Sudan'da ölü sayısı 40'a yükseldi

AA |  05 Haziran 2019 Çarşamba - 0:36 | Son Güncelleme : 05 06 2019 - 0:36

Sudan Doktorlar Komitesi, güvenlik güçlerinin pazartesi sabahı başkent Hartum'da ordu karargahı önündeki göstericilere müdahalesinde hayatını kaybedenlerin sayısının bugün hastanelerde yaşamını yitirenlerle birlikte 40'a ulaştığını, ancak bu sayının çok daha fazla olduğunu bildirdi.


Komiteden yapılan yazılı açıklamada, "Dünkü ve bugün hastanede vefat  edenlerle birlikte şehit sayımız 40 oldu. Ancak sayının bundan çok daha fazla  olduğuna eminiz. Zira, oturma eylemi yapılan bölgedeki sahra hastanesinde yakılan  ve bunun yanı sıra Nil Nehri'ne atılan cesetler olduğunu biliyoruz." ifadeleri  kullanıldı.
 
Sudanlı muhalif aktivistler de sosyal medyadan yaptıkları  paylaşımlarda, çok sayıda göstericinin kayıp olduğunu belirtti.
 
Sudan güvenlik güçleri, başkentte gösterilerin odağındaki ordu  karargahı önündeki göstericileri önceki sabah erken saatlerde gerçek mermi ve göz  yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmış, muhalif kaynaklara göre en az 35 kişi hayatını  kaybetmişti.
 
Binlerce eylemci, yönetimin sivillere devri, eski rejimin tüm sembol  isimleri ve kurumlarının tasfiyesi talebiyle Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri  Komutanlıkları, Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve devrik lider Ömer  el-Beşir'in resmi konutunun yer aldığı kompleks önünde 6 Nisan'dan bu yana  gösteri düzenliyordu.
 
Sudan'da 19 Aralık 2018'de ekonomik kriz sebebiyle başlayan  gösterilerin hızla başkent Hartum ve ülke genelinde rejim karşıtlığına  dönüşmesinden sonra ordunun 11 Nisan'da yönetime el koyduğunu açıklamasıyla 30  yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.
 
Ordunun yönetime gelmesinin ardından Özgürlük ve Değişim Bildirgesi  Güçleri (ÖDBG), geçiş yönetimi konusunda Askeri Geçiş Konseyi ile müzakere  yürütüyordu.
 
  
 

ETİKETLER