Sonunda itiraf etti

07 Ağustos 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 07 08 2018 - 2:30

ABD lideri Trump, oğlunun eski başkan adayı Hillary Clinton’ın ‘kirli çamaşırlarını’ öğrenmek için Rus avukat Natalia Veselnitskaya ile New York’ta gizlice buluştuğunu aylar sonra kabul etti


ABD Başkanı Donald Trump, oğlu Donald Trump Jr’nin, Kremlin bağlantılı Rus avukat Natalia Veselnitskaya ile Haziran 2016’ta, seçimlerdeki rakibi Hillary Clinton hakkında ‘bilgi almak için’ görüştüğünü kabul etti. Ancak Trump yine görüşmenin yasal olduğunu savundu. Trump böylece oğlunun Veselnitskaya ile görüşmesiyle ilgili en net açıklamasını yaptı. Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) atanan Özel Savcı Robert Mueller, ABD istihbaratının, Ruslar’ın Trump’ın başkanlık seçimini kazanabilmesi için komplo kurduğu yönündeki bulgularını soruşturuyor. Başkan Trump, Ruslarla herhangi bir işbirliği yapılmadığını savunuyor ve süren soruşturmaları ‘tarihteki en büyük siyasi cadı avı’ diye tanımlıyor. Rusya da Kasım 2016’da Trump’ın Demokrat Partili rakibi Hillary Clinton’ı yendiği başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarını birçok kez reddetti.

Aralarında Washington Post, CNN ve Associated Press haber ajansının da bulunduğu Amerikan medyası, farklı kaynaklara dayandırarak, Başkan Trump’ın oğlunun 9 Haziran 2016’da Veselnitskaya ile yaptığı görüşme yüzünden başının yasalarla belaya girebileceğinden kaygılı olduğunu duyurdu. Trump ise iddiaya cevaben Twitter’da, “Mükemmel oğlum Donald’ın Trump Tower’da yaptığı görüşmeden kaygılı olduğum sahte habercilik, tam bir hayal ürünü. Bu toplantı bir rakiple ilgili bilgi almak içindi, tamamen yasaldı ve siyasette sürekli yapılan bir şeydi - ve bir yere de varmadı. Görüşmeden bilgim yoktu!” diye yazdı.

Kendisiyle çelişti

Trump’ın bu tweeti, ABD liderinin cephesinden daha önce yapılan açıklamalarla çelişiyor. Trump oğlunun görüşmeyle yaptığı ilk açıklamada rol oynadığını bildirmişti. Bu da başta Trump’ın ekibi tarafından reddedildi ve daha sonra avukatları Başkan’ın, oğlunun açıklamasını dikte ettiğini doğruladı.

Yargıya sığınabilir

Başkan Trump’ın 2016 seçim kampanyası sırasında Rusya’yla anlaşıp anlaşmadığının incelendiği soruşturma kapsamında Özel Savcı Robert Mueller kendisine soru yöneltmek istiyor. Ancak Başkan’ın avukatları bu konuda istekli değil. Mueller’ın mahkemeden Trump’a celp göndermesi halinde avukatları kararı bozmak için yargı yoluna gidecek. ABC kanalının ‘This Week’ programına katılan Trump’ın avukatı Jay Sekulow, Başkan’ı ifade vermeye zorlayacak herhangi bir girişimin Anayasa Mahkemesi’ne taşınacağını söyledi. Sekulow, Trump’ın Özel Savcı’yla gönüllü olarak bir mülakata oturma konusunda henüz kararını vermediğini de sözlerine ekledi.

Mueller’ın mahkemeyle Başkan’a celp göndererek Başkan’ı mülakata zorlama seçeneği mevcut. Ancak Sekulow, Başkan’ın Anayasa’nın ikinci maddesine göre Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen herhangi bir soruşturmayı durdurma yetkisine sahip olduğunu hatırlatıyor.

Neden önemli?

ABD’li politikacıların, seçim kampanyaları sırasında rakipleri hakkında araştırma yapmaları sık görülen bir durum. Ancak hukuk uzmanları, Trump Jr’nin yabancı bir hükümet ya da şahıstan herhangi bir değer arz eden bir şey almasını yasaklayan seçim kampanyası finanse etme yasalarını çiğnemiş olabileceğini vurguluyor. Trump Jr’ın Clinton hakkındaki bilgi önerisine hevesle yanıt vermesi de komplo yasalarını çiğnemiş olması anlamına gelebilir.

ETİKETLER