SSB Başkanı Demir tek tek açıkladı! İlk teslimatları başlayacak...

AA |  11 Ocak 2021 Pazartesi - 11:30 | Son Güncelleme : 11 01 2021 - 14:06

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Bayraktar TB2 ve ANKA silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) dost ve kardeş ülkelerin de kullandığı en önemli sistemler arasında olduğunu belirterek, "Çeşitli sınıflarda kullandığımız İHA'larımıza ek olarak geçtiğimiz yıl, kamikaze mini İHA KARGU-2 ve silahlı mini/mikro İHA SONGAR'ı da güvenlik güçlerimiz ilk kez kullanmaya başladı. İHA alanındaki bu çalışmalar dünyada bizi bu alanda ilk 3-4 ülke arasına yani bir anlamda lider sınıfına yükseltti." dedi.


Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkanlığı'nda (SSB) yapılan "2020  Değerlendirme ve 2021 Hedefler Toplantısı"nda basın mensuplarıyla bir araya  geldi.
 
2020 hedeflerine büyük ölçüde ulaştıklarını ifade eden Demir, karada,  havada, denizde, siber alanda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını yerli ve milli  olarak karşılamak için yeni teslimatlar gerçekleştirdiklerini ve yeni projelere  başladıklarını söyledi.
 
Demir, geçen yıl platform üretiminden hava savunma sistemlerine,  silah, mühimmat ve füze üretimlerinden elektronik harp ve radar sistemlerine,  haberleşme ve bilgi teknolojilerinden motor sistemlerine, askeri ekipman ve  teçhizat üretiminden Ar-Ge ve eğitim faaliyetlerine kadar, her alanda hiçbir  boşluk bırakmadan çalıştıklarına işaret ederek, "Bütün bunları gizli-açık çeşitli  ambargolara rağmen yaptığımızı da hatırlatmak isterim. İnşallah 2021 yılında  hedeflerimizi daha da büyüterek yolumuza devam edeceğiz." diye konuştu.
 
Akıncı Taarruzi İHA'nın geçen yıl seri üretime hazır hale geldiğini  vurgulayan Demir, ikinci prototipin de ilk uçuşunun yapıldığını bildirdi.
 
Demir, şu bilgileri verdi:
 
"Üçüncü prototip üzerinde çalışmalar devam ediyor. Aksungur SİHA'nın  seri üretim faaliyeti başladı. Bayraktar TB2 ve ANKA SİHA'larımız sadece bizim  değil, dost ve kardeş ülkelerimizin de kullandığı en önemli silahlardan biri  oldu. Çeşitli sınıflarda kullandığımız İHA'larımıza ek olarak geçtiğimiz yıl,  kamikaze mini İHA KARGU-2 ve silahlı mini/mikro İHA SONGAR'ı da güvenlik  güçlerimiz ilk kez kullanmaya başladı. İHA alanındaki bu çalışmalar dünyada bizi  bu alanda ilk 3-4 ülke arasına yani bir anlamda lider sınıfına yükseltti."
 
"Uydu fırlatma sistemlerini de yerli yapma hedefindeyiz"
 
Demir, Mikro Uydu Fırlatma Sistemi Projesi kapsamında fırlatılan ilk  yerli sonda roketinin 130 kilometre irtifaya yükselerek uzaya çıkan ilk Türk  aracı olduğunu belirterek, "Türksat 5A'yı uzaya gönderdiğimiz şu günlerde bu  projenin önemini bir kez daha vurgulamak isterim. Biz sadece uydularımızı  yerli-milli yapma hedefinde değiliz, bu uyduları uzaya gönderecek fırlatma  sistemlerini de yerli yapma hedefindeyiz. Yani ileride bu uyduları bir başka  ülkeden değil, kendi ülkemizden de fırlatma imkanına sahip olacağız." ifadelerini  kullandı.
 
Hava Kuvvetlerinin muharip unsuru F-16'ların yapısal iyileştirmelerine  başladıklarını ve ilk iki F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesini  tamamlayarak teslim ettiklerini kaydeden Demir, Milli Muharip Uçağı'nın (MMU)  tasarım faaliyeti ve rüzgar tüneli testlerine devam ettiklerini, alt sistemlerin  seçimlerini gerçekleştirdiklerini dile getirdi.
 
Demir, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-A 'yı envantere  girmeye hazır hale getirdiklerini, Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-O  'nın rutin testlerini başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
"Sungur'un envantere girmesi için son aşamaya gelindi"
 
 İsmail Demir, portatif özelliğiyle kara, hava ve deniz platformlarına  entegre edilebilecek Sungur Hava Savunma Sistemi'nin envantere girmesi için de  son aşamaya geldiklerini bildirdi.
 
