Sudan’da FETÖ okulu kalmadı

11 Ağustos 2017 Cuma - 21:59 | Son Güncelleme : 11 08 2017 - 21:59

Sudan'ın Nyala eyaletinde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ait okul, Türkiye Maarif Vakfı'na devredildi.


Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Hartum Ofisi'nde gerçekleşen devir teslim  programında, Türk ve Sudanlı yetkililer hazır bulundu.
 
TMV Sudan Direktörü Ömer Alçep ve Güney Darfur Milli Eğitim Bakanlığı  Genel Müdürü El-Hadi Abdurrahman Ebker Abdullah, okulun devir teslimine ilişkin  anlaşma metnini imzaladı.
 
Anlaşmaya göre, Nyala’daki biri okul toplam 3 binanın işletmesi,  bundan sonra TMV tarafından gerçekleştirilecek. Sudan hükümeti, Mayıs ayı içerisinde de Hartum’da yer alan 5 okul ve 2  yurdun TMV’ye devretmişti. Nyala'daki okulun teslimi ile Sudan’da FETÖ’ye ait  okul ve öğrenci yurdu kalmadı.
 
Alçep, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nyala'daki FETÖ'ye ait okulun  teslim alındığını bildirdi.
 
Nyala’daki TMV okulunda 140 öğrencinin eğitime başladığını kaydeden  Alçep, "Onlar artık Türkiye’ye emanet. Hartum’da olduğu gibi Nyala’da da eğitim  kalitemizi en yükseğe çekmek için gece gündüz çalışacağız.” dedi.
 
"Gözümüz arkada değil"
 
FETÖ konusunda duyarlı davranan Sudanlı yetkililere teşekkür eden  Alçep, “Türkçe öğrenmek isteyenlerin oranı bir hayli fazla. Türkiye Maarif Vakfı,  bu talepleri karşılıksız bırakmayacak ve Türkçe derslerine önem verecek.” diye  konuştu.
 
Alçep, eğitime devam edilen okulda görevlendirilen bir Türk müdür ile  16 öğretmenin görev yaptığını belirtti. Genel Müdür Ebker Abdullah ise Sudan halkının her daim Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında yer aldığını vurgulayarak, "Bizim gözümüz artık  arkada değil, çocuklarımıza en güzel eğitimin verileceğinden eminiz." ifadelerini  kullandı.
 
 

ETİKETLER

Sudan Nyala FETÖ