Sorunlu kredi düşük bankalar iyi yönetti

09 Ağustos 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 09 08 2018 - 2:30

TBB Başkanı Hüseyin Aydın, sorunlu şekle dönüşebilecek kredi miktarının yüzde 10-15 olduğunu belirterek, “Nakit akışı sıkıntılı olan firmalar sorunlu değil. Bu, Türk bankacılık sisteminin aktiflerini iyi yönettiğini gösteriyor. Sektörün temelleri sağlam” dedi.


Türkiye Bankalar Birliği Başkanı (TBB) ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Türk bankacılık sektörünün ekonominin büyümesine olan katkılarını ilk yarıda sürdürdüğünü belirterek, “Bilanço büyüklüğü 3.7 trilyon liraya ulaştı. Türkiye yakalamış olduğu siyasi istikrarı ve güçlü ekonomi yönetimini bankacılıkta da gösterdi. Bilançomuzun yüzde 64’ü bireylere ve firmalara verilen kredilerden oluşuyor. Krediler içinde kurumsalın payı yüzde 80 düzeyinde. Bankacılık sistemi yılın ilk yarısında kredilerde sabit fiyatlarla yüzde 13 büyüdü. Yıl sonu itibariyle yüzde 15-16’da seyredeceğini düşünüyoruz” diye konuştu. 
 
Bilanço sağlamlığı gösteriyor
 
TV’de konuşan Aydın, Türk bankacılığın sağlam temellere sahip olduğunun altını çizdi ve ekledi: “Bankaların sağlamlığını bilançolar gösteriyor.” 
Hüseyin Aydın, “Sorunlu kredilerin oranı yüzde 3’ler civarında. Bu, Türk bankacılık sisteminin aktiflerini iyi yönettiğinin bir sonucudur. Yüzde 7-7.5 civarında yakın izleme rasyomuz var. Türk bankacılık sistemi aktifi yönetmeyi biliyor. 2000’li yıllardan önce devleti fonluyorduk. Son 16 yılda iyi yönettik aktifleri” dedi.
TBB Başkanı Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “İkinci grup krediler (yakın izleme) canlıdır, şu anda geldiğimiz nokta, daha önce yüzde 95-96 olan standart nitelikli kredilerin oranı yüzde 91’lerde. İkinci grupta izlediğimiz krediler sorunlu krediler değildir. Sorunlu şekle dönüşebilecek kredi miktarı yüzde 10-15’ler civarıdır. Nakit akışı sıkıntılı olan firmalar sorunlu değildir.” 
 
Yapılandırma her ülkede yapılıyor
 
Hüseyin Aydın, yapılandırmarla ilgili şu örneği verdi: “Ben size ayda 500 lira ödüyordum, işlerin gidişatına göre rekabet arttı ben size 400 ödeyebileceğim. Adamın söyledikleriyle yapacakları uyumluysa yapılandırıyoruz. Kamuoyunda tartışılan ve belli bölümlerini yapılandırdığımız firmalardan bu süre içinde ciddi tahsilatlar yaptık. Yeniden yapılandırmayı kimse teşvik etmiyor. Ama bu bir zorunluluksa bunu yapacağız. Bir firma gerçekten ayakta durmayacaksa onun için donuk alacak sistemini çalıştırmak daha iyi bir şeydir. Sadece biz yapmıyoruz diğer ülkelerde de bunlar yapıldı.”  
 
İstanbul Yaklaşımı’na kimse itiraz etmez 
 
Son dönemde gündeme gelen yapılandırmalarla ilgili olarak Hüseyin Aydın, “Kredilerde cari koşullarla yapılandırma isteği gayet normal. En son gündeme getirilen yapılandırmaları bankalar tarafından ticari mantık içinde üzerlerine düşenleri yapıyor. Devam da edecek. Bunlar Türkiye’nin iyi firmalarıdır. Elbette aramızda bir takım pazarlıklar olacak” dedi. Aydın, 2002’de kriz nedeniyle ağır borç yükü altına giren şirketlere bankalar aracılığıyla kaynak aktarma süreci olan İstanbul Yaklaşımı’na da atıfta bulundu. Aydın, şunları kaydetti: “Yapılandırmayla ilgili regülasyonun donuk krediler için düzenlemesi vardı. Canlı krediler için regülasyon yoktu. Birden fazla bankanın bir firmayı yeniden refinanse etmesi gerektiğinde disiplin gerekiyor. İstanbul Yaklaşımı’yla bir dönem yapmıştık. Ülke bilançosuna katkı sağlayacak, disiplin getirecek bir düzenlemeye kimse itiraz etmez. Kredi yapılandırmalarında çerçeve yasa üzerinde çalışıyoruz.” 
 
 
 
 
 

ETİKETLER