Gazetevatan.com » Yazarlar » Kafkaslara açılan kapımız Kars

Kafkaslara açılan kapımız Kars

11 Şubat 2017 Cumartesi

Her mevsim ayrı ayrı güzel olsa da ille de karlar altındayken görmenizi tavsiye edeceğim, 9 bin yıllık bir geçmişin şekillendirdiği Kars, keşfedilmeyi bekliyor…


İsmini duyar duymaz pek çok şeyi birden çağrıştıran; birinden bahis olunsa bir diğeri eksik kalacak; mutfağından dansına, tabiatından tarihine nice güzelliği bir arada barındıran; her mevsim ayrı ayrı güzel olsa da ille de karlar altındayken görmenizi tavsiye edeceğim; ama mutlaka görmenizi tavsiye edeceğim bir şehir Kars. Belli başlı şehirlerle aktarmalı veya aktarmasız seferleri bulunan Kars’a, hava yolu dışında, kara yolu ve demir yoluyla gitmek mümkün. İstanbul’dan ise en zahmetsiz ulaşım, uçakla sağlanıyor. Kars’ta bulunan Kars Harakani Havalimanı’na İstanbul’dan farklı hava yolu şirketleri tarafından, haftada 23 uçuşla, aktarmasız ulaşabilmek mümkün.

Rusların planladığı nizami şehir

Şehir, özellikle 40 yıllık Rus hâkimiyetinin sürdüğü dönemde baştan ve nizami olarak planlanmış. Birbirini dik kesen, geniş, uzun caddeler ve caddelerin üzerinde, 2-3 katlı, kesme taştan inşa edilen Baltık üslubuna sahip sıra sıra yapılara hayran kalmak işten bile değil. Ne var ki böylesine bir güzelliğin içinde gezinirken karşınıza çıkan bir detay veya şehrin genişlemesiyle inşa edilen yeni kısmına yolunuz düştüğünde karşılaştığınız manzara için aynı özenden bahsetmek imkânsız. Maalesef Kars’ta şehir planlamacılığı anlamında bu düzen sürdürülemediği gibi yeni inşa edilen yapılarda da bu mimari üsluba özen gösterilmemiş. Yerleşim yerinin hemen kuzeyinde ise bir tepeye inşa edilmiş Kars Kalesi bulunuyor. İnşa edildiği tarih olan 1153 yılından beri şehri izleyen kale, birbirinden güzel üç tane kapıya ve uçsuz bucaksız bir manzaraya sahip. Kaldırılan “İnsanlık Anıtı” heykeliyle de hatırlayacağınız Sukapı Mahallesi’ndeki tepe ise hem Kars Kalesi’ni hem de şehri izleyebileceğiniz bir diğer nokta, es geçmeyin derim. Heykellerden bahsetmişken Türkiye’deki en fazla heykele sahip şehrin Kars olduğunu da ekleyeyim. Şehir merkezinin kuzeyinde bulunan Kars Müzesi ise Türkiye’nin en önemli müzelerinden biri.

Çıldır Gölü

Kars, Rusya ve Osmanlı arasında sürekli el değiştirmiş; 40 yıllık Rus hâkimiyetinin sonrasında Osmanlı‘ya iade edilse de İngilizlerin eline geçmiş ve Milli Mücadele döneminde bağımsız bir hükümet kurmuş.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük tatlı su gölü olması ve kuşların göç yolu üzerinde bulunması nedeniyle Çıldır Gölü ve çevresi yaban hayat, özellikle kuş gözlemcilerinin uğrak yerlerinden biri. Aralıktan nisana kadar suları buz tutan göl, Kars’ta özellikle de kışın görmeniz gereken yerler arasında. Ufuk çizgisine kadar uzanan, uçsuz bucaksız bir sessizliğin ve beyazlığın tam içinde bulunmak, gerçekten farklı bir deneyim. İsterseniz gölün çevresindeki balık restoranlardan birini önceden arayarak onlarla balık tutmaya da katılabilirsiniz.

Sınırdaki hayalet kent Ani... 

Şehrin doğusunda, Ermenistan sınırındaki Ani ise mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer. 2016’da UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası ilan edilen antik kent Ani, özellikle de 10. yüzyılda, Ermeni Devleti’nin başkenti olduktan sonra, oldukça gelişmiş. Bölgede aynı zamanda büyük bir yeraltı şehri ve Anadolu’da inşa edilen ilk cami olan Ebul Manucehr Camii de  bulunmakta.

Sarıkamış Kış Oyunları Festivali başlıyor…

Bu yıl 17-19 Şubat tarihleri arasında, Sarıkamış Kış Oyunları Festivali’nin 4’üncüsü düzenleniyor. Cumartesi günü offroad ralliyle başlayan yarışmalar, kızak yarışı, kardan heykeller sergisi, konserler ve daha birçok etkinlikle hafta sonu boyunca devam edecek. 

Bavulunuzda bulunsun

Hafif formu ve hızlı kuruma teknolojisiyle rahatına düşkün erkekler için tasarlanan Mammut polar.

Kars’ın eşsiz doğasının tadını çıkarmak isteyenler için dayanıklı ve hafif yapısıyla Sportive mağazalarında satışa sunulan HEAD baton.

Dokunmatik ekran uyumu sayesinde telefon kullanmayı özgür kılan Mammut eldiven.

Isı koruması sağlayarak kışa sıcak bir dokunuş katan Mammut pantolon.