Gazetevatan.com » Yazarlar » Kartalkaya’da kar tatili

Kartalkaya’da kar tatili

24 Aralık 2016 Cumartesi

Nisan ayına kadar sürecek kayak sezonu başladı. İstanbul ve Ankara’ya yakınlığı ile öne çıkan Kartalkaya’da, pistleri ve konaklama imkânlarını değerlendireceğim...


Soğukların iyice hissedilmesi ve kar yağışlarının başlamasıyla aralık ayından nisana kadar sürecek olan kayak sezonu da açıldı. Ülkemizde kayak turizmi ve kış tatili yapmayı planlayanlar içinse kayak merkezlerinde ve merkezlerin çevresindeki tesislerde son hazırlıklar tamamlandı. Bu kayak merkezleri arasından, ben bu hafta sizler için Kartalkaya’yı değerlendireceğim. Kartalkaya’ya Ankara ve İstanbul’dan ulaşım çok kolay. İstanbul’dan yaklaşık 3 - 3,5 saatte varılan Kartalkaya’da iki farklı kayak pisti bulunuyor. 1. bölgede yer alan Kartal ve 2. bölgedeki Dorukkaya. Bunlardan ilki olan Kartal’da, farklı zorluk derecelerinde ve toplam uzunluğu 20 km olan, 12 pistin yanı sıra 11 tane de lift, hizmet veriyor. Aynı zamanda Türkiye’nin ve hatta Balkanların en büyük “snowpark”ı burada yer alıyor. 
 
 
Bavulunuzda bulunsun
 
HEAD’in çığır açan Graphene teknolojisi ile dünyanın en güçlü ve hafif materyalinin kullanıldığı, mükemmel yol tutuşu sağlayan kayak.
 
HEAD’in alanındaki uzmanlığıyla detaylarındaki konforu buluşturarak kusursuz bir kayak deneyimi vadeden bot.
 
Güncel ihtiyaçlar doğrultusunda kayak ve doğa yürüyüşlerine sıcak çözümler getiren Mammut bant.
 
Sıcak, samimi ve stil sahibi bir görünüm için fonksiyonel bir alternatif sunan Mammut’un şişme montu.
 
Golden Key
 
Kar tatili ve kış sporları yapmak isteyenler için oldukça konforlu bir konaklama imkânı sunan Golden Key, Kartalkaya’nın olduğu kadar, Türkiye’nin de en lüks kayak otellerinden biri. Otel, “en iyi beton prefabrik yapı” ödülüne de sahip. Şık ve çağdaş mimarisinin yanı sıra otelin, misafirlerine sunduğu imkânların ve hizmetin kalitesi de oldukça yüksek. Otelde kalarak ister Kartal’daki isterseniz de Dorukkaya’daki pistleri ücretsiz kullanabilir; bu pistlere ise shuttle ile istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.              
Tel: 0 374 234 5059 
www.kartalkaya.com.tr  
 
Kartal Otel
 
1978 yılında, Orman Mühendisi Mazhar Murtezaoğlu tarafından açılan Kartal Otel, aynı zamanda bölgenin ilk ve en köklü oteli. Kartal Otel ise bölgenin en revaçta olan otellerinden biri; özellikle de otelden çıkar çıkmaz 1. bölgede bulunan pistlerin başlaması, büyük bir avantaj. Tam pansiyon hizmet veren Kartal Otel’in açık büfe sunulan yemekleri de oldukça çeşitli ve lezzetli.
Tel: 0 374 234 5005
 www.kartalkaya.com.tr
 
Dorukkaya Ski & Mountain Resort
 
Dorukkaya, Kaya zincir otellerinden bir diğeri. Konumu itibarıyla otelin 2. bölgede bulunan pistlerin üzerinde yer alması kayak tutkunları için avantaj sağlıyor. Bu yıl hizmete giren Snow Tubing Park’ın yanı sıra bazı pistlerinde adrenalin seviyesi artırılmış. 
Tel: 0 374 234 5026
www.kayahotels.com
 
Kaya Palazzo Ski
 
Kartalkaya’nın en yeni ve harika bir mimariyle dekorasyona sahip oteli Kaya Palazzo, 2011 yılında hizmet vermeye başlamış. Bu tarihten itibaren de pek çok ödüle layık görülmenin haklı gururunu ve sorumluluğunu taşıyor. 2. bölgede bulunan pistlerin otelin hemen önünden başlaması ise konuklara büyük bir kolaylık sağlıyor. “Kids Snow Tubing Park”da ise çocukların kocaman şişme botlarla kayarken eğlenceleri görülmeye değer. Ana restoranın yanı sıra Swiss Fondue Restoran’ın ortamı ve İsviçre mutfağının başarılı örneklerini sunuyor. 
Tel: 0 374 234 5100 
www.kayahotels.com
 
 Grand Kartal Otel
 
Yine Mazhar Murtezaoğlu tarafından bölgeye kazandırılan ve 1998 yılında hizmet vermeye başlayan Grand Kartal Otel, iyi bir hizmet kalitesine sahip. Otelin kapısından başlayan kayak pisti, otel misafirleri tarafından ücretsiz kullanılabilmekte. Odaların dağ ve pisti gören manzarası ise gerçekten güzel. Tam pansiyon hizmet veren Grand Kartal Otel’de, ana yemeklerin yanı sıra sunulan ikramların ve 5 çayındaki atıştırmalıkların da lezzetli olduğunu belirtmeliyim. Otel liftlerin kapalı olduğu günlerde ise isteyen konuklarını, bir diğer işletmeleri olan Gazelle Resort&Spa’da ağırlıyor. 
Tel: 0 374 234 5050 
www.gazellehotels.com