Stoklar azaldı Kızılay'dan 'kan bağışı' çağrısı geldi

26 Mart 2020 Perşembe - 7:45 | Son Güncelleme : 26 03 2020 - 8:31

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık vatandaşlara kan vermeleri konusunda çağrıda bulundu.


Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, salgının neden olduğu  endişenin kan bağışlarının ve kan stoklarının azalmasına yol açtığını belirterek,  vatandaşlara Türk Kızılayın bağış merkezlerinde kan verme konusunda çekince  göstermemeleri çağrısında bulundu.
 
Sağlık Bakanı Koca: Hayatını kaybedenlerin sayısı 59'a çıktı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de yeni tip  koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 59'a çıktığını  bildirdi. 
Bakan Koca Twitter hesabından, "Son 24 saatte 5 bin 35 test  sonuçlandı. 561 tanı kondu. 15 hastamız hayata veda etti. Bugüne dek  kaybettiğimiz hasta sayısı 59. Toplam hasta sayımız 2 bin 433. Sayılar, kayıp  acısını, endişeyi ifade edemez. Sıfır riskle yaşamaya çalışalım. Bizi hayata  tedbir bağlar." bilgisini paylaştı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün saat 15.00'te video  konferans yöntemiyle koronavirüse ilişkin G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi'ne  katılacak.
İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, toplantıya Huber  Köşkü'nden katılacak Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve  Maliye Bakanı Berat Albayrak, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı  Sözcüsü İbrahim Kalın ve G20 Türkiye Şerpası Hayrettin Demircan eşlik edecek.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kovid-19'la mücadele kapsamında ulusa  seslendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında  alınan önlemler ve gelinen aşamalarla ilgili ulusa sesleniş konuşması yaptı.
Türkiye'nin Sağlık Bakanlığı, üniversiteler ve özel sektördeki 165  bini doktor, 205 bini hemşire olmak üzere 490 bin diğer sınıflardaki sağlık  personeli ve 360 bin destek personeliyle dev bir sağlık ordusuna sahip olduğuna  dikkati çeken Erdoğan, "Vatandaşlarımızdan tek ricamız, önümüzdeki kritik  günlerde hastalığın yayılma zincirini kırmak için Sağlık Bakanlığımızdan,  İçişleri Bakanlığımızdan ve diğer ilgili kurumlarımızdan gelen ikazlara harfiyen  uymalarıdır. Böylece hep birlikte mümkün olan en kısa sürüde normal hayatımıza  dönme imkanına kavuşabiliriz." diye konuştu.
"Dünya bu salgın hastalığın ardından hiçbir şeyin eskisi gibi  olmayacağı yepyeni bir küresel, siyasi, ekonomik, sosyal sistemin inşa edileceği  bir döneme doğru gitmektedir. Türkiye olarak bu yeni döneme çok büyük  avantajlarla ve güçlü bir altyapıyla giriyoruz." değerlendirmesinde bulunan  Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da Kovid-19 tehdidinin üstesinden  birlik ve beraberlikle gelineceğini belirtti.
 
Koronavirüs Bilim Kurulu "eğitim" gündemiyle toplandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "eğitim" gündemiyle toplanan  Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısına video konferans ile katılarak Sağlık Bakanı  Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan bilgi aldı.
Buradaki konuşmasında, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) ilgili  Türkiye'deki vaka ve ölüm oranının giderek azalan bir trendi ifade ettiğini  belirten Erdoğan, "Nisan ayının ilk dilimine yönelik simülasyonlar her gün  sonunda yapılan vaka ve ölüm açıklamasıyla biraz daha geriliyor. Milletimizle  gönül ve iş birliği içinde inşallah bu musibetin de üstesinden geleceğiz." dedi.
Erdoğan ayrıca "Her konuda olduğu gibi bu hastalık döneminde de  çıkarcılar, bozguncular, art niyetliler, cahiller ve kendi gizli gündemlerinin  peşinde koşanlar olmuştur, olacaktır. Bunların hiçbiri sizlerin moralini  bozmasın, canınızı sıkmasın, şevkinizi kırmasın. Gerektiğinde güvenlik  güçlerimiz, savcılarımız, hakimlerimiz üzerlerine düşenleri yapıyor." ifadesini  kullandı.
 
