Sosyal medyada Trump'ı etiketleyerek paylaşıyorlar!

AA |  11 Ekim 2019 Cuma - 10:21 | Son Güncelleme : 11 10 2019 - 12:59

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacı taşıyan Barış Pınarı Harekatı aleyhine sosyal medyada yürütülen dezenformasyon girişimlerinde, terör örgütü yanlıları başka yerlerde çekilmiş fotoğrafları ABD Başkanı Donald Trump'ı etiketleyerek sosyal medyada paylaştı.


Barış Pınarı Harekatı'nın ilerlemesiyle terör örgütü yanlılarının  sosyal medyadaki manipülasyon girişimleri de şiddetini artırdı.
 
Bilgi kirliliği yaratmak için başka olaylarda ve zamanlarda çekilmiş  fotoğraf karelerini, "harekat sırasında çekilmiş gibi" göstermek isteyen  manipülatörler, sosyal medya paylaşımlarında, Trump'ın resmi hesabını  etiketleyerek yanlış algı oluşturmaya çalıştı.
  
MANİPÜLATÖRLER, ESKİ FOTOĞRAF VE VİDEOLARI PAYLAŞIYOR
 
Sosyal medyada terör örgütü yanlısı bir hesap, 1980'de bir adam ve  çocuğun mezar başında görüldüğü siyah beyaz fotoğrafı, Trump'ı etiketleyerek  Barış Pınarı Harekatı'nda çekilmiş gibi paylaştı.
 
 
Suriye iç savaşında Aralık 2013'te Esed rejiminin hava saldırısından  kucağında çocuklarıyla kaçan bir annenin fotoğrafını sosyal medyada yayımlayan  bir manipülatör, Trump'ın hesabını işaretleyerek, harekat sırasında kaydedilmiş  gibi göstermek istedi.
 
 
Haziran 2016'da, Halep kentinde enkaz içindeki bir mahalleden  kucağında çocukla yürüyen bir adamın yansıdığı fotoğrafı sosyal medya hesabına  yükleyen terör örgütü yandaşları, Trump'ın hesabını etiketleyerek, "İşte bunu sen  yaptın. Beyaz Saray'dan kelepçeler içinde çıkarıldığın günü sabırsızlıkla  bekliyorum." ifadesini kullandı. ABD Başkanı Trump, Kasım 2016'daki seçimle  göreve geldi.
 
 
Sosyal medyada manipülatör bir hesap, Mısır'ın İskenderiye kentinde  bir kilisede Nisan 2017'de yaşanan patlamada çekilen cesetlerin bulunduğu video  kesitini paylaştı ve Trump'ın resmi hesabını etiketleyerek, harekat sırasında  yaşanmış gibi çarpıtmak istedi.
 
 
Sosyal medya üzerinden, "Trump Kürtlere ihanet etti" etiketinde  paylaşım yapan bir hesap ise Suriye iç savaşı sırasında 2014'te Halep'te enkaz  içindeki bir caddede toz içindeki bir adamın çocukları kucaklayarak taşıdığı  fotoğrafı, harekat sırasında çekilmiş gibi göstermeye uğraştı.
 
 
 Aynı şekilde, terör örgütü yanlıları, Suriye iç savaşı sırasında  hayatını kaybetmiş bir bebeğin fotoğrafını, sosyal medyada Trump ve ABD Dışişleri  Bakanı Mike Pompeo'nun hesabını etiketli şekilde yükleyerek, dezenformasyon  yapmaya çalıştı.
 
  
Örgüt destekçilerinin, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları  sırasında da dünya genelinden savaş ve katliam fotoğraflarını sosyal medyada  manipülasyon ve dezenformasyon amacıyla kullandığı, Anadolu Ajansı (AA)  tarafından daha önce de gözler önüne serilmişti.