İlk milli gemi savar füzesi ATMACA'nın testlerinde sona geldiklerini  ve envantere alma sürecine başladıklarını ifade eden Demir, "TRG-230 Füze  Sistemi'ne lazer arayıcı başlık entegre edilerek, İHA ve SİHA'ların işaretlediği  hedefleri karadan vurabilecek şekilde TRLG-230 Füze Sistemi'ni geliştirdik. Roket  ve füze sistemlerinde kullanılan patlayıcılarda yurt dışı bağımlılığını azaltacak  ROKETSAN bünyesinde Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi'ni hizmete aldık." dedi.
 
Demir,  terörle mücadele en önemli tehditlerden biri olan el yapımı  patlayıcılar (EYP) ile mücadele kapsamında farklı teknik özelliklerde araç, sırt  ve çanta tipi karıştırıcı ve köreltici sistemlerin teslimatlarını sürdürdüklerine  dikkati çekerek, özellikle geçen yıl ilk kez kullanıma sunulan makineli tüfekler  için kesintisiz atış imkanı sağlayan taşınabilir mühimmat sistemleri ve ergonomik  el bombası ekipmanlarının, gerek pratik gerek yerli-milli olması açısından önemli  olduğunu anlattı.
 
Envanterdeki FIRAT M60T ve Leopard 2A4 tanklarının modernizasyonuna  hız verdiklerini de dile getiren Demir, ülkede bir ilk olacak yeni nesil kriminal  inceleme aracı KIRAÇ'ları, Emniyet Genel Müdürlüğüne teslim ettiklerini söyledi.
 
Radar, haberleşme ve görüntülemede milli sistemler
 
Demir, elektronik harp, radar, haberleşme, görüntüleme gibi unsurları  yerli ve milli olarak karşılamak amacıyla başlatılan çeşitli projeleri de geçen  yıl tamamladıklarını belirterek, şunları kaydetti:
 
"F-16 uçaklarımıza Milli Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemi entegre  ettik. SİHA'larımızda kullandığımız ve geçtiğimiz yıl açık şekilde ambargoya  maruz kaldığımız CATS kameralarımızı seri üretime geçirdik, gelişmiş versiyonuna  başladık. Ar-Ge projeleri kapsamında, katmanlı imalat, malzeme, kızılötesi, lazer  ve elektromanyetik, elektro optik, yapay zeka ve otonomi, geniş bant mobil  haberleşme ve harp sistemleri, enerjik malzemeler, KBRN ve RF teknolojileri  konularında çeşitli seviyelerde teknoloji çalışmalarına devam ettik. Ülkemizde  ilk kez Siber Güvenlik Haftası düzenlenerek, yerli-milli siber güvenliğin önemini  en üst düzeyde ele aldık. Savunma sanayimizin nitelikli insan kaynağı ihtiyacı  için oluşturduğumuz Vizyoner Genç, Savunma Sanayii Akademi ve Roboik gibi  platformlar ve paydaşı olduğumuz TEKNOFEST ile gençlerimizin bu alana duyduğu  ilginin artmasına destek olduk."
 
"Savunma sanayisindeki tecrübe sağlık sektörüne aktarıldı"
 
Savunma sanayisinde edindikleri tecrübeyi yeni tip koronavirüs  (Kovid-19) salgını nedeniyle sağlık sektörüne de aktardıklarını hatırlatan Demir,  "İhtiyaç duyulan alanlarda yeni Ar-Ge projeleri başlattık, mevcut projeleri  hızlandırdık. Yerli solunum cihazı hayata geçirildi. İlk yerli MR cihazı, mobil  dijital röntgen cihazı, milli kalp akciğer pompası, otomatik harici defibrilatör  cihazının daha gelişmiş versiyonu gibi çalışmalar hızlandı." dedi.
 
Demir, "dual-use" olarak bilinen teknolojilerin hem askeri hem sivil  amaçlı olarak çift yönlü kullanılmasına dair çeşitli projelere hız verdiklerini  ifade ederek, dünyada yalnızca 7 ülkede üretilen x-ray araç ve konteyner tarama  sistemlerini yerli imkanlarla üretmeyi amaçladıkları Milli Tarama Sistemi  (MİLTAR) Projesi'ni Ticaret Bakanlığı için başlattıklarını kaydetti.
 
 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı için yürütülen Elektronik Beton İzleme  Sistemi Projesi kapsamında teslimatları gerçekleştirdiklerini belirten Demir,  TBMM Oylama Sistemi Projesi'nde ilk fazı bitirdiklerini ve Yüksek Seçim Kurulu  için Veri Merkezi Projesi'ni başlattıklarını bildirdi.