Uzaktan eğitim 30 Nisan'a kadar devam edecek
Bakanlar Koca ve Selçuk, toplantının ardından ortak açıklama yaptı.
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Bilim Kurulunun da önerisiyle tedbirler  kapsamında 30 Nisan'a kadar okulların tatil olması ve bu süreçte uzaktan eğitimin  devam etmesi kararını aldıklarını bildirdi.
"Vatandaşlarımızın, anne babaların müsterih olmasını isterim.  Çocuklarınızın her türlü eğitsel ihtiyaçlarının tamamlanması ve telafisi,  sınavlar konusunda her türlü senaryoya hazırız." diyen Selçuk, gelecek haftadan  itibaren çok daha kaliteli, dolu dolu programlarla çocukların uzaktan eğitimini  yapmaya devam edeceklerini söyledi.
Selçuk, "LGS'ye ilişkin 3 senaryomuz var. Sınavların ertelenmesi veya  ertelenmemesi bilimsel kararlara bağlı. Tedbirimiz hazır." dedi.
Ücretli öğretmenlerin durumuna ilişkin mevzuatın açık olduğunu aktaran  Selçuk, bu öğretmenlerin telafi eğitimlerinde derslere girmelerinin söz konusu  olacağını, çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.
 
"Tedbirlere sıkı sıkıya uyarsak dışarıya özlemimiz çok uzun sürmez"
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da toplantı sonrası açıklamasında,  Kovid-19'a ilişkin, "Bilim, bugün için büyük vaatlerde bulunamıyor. Bu, insan  sağlığının yeni ve sırrı tam olarak çözülememiş düşmanı. Koronavirüse karşı  verdiğimiz mücadelenin başarısı tek tek her birimize bağlıdır." dedi.
"Tedbirlere sıkı sıkıya uyarsak dışarıya özlemimiz çok uzun sürmez."  ifadesini kullanan Koca, toplam hasta, test, kaybedilen vaka, yoğun bakımdaki  hasta sayıları, iyileşen hasta sayısının dijital ortamda her gün güncellenerek  paylaşılacağını da kaydetti.
Koca, "Herkes kendisini bir virüs taşıyıcısı olarak görerek hareket  ediyor olmalı. Yani herkes bu virüsü taşıyor olduğunu ve bunu birilerine  bulaştırabileceğini düşünerek davranıyor olmalı bu son derece önemli."  değerlendirmesinde bulundu. Kontrollü yaşamın nasıl olabileceği, minimal temasın  nasıl sağlanabileceğine ilişkin de bir çalışma yapılacağını bildiren Koca,  Çin'den alınan ilaçların sayısı ve hastalarda kullanımına ilişkin sorusu üzerine,  ekrandaki yoğun bakımda olan hasta rakamını göstererek, şöyle konuştu:
"136 hasta, bu 136 hastaya da başlandı. Tedavi dozu belli. Bilim  Kurulunun bir önerisiyle olan bir doz ve ortalama bir kutunun bir hasta için  kullanıldığını biliyoruz ve en az 5 günlük bir kullanım."
Bakan Koca ayrıca hiçbir testin, ücret karşılığı yapılmasını asla  istemediklerini söyleyerek, izin verilen merkezler ve üniversiteler dahil test  kitini Bakanlık olarak verdiklerini vurguladı. Koca,  "Vatandaşımızı ve sağlık  çalışanlarımızı asla malzemesiz bırakmak istemiyoruz. Bunun için de her türlü  kavgaya hazır olacağımızı bilmiş olun." açıklamasında bulundu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Koronavirüsle mücadelede, milletimizin  yanındayız" paylaşımı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından, yeni tip  koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede alınan tedbirler ve ekonomik desteklerin  yer aldığı paylaşımda bulundu.
"İlk günden itibaren koronavirüs salgınına karşı tüm kurumlarımız ve  imkanlarımızla milletimizin yanında yer aldık. Tedbirlerle ve ekonomik destek  paketleriyle vatandaşlarımızı bu krizin etkilerinden korumaya devam edeceğiz. Biz  güçlü bir milletiz, hep birlikte başaracağız." ifadelerini kullanan Erdoğan,  paylaşımında, "Çalışma ve sosyal hayat", "Sağlık", "Sanayi", "Ticaret", "Maliye",  "Bankacılık" başlıklarında alınan önlemlerin yer aldığı görsellere de yer verdi.
 
Türkiye'ye dönmek isteyen öğrencilerin tahliye işlemleri  tamamlandı
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'ye yönelik uçuşları  durdurulan İngiltere, İrlanda, İsviçre, Polonya, İtalya, Mısır ve Kuzey Kıbrıs  Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) geçici olarak bulunan ve dönmek isteyen 2 bin 721  öğrencinin tahliye işlemlerinin tamamlandığını bildirdi.
Oktay, Kovid-19 tedbirleri kapsamında öğrencilerin 14 gün karantinada  kalacağını kaydetti.
 
