Sözleşmeli erbaşlar uzman çavuş olacak! Özlük hakları iyileştiriliyor...

AA |  03 Mart 2020 Salı - 10:12 | Son Güncelleme : 03 03 2020 - 10:12

Bahar Kalkanı harekatı devam ederken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan binlerce askere müjde geldi. Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) uzman erbaş ihtiyacının karşılanmış olması nedeniyle Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına dış kaynaklardan uzman erbaş temini yapılmayacağını bildirdi. Akar "TSK kadroları için sözleşmeli erbaş ve er alımına devam edilecek olup, başarılı ve gerekli kriterleri sağlayan azami sayıdaki sözleşmeli erbaş ve erin statü geçişi kapsamında uzman erbaşlığa geçişi sağlanacaktır" dedi.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Mehmetçiğe destek açıklamasında bulunan Türkiye Odalar ve  Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki sivil toplum  kuruluşu temsilcileri ile Milli Savunma Bakanlığı'nda bir araya geldi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı  Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve  Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın da katıldığı görüşmede konuşan  Akar, ziyaretin kendileri için çok anlamlı olduğunu belirtti.
 
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, uzman çavuşlarla ilgili bir soru üzerine de Akar, şu yanıtı verdi: "2016 yılından günümüze kadar icra edilen temin faaliyetleri  neticesinden TSK'nın uzman erbaş ihtiyacının karşılanmış olması nedeniyle Kara,  Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına dış kaynaklardan uzman erbaş temini  yapılmayacaktır. Bu süreçte TSK kadroları için sözleşmeli erbaş ve er alımına  devam edilecek olup, başarılı ve gerekli kriterleri sağlayan azami sayıdaki  sözleşmeli erbaş ve erin statü geçişi kapsamında uzman erbaşlığa geçişi  sağlanacaktır. Milli Savunma Bakanlığınca sözleşmeli erbaş ve erlerin daha iyi  şartlarda istihdam edilebilmelerini sağlamak maksadıyla izin, özlük ve sosyal  haklarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalara da ara vermeksizin devam  edilmektedir."