Sri Lanka'da art arda 8 patlama! 185 kişi hayatını kaybetti

21 Nisan 2019 Pazar - 8:11 | Son Güncelleme : 23 04 2019 - 17:13

Sri Lanka'da üç otel ve üç kilisede patlama meydana geldi. Patlamalar nedeniyle 185 kişi hayatını kaybetti. Sri Lanka polisi ülkede yeni bir patlamanın daha yaşandığını açıkladı. Ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.


Sri Lanka'da yerel basında çıkan haberlere göre, Paskalya ayinlerinin düzenlendiği  Kochchikade'de St. Anthony's, Katana'da St.Sebastian ve Batticaloa'da bir kilise  ile başkent Colombo'da beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury  otellerine saldırı gerçekleştirildi.
 
 
Şinhua ajansı, kilise ve otellerdeki patlamalarda 185 kişinin yaşamını  yitirdiğini, 469 kişinin yaralandığını duyurdu.
 
Sri Lanka basınında ölen ve yaralananlar arasında turistlerin  olabileceği belirtildi. BBC'nin, hastane kaynaklarına dayandırılan haberinde de  hayatını kaybedenler arasında en az 9 yabancı uyruklu kişinin bulunduğu  kaydedildi.
 
En az ikisinin intihar saldırısı olduğu sanılan saldırıların  sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.
 
 
Sabahki saldırıların ardından başkent Colombo'nun banliyösü  Dehiwala'da hayvanat bahçesi yakınında 7. patlama meydana geldi.
 
 
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ
 
Yetkililer 8. patlamanın ardından ülkede sokağa çıkma yasağı ilan  etti.
 
Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, patlamalar nedeniyle  şoke olduğunu belirterek, sükunet çağrısında bulundu.
 
Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, korkakça saldırıları güçlü  biçimde kınadığını belirterek, "Tüm Sri Lankalılara bu trajik dönemde bir arada  ve güçlü kalmaları çağrısında bulunuyorum." dedi.
 
Maliye Bakanı Mangala Samaraweera da Twitter hesabında yaptığı  paylaşımda, patlamaları, "çok sayıda masum insanın ölümüne yol açan, çok iyi  koordine edilmiş anarşi ve kargaşa yaratma girişimi" olarak nitelendirdi. 
 
 
SRİ LANKA DEVLET BAŞKANI: TALİMAT VERDİM
 
Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, ülkede  kilise ve otelleri hedef alan saldırılar ile ardından meydana gelen iki patlama  üzerine terör olaylarının sorumlularına karşı güçlü biçimde harekete geçilmesi  talimatı verdi. 
 
Sirisena, yaptığı açıklamada, "Bu komplodan sorumlu olan kişilere  karşı sert eyleme geçilmesi konusunda talimat verdim." ifadesini kullandı.
 
Maithripala Sirisena, tüm emniyet ve savunma birimlerinden, kanun ve  nizamın sürdürülmesi için tüm adımları atmasını, bu adi saldırıların hızla  soruşturulmasını ve sorumluların yakalanmasını istediğini söyledi.
 
Sri Lanka Devlet Başkanı, vatandaşlara da sükunetle davranmaları ve  söylentiler ile asılsız haberlere itibar etmemeleri çağrısında bulundu.
 
Yerel Daily Mirror gazetesi de ülkede Sirisena'nın talimatı olan  sokağa çıkma yasağının yerel saatle 18.00'den yarın sabah 06.00'ya kadar geçerli  olacağını yazdı. 
 
 Gazetenin haberinde 8. patlamanın da başkent Colombo'nun Dematogoda  banliyösünde konutlara yakın bir bölgede meydana geldiği belirtildi.
 
SOSYAL MEDYAYA ENGELLEME GETİRİLDİ
 
Sri Lanka hükümetinin ayrıca asılsız haberlerin yayılmasını önlemek  amacıyla Facebook ve Instagram dahil sosyal paylaşım sitelerini geçici engelleme  kararı aldığı kaydedildi.
  
 
 
 

ETİKETLER