Şu anda saat kaç, saatler ileri mi alındı?

26 Mart 2017 Pazar - 14:30 | Son Güncelleme : 26 03 2017 - 15:34

Avrupa'da 1 saat ileri alınarak 'Yaz saati' uygulamasına geçildi. Türkiye'de ise yaz saati kalıcı hale getirilmesi üzerine saatler ileri alınmadı. Ancak akıllı telefonlar ve bilgisayarlar olmak üzere birçok cihazın otomatik saat ayarlara sahip olması nedeniyle saat farklılıkları ortaya çıktı. Bu durum sosyal medyaya da konusu oldu, 'Şu anda saat kaç, saatler ileri mi alındı?' gibi sorular gündeme geldi.


Avrupa'da yaz saati uygulamasına geçilmesi, Türkiye'de kafa karışıklığına neden oldu. Başta akıllı telefonlar ve bilgisayarlar olmak üzere birçok cihazın saati değişti. Ancak Türkiye geçen yıl aldığı kararla sabit olarak yaz saati uygulamasında kalmıştı, bu nedenle saat farklılığı oluştu. Kafası karışan vatandaşlar, 'Saatler ileri mi alındı? Türkiye'de saat kaç?' gibi sorulara yanıt aradı.
Başta akıllı telefonlar ve bilgisayarlar olmak üzere birçok cihazın otomatik saat ayarlara sahip olması nedeniyle saat farklılıkları ortaya çıktı. Bu durum sosyal medyaya da konusu oldu, 'Şu anda saat kaç, saatler ileri mi alındı?' gibi sorular gündeme geldi.  Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, 30 Ekim 2016'dan itibaren, saatlerin 1 saat geri alınmasına son verilmişti.

Avrupa'da yaz saati uygulamasına geçildi, Türkiye'deki vatandaşların kafası karıştı. Başta akıllı telefonlar ve bilgisayarlar olmak üzere birçok cihazın otomatik saat ayarlara sahip olması nedeniyle saat farklılıkları ortaya çıktı. Bu durum sosyal medyaya da konusu oldu, 'Şu anda saat kaç, saatler ileri mi alındı?' gibi sorular gündeme geldi.  Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, 30 Ekim 2016'dan itibaren, saatlerin 1 saat geri alınmasına son verilmişti.

Bakanlar Kurulu’nun aldığı, 7 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla, 30 Ekim’den itibaren, saatlerin 1 saat geri alınmasına son verilerek, yaz saati kalıcı hale getirilmişti. Böylece 1973’ten bu yana her yıl, Mart’ta 1 saat ileri alınan saatlerin, Ekim’de bir saat geri alınması uygulamasına son verilmiş zaman GMT+3 diliminde sabitlenmişti. Uygulama ile Türkiye’nin Ortadoğu ve bazı Afrika ülkeleriyle saat farkı ortadan kalkmış, Avrupa ülkeleriyle saat farkı 1 saatten 2 saate, İngiltere ile de 2 saatten, 3 saate çıkmıştı.

Türkiye’de karanlıkta işe gitmekten, çocuklarını sabah ezanı okunmadan gece okula göndermekten yakınan kişilerin internette başlattıkları 140 bini aşan imza kampanyaları sonuç vermemişti.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), GMT+3 saat diliminin (yaz saati) kalıcı hale getirilmesinin enerji tüketimini azaltacağı yerde arttırdığını öne sürmüştü.Yaz saati saat uygulamasıyla, özellikle Türkiye’de büyük ilgi gören UEFA ve Şampiyonlar Ligi futbol maçlarının gece yarısına doğru başlaması, bitişinin ertesi günün ilk saatlerine sarkması futbol severleri uykusuz bırakmıştı.

OTOMATİK SAAT UYGULAMASI NASIL KALDIRILIR?

Başta akıllı telefonlar ve bilgisayarlar olmak üzere birçok cihazın otomatik saat ayarlara sahip olması nedeniyle saat farklılığı oldu. Aradaki farkı düzetlmek isteyenlerin yapması gereken, Android ve iPhone işletim sisteminde bulunan otomatik saat ayarını “otomatik”ten “manuel”e çevirerek, saatinizi 1 saat geri almak.

Android: Telefonunuzun ayarlar bölümünden "Genel" e tıklayın. Daha sonra "Tarih ve saat" kısmına gelerek, işaretli olan "Otomatik tarih ve saat" alanını devre dışı bırakın.

İOS: Telefonunuzun "Ayarlar" bölümünden "Genel" alanına gelerek "Tarih ve Saat" bölümüne girin. Ardından "Otomatik Ayarla" özelliğini devredışı bırakarak, manuel olarak saatinizi ayarlayın.

AVRUPA İLE FARK 1 SAATE DÜŞTÜ

Avrupa ülkelerinde 26 Mart pazar günü saat 03.00’te 1 saat ileri alınması ile Türkiye arasındaki zaman farkı yine 1 saate, İngiltere ile 2 saate düşmüş oldu. Türkiye'de ise saatler aynı kaldı. Ancak bazı elektronik cihazların otomatik olarak saati değiştirdiğini belirtiliyor. Bu nedenle çok sayıda kişi sosyal medyada paylaşımlarda bulunmaya başladı.

TELEFONLARIN SAAT AYARLARI NASIL YAPILIR?

Android telefonları için (Samsung, Sony, HTC, LG, Huawei, Casper)

Telefonunuzun menüsünden Ayarlar kısmına girin. Ayarlar kısmında 'Tarih ve Saat' bölümünü bulun ve girin. Yan ekranda görülen "Otomatik Tarih ve Saat" ile "Otomatik Saat Dilimi" ayarlarını aktif durumdan pasif duruma getirebilirsiniz.

iOS yani iPhone telefonlar için

Telefonunuzun menüsünden Ayarlar kısmına gelin. Genel Kısmını seçin. Genel kısmında Tarih ve Saat bölümünü bulun. Tarih ve Saat bölümünde "Otomatik Ayarla" kısmını bulun ve onu devre dışı bırakabilirsiniz.