekleri de deneyebileceğiniz pek çok alternatife sahip. Arap mutfağına has baharatlarla tatlandırılmış etlerin farklı ilavelerle çeşitlendirilmiş pilavlarla sunulduğu makbus, ghuzi gibi yemeklerin yanı sıra alışkın olduğumuz falafel, fava, humusun gayet leziz olduğunu belirtmeliyim. Envai çeşit balık ve deniz mahsulleri, benim içinse çok daha cezbediciydi. Ayrıca hatırlatmak isterim, turistik mekânlarda alkol tüketimi yasak değil.