Son Osmanlı düğünü

24 Eylül 2012 Pazartesi - 11:05 | Son Güncelleme : 24 09 2012 - 11:05

Görkemli düğün Osmanlı geleneklerine göre yapıldı


34. Osmanlı Padişahı Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın torunu Nilhan Osmanoğlu, Beylerbeyi Sarayı'nda Mehmet Behlül Vatansever ile evlendi. Düğün, Osmanlı geleneklerine göre gerçekleşti.

Şehzade kızı olması sebebiyle Osmanlı Hanedanı'nın "sultan" unvanını taşıyan hayattaki 15 kadın üyesinden biri olan Nilhan Osmanoğlu, 22 Eylül 2012 Cumartesi günü Beylerbeyi Sarayı'nda gerçekleştirilen düğünle dünya evine girdi. MOS Tekstil'in sahibi Mehmet Behlül Vatansever ile hayatını birleştiren Nilhan Sultan'ın düğünü, 5. kuşaktan dedesi olan Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın tahttan indirildikten sonra mecburi ikamete tabi tutulduğu ve hayatının son 5.5 yılını geçirdiği Beylerbeyi Sarayı'nda gerçekleştirildi.

Gelininin şahitliğini, dedesi Şehzade Harun Osmanoğlu, eski sağlık bakanlarından Halil Şıvgın ve Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem; damadın şahitliğini de akrabalarından Ömer Kalkan ve Cüneyt Tezcan yaptılar.

"DEDEMİN SARAYINDA DÜĞÜN YAPMAK İSTİYORUM"


Nikahı Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner kıydı. Atilla Aydıner'in, damat Mehmet Behlül Vatansever'e, "Hiç kimsenini tesiri altında kalmadan ama tabii ki Sultan Hanımefendi'ninin tesiri altında kalarak evet diyor musunuz?" diye sorması, salondakilere keyifli anlar yaşattı. Gelinin 5. kuşaktan dedesi Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın ruhuna okunulan dualarla birlikte Osmanlı geleneklerine uygun bir düğün gerçekleşti.Gazeteci Melda Tuncel'in sunumuyla gerçekleşen düğünde, Osmanlı merasimlerinde olduğu gibi lokma döküldü, özel yapım lokumlar misafirlere ikram edildi. Türk kahvesi bu tatlara eşlik etti. Bununla beraber konuklara, Kanuni Sultan Süleyman'ın zamanında deneyip çok beğendiği ve keselerce altın bıraktığı demirhindi şerbeti sunuldu. Düğün alanı tamamen altın varak ve fenerlerle aydınlatıldı. Düğün süresince İstanbul Mehter takımı marşlar çaldı, Osmanlı tasavvuf müziklerine yer verildi.

SULTANIN GELİNLİĞİ CEMİL İPEKÇİ İMZASI TAŞIYOR

Nilhan Osmanoğlu Sultan'ın düğünde giydiği gelinlik, Osmanlı izleri taşıyor. Tel kırma yöntemiyle işlenen gelinliğin tasarımı, ünlü modacı Cemil İpekçi'ye
ait. Dedesi Prof. Dr. Mehmet Mahir Tokay'ın Sultan İkinci Abdülhamid Han'a hekimlik yaptığını ve annesinin babası Ekrem Sanvar'ın Şehzade Mehmed Abdülhalim Efendi'nin yaveri olduğunu belirten Cemil İpekçi, düğünü ilgiyle izledi.Törene çiftin anne ve babaları, akrabaları ve yakın dostları katıldı.

NİLHAN OSMANOĞLU KİMDİR?

Osmanlı Hanedanı'nın hayattaki 15 kadın üyesinden (sultan) biri olan Nilhan Osmanoğlu Sultan, 1987 İstanbul doğumlu. Babası Orhan Osmanoğlu Şam, dedesi Harun Osmanoğlu Cünye-Lübnan'da doğdu. Harun Efendi'nin babası Şehzade Mehmed Abdülkerim Efendi ile Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın en büyük oğlu olan dedesi Mehmed Selim Efendi, hanedan üyelerinin 1924'de yurt dışına çıkarılması sırasında Beyrut'a gittiler. Mehmed Abdülkerim Efendi, Şam'da evlendikten sonra 1930 ve 1932 doğumlu iki çocuğunu küçük yaşta yetim bırakarak 1935'te hayatını kaybetti. Mehmed Selim Efendi'nin de 1937'de vefatından sonra, Harun Osmanoğlu'nun annesinden başka kimsesi kalmadı. Uzun sürgün yılları süresince yad ellerde hayat mücadelesi veren aile, 1974'de hanedan üyelerinin vatana dönmelerine izin verilmesinden hemen sonra Şam'dan İstanbul'a geldi. Lefke Avrupa Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu olan Nilhan Osmanoğlu, Orhan Osmanoğlu'nun en büyük çocuğu.(sabah)