Suçlama düşürüldü, ilk sözü "Savaş asıl şimdi başlıyor" oldu

AA |  19 Mayıs 2017 Cuma - 22:00 | Son Güncelleme : 19 05 2017 - 22:00

Hakkındaki tecavüz suçlamasının düşürülmesiyle ilgili konuşan Wikileaks'in kurucusu Assange, "Savaş bitmekten çok uzakta. Tam savaş asıl şimdi başlıyor" dedi.


Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, hakkındaki tecavüz  suçlamasının düşürülmesine ilişkin olarak, "Bugün benim ve Birleşmiş Milletler  (BM) insanlar hakları sistemi için önemli bir zafer." dedi. 
 
  
Assange, İngiltere'nin başkenti Londra'da 5 yıldır kaldığı Ekvador  Büyükelçiliğinin balkonuna çıkarak, gelişmelere ilişkin basın açıklaması yaptı.
 
Balkona çıktığında bir süre konuşmadan sadece yumruğunu havaya  kaldırarak gazetecilere bakan Assange, "Bugün benim ve BM insanlar hakları  sistemi için önemli bir zafer." dedi.
 
Zaferin, herhangi bir suç isnadı olmaksızın  7 yıl boyunca cezaevinde,  ev hapsinde ve 5 yıl boyunca da güneş yüzü görmeden elçilikte tutuklu kalmasını  silmediğini dile getiren Assange, "Çocuklarımın bensiz büyüdüğü, suç isnadı  olmaksızın geçen 7 yıl. Bu, affedebileceğim, unutabileceğim bir şey değil." diye  konuştu.
 
Konuşmasında Avrupa Birliği'nin (AB) uygulamalarını da eleştiren  Assange, şunları dile getirdi:
 
"Gerçek şu ki artık herhangi bir suç isnadı olmadan tutuklanmak ve  iade edilmek, AB'nin bir özelliği haline geldi. Benim davam da siyasi sebeplerden  dolayı istismar edilen bir özellik. Ancak diğer davalarda da birçok kişi korkunç  adaletsizliklere maruz bırakıldı." değerlendirmesinde bulundu.
 
Bugünü "önemli bir zafer" ve "suçsuzluğun kanıtlanması" ifadeleriyle  tanımlayan Assange, "Ancak yol daha uzun. Savaş bitmekten çok uzakta. Tam savaş  asıl şimdi başlıyor." sözlerine yer verdi.
 
Balkonun altında bekleyen gazetecilerin, elçilikten çıkıp çıkmayacağı  yönündeki sorularını yanıtsız bırakan Assange, şunları kaydetti:
 
"Yasal çalışanlarım İngiliz yetkililerle iletişime geçti. İleriye  yönelik en iyi yolun ne olduğu hakkında diyaloğa girmeyi umuyoruz. Bir nebze de  olsa İngiltere de suç isnadı olmaksızın kişinin iadesini kabul etmesiyle, AB ile  girdiği süreçle sömürüldü. İngiltere, ülke topraklarında hali hazırda ABD'ye iade  emri olup olmadığını şu aşamada ne teyit ne de reddediyor. Bizim açmak  istediğimiz diyalog da budur."
 
ABD ile de benzer bir diyalog başlatmak istediklerinin altını çizen  Assange, "ABD'nin son derece tehditkar açıklamalarına rağmen, yaşananlara ilişkin  ABD Adalet Bakanlığı ile diyalog kurmaktan her zaman mutluluk duyarım." dedi.
 
Assange, desteklerinden ötürü BM'ye ve Ekvador'a teşekkür ederek,  "Özellikle BM'nin insan hakları sistemine teşekkür ederim. Ayrıca Ekvador'a,  Ekvador halkına ve sığınma sistemine de teşekkür ederim. Yoğun baskı karşısında  dahi benim sığınma talebimin yanında durdular." ifadelerini kullandı.
 
Assange konuşmasında ayrıca Wikileaks'e belge sızdıran ABD ordusunda  görevli eski asker Chelsea Manning'in tahliyesini de "önemli bir zafer"  sözleriyle tanımladı.
 
Balkon altında destek gösterisi
 
Assange, konuşmasının ardından içeriye geri girerken, balkonun altında  da Assange'a destek gösterisi düzenlendi.
 
Gösteride katılımcılar ellerinde "Özgür basın, özgür Assange", "ABD,  ellerini Assange'ın üzerinden çek" ve "Cadı avına son verin, Assange'ın  sığınmasına izin verin" yazılı dövizler taşırken, "Assange'ı serbest bırakın"  yazılı büyük pankartları binanın parmaklıklarına astı.
 
Bu arada Assange ile gelişmelere ilişkin İskoçya'yı ziyareti sırasında  konuşan İngiltere Başbakanı Theresa May de konunun güvenlik güçlerini  ilgilendirdiğini söyledi.
 
Hakkında halen yakalama emri bulunuyor
 
İngiliz polisi ise Assange'ın Ekvador Büyükelçilik binasını terk  etmesi durumunda Haziran 2012'de mahkemeye çıkmadığı için Westminster Sulh Hukuk  Mahkemesinin daha önce verdiği tutuklama emrini yerine getireceğini duyurmuştu.
 
45 yaşındaki Assange, 5 yıldır Londra'nın Knightsbridge semtinde  bulunan Ekvador Büyükelçiliğinin bir odasında yaşıyor.
 
İngiliz mahkemesi 2012 yılında, Avustralya vatandaşı Julian Assange'ın  2010 yılında iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti.  Ancak Assange, hakkındaki iddiaları reddediyor.
 
 Assange, hakkındaki iade kararının ardından 2012 yılının haziran  ayında İngiltere'deyken İsveç'e iade edilmesi halinde ABD'ye gönderilme riski  bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı. Ekvador, çok sayıda  ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna  duyuran ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul  etmişti.