Kısa çalışma ödeneğinin şartları kolaylaştırıldı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı  yazılı açıklamada, TBMM Genel Kurulunda kabul edilen yasa değişikliği ile Kısa  Çalışma Ödeneği şartlarının kolaylaştırıldığını bildirdi. Selçuk, bu kapsamda,  kısa çalışma uygulamasından yararlanmak isteyenler için 600 gün şartını 450 güne,  120 gün şartını da 60 güne düşürdüklerini ifade etti.
 
Sokağa çıkma kısıtlaması olanların maaşları evlerinde ödenecek
İçişleri Bakanlığı, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların  maaşlarını evlerinden alabilmeleri için valiliklere talimat verdi.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, maaş ödemeleri, öncelikle banka  görevlilerince, onların yetersiz kaldığı yerlerde ise valilik ve kaymakamlıkların  koordinasyonundaki "Vefa Sosyal Destek Grubu" aracılığıyla yapılıyor.
 
"Şehir içi trafik yoğunluğunda yüzde 65 oranında düşme söz konusu"
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 24 TV'de katıldığı canlı yayında  sokağa çıkma yasağıyla ilgili "Vatandaş kendi olağanüstü halini ilan ederse daha  üst bir tedbir almaya şimdilik gerek olmayabilir." dedi.
Şehirler arası yolcu trafiğinde yüzde 83 düşüşün söz konusu olduğunu  aktaran Soylu, "Şehir içi trafik yoğunluğunda 15 büyükşehiri baz aldık. Burada da  ortalama yüzde 65 oranında bir şehir içi trafik yoğunluğunda düşme söz konusu  oldu. Bunu da olumlu görüyoruz." bilgisini paylaştı.
Bakan Soylu, şu ana kadar ortaya konulan tüm tedbirlere vatandaşların  en üst düzeyde uyduğuna dikkati çekerek, "Fahiş fiyat ve stoklarla ilgili de  çalışmalar yapıyoruz. Şu ana kadar 66 ayrı ürünle ilgili suç duyurusunda  bulunduk. Niteliksiz ürün, fahiş fiyat ve karaborsacılık yapanların  tepesindeyiz." açıklamasında bulundu.
 
Hazine taşınmazlarının ihaleleri iptal edildi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Koronavirüs tedbirleri  kapsamında, hazine taşınmazlarının kapalı ya da açık teklif usulüyle yapılacak  ihalelerini iptal ettik. Nisan ayı sonuna kadar ihale yapılmayacak." bilgisini  verdi.
 
Ankara Üniversitesi aşı ve tanı kiti projesi için kolları sıvadı
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, "Hücre doku  bankacılığından gen tedavilerine kadar birçok araştırma yapan üniversitemiz,  şimdi koronavirüs için ilaç, aşı ve tanı kiti projesiyle kolları sıvadı."  dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), koronavirüs önlemlerine yönelik üretim  faaliyetlerine Bilim ve Sanat Merkezlerinde  sağlık çalışanları için üretilen yüz  koruyucu siperi ekledi.
 
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, koronavirüsün son bulması için dua  etti
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kovid-19 salgının sona ermesi ve  hastaların şifa bulması dün yatsı namazının ardından Kocatepe Camisi'nden dua  etti. Diyanet TV'den canlı yayınlanan dua, cami hoparlörlerinden de duyuruldu.
 
Bağcılar'da bir kişiye zorla maske takan ve kolonya döken kişiye  ceza
İstanbul Bağcılar'da yolda yürüyen bir kişiye zorla maske takıp başına  kolonya döktüğü gerekçesiyle gözaltına alınan şüpheli O.K'nin, 14 gün süre ile  elektronik kelepçe takılarak yaşadığı konutu terk etmemesine ve 15 gün süreyle  haftanın iki günü ikametine en yakın huzurevi ve yaşlı bakım merkezini ziyaret  etmesine karar verildi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Sincan Ceza İnfaz Kurumunda Kovid-19  testi pozitif çıkan tutuklu olduğu yönünde paylaşım yapan HDP Kocaeli  Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında soruşturma başlattı.
 
RTÜK'ten koronavirüs yayınlarında yasaları ihlal edenlere yaptırım  geldi
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) son toplantısında ağırlıklı  olarak Kovid-19'a ilişkin yayınları mercek altına aldı. RTÜK'ten yapılan  açıklamaya göre, toplantıda izleme uzmanlarının raporlarını gündemine alan Üst  Kurul, 6112 sayılı Kanun'u ihlal eden Tele1, Halk TV ve Habertürk'e ceza  uyguladı.