Soykırımı seçim için yok saydılar

19 Ağustos 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 19 08 2018 - 2:30

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Şefi Zeid Ra’ad El Hüseyin, Srebrenitsa’da soykırım yapıldığına ilişkin 2004 yılında kabul edilen raporun Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti (RS) Parlamentosu’nda iptal edilmesi kararını kınadı.


El Hüseyin, bu kararının ülkede Ekim ayında yapılacak seçimler öncesi milliyetçi ve ayrımcı söylemi beslemeye hizmet edeceği uyarısında bulundu. Özerk Sırp Cumhuriyeti, 14 Ağustos’da 8 bin Müslüman Boşnak’ın Srebrenitsa’da katledildiğini kabul eden ve daha önce onayladığı raporu reddetme kararı aldı. 1995 yılında Sırplar, Birleşmiş Milletler himayesindeki Srebrenitsa’yı ele geçirirken Boşnaklara soykırım uyguladı. Srebrenitsa’da 8 binden fazla Boşnak Sırp güçleri tarafından 5 günde katledildi.

Milliyetçi oylar

Srebrenitsa raporunun iptali ile ilgili konuşan BM İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ravina Shamdasani, “İnsan Hakları Şefi El Hüseyin, raporu iptal etme kararının sadece Ekim ayındaki genel seçimler öncesi milliyetçi ve ayrımcı söylemi beslemeye hizmet edeceği uyarısında bulunuyor. Bu kararın bütün barış girişimlerini akamete uğratacağını belirtiyor.” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı da çarşamba günü konuyla ilgili yaptığı açıklamada raporu iptal etmeyi ‘yanlış yönde atılmış adım’ olarak değerlendirdi.

Mecliste iptal kararı alınmasıyla ilgili inisiyatif Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodi’den geldi. Siyasi analistlker bu girişimin iktidar partisi tarafından seçmenleri milliyetçi ajandası etrafında toplama girişimi olarak değerlendiriyor. Bosna’da genel seçimler 7 Ekim’de gerçekleştirilecek.

ETİKETLER