Yunanistan: Türkiye'nin de hakları var

AA |  21 Mart 2019 Perşembe - 11:24 | Son Güncelleme : 21 03 2019 - 13:52

Yunanistan Dışişleri Bakanı Katrugalosi, "Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin de hakları var ve biz bunların farkındayız" dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da Turizm Merkezi Belek'teki bir otelde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Katrugalos ile bir araya geldi.
 
Görüşme basına kapalı gerçekleştirildi. Sonra da iki bakan, ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Doğu Akdeniz ve Kıbrıs etrafındaki hidrokarbon rezervleri hakkında Yunanistan Dışişleri Bakanı Katrugalos, "Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin de hakları var ve biz bunların farkındayız" derken, Çavuşoğlu da "Türkiye'nin dahil edilmediği ya da dışlandığı hiçbir proje gerçekçi değildir. Türkiye'nin uluslararası hukuk çerçevesinde hakları vardır" ifadesini kullandı.
 
Kıbrıs müzakereleri hakkında da konuşan Çavuşoğlu, "Laf olsun diye müzakereye başlamayalım. Sonuç odaklı olsun, ucu açık olmasın, çerçevesini önceden belirleyelim. Her iki tarafın kabul edebileceği bir çözüm olsun istiyoruz" dedi.
 
Çavuşoğlu-Katrugalos ortak basın toplantısı 
 
Katrugalos ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da yaptığı  ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Ülkeler arasındaki sorunlara uluslararası hukuk çerçevesinde çözümler  bulunması gerektiğine inandıklarını dile getiren Katrugalos, bölgede var olan  gerginlikleri azaltma yönünde çalışmalar yaptıklarını söyledi. Katrugalos, şöyle  devam etti:
 
 "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarıyla ilgili bazı  haklara sahip olduğunu biliyoruz. Biz de bu çerçevede Kıbrıs'ın haklarını  destekliyoruz çünkü Kıbrıs, kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde (MEB) var olan  hidrokarbon kaynaklarından faydalanma hakkına sahiptir ancak şu da bir gerçek ki  Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin de mevcut hakları var. Uluslararası deniz hukukundan  kaynaklanan hakları var ve biz bunların farkındayız."
 
Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe  girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan askerlerin ve FETÖ üyelerinin durumunu da  görüştüklerini belirtti.
 
Türkiye'nin beklentilerini her görüşmede gündeme getirdiklerini  anlatan Çavuşoğlu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Ankara ziyaretinde  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ile yaptığı görüşmede de bu konunun  gündeme geldiğini aktardı.
 
YUNANİSTAN'A KAÇAN FETÖ'CÜ ASKERLER
 
Bu sorunun çözülememesi, iade edilememesi sebebiyle son zamanlarda  kara yoluyla Yunanistan'dan illegal kaçışların arttığını ifade eden Çavuşoğlu,  "Nasıl olsa Yunanistan vermez düşüncesiyle bazı FETÖ üyelerinin kaçmaya teşebbüs  ettiğini ve kaçarken de çok sayıda FETÖ mensubunun yakalandığını biliyoruz." diye  konuştu.
 
Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Katrugalos'un buna ilişkin  yorumunun ardından Çavuşoğlu, şu değerlendirmede bulundu:
 
 "Kendisine teşekkür ediyorum, ama o gece darbe girişiminden sonra  askeri kıyafetlerle ve askeri helikopterle Yunanistan'a kaçmışlardır. Siz de  hükümetiniz de Çipras da o zaman kabul etmiştir ki bunlar darbeci kişiler ve  hemen Türkiye'ye iade edilmesi mümkündü. Helikopter Türkiye'ye gönderildi, ama bu  şahıslar kaldı. Esasen bu iş mahkemeye de bırakılmadan, belliydi darbe  yaptıkları. Darbeden çok çekmiş bir Yunanistan'ın hemen iade etmesi gerekiyordu.  Ama olmadı, siz de biz de biliyoruz ki bu kişiler darbeciydi. O gece askeri  helikopterle Yunanistan'a kaçtılar."
 
"Avrupa Parlamentosu kararı bağlayıcı değil"
 
 Bakan Çavuşoğlu, Yunanistan'ın Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine  her zaman her şartta destek verdiğini vurgulayarak, ilişkilerin pozitif olduğu ya  da gergin olduğu dönemlerde de desteğini kesintisiz bir şekilde sürdürdüğünü,  Yunanistan'ın bu konuda ilkeli ve samimiyetli bir duruş sergilediğini belirtti.
 
Avrupa Parlamentosu'nun kararını eleştiren Çavuşoğlu, şu  değerlendirmede bulundu:
 
 "Avrupa Parlamentosu'nun aldığı karar bağlayıcı değildir. Maalesef  Avrupa Parlamentosu giderek sayısı artan ırkçı ve radikal milletvekilleri  yüzünden artık Avrupa'nın ortak değerlerini savunacak bir platformdan  uzaklaşmıştır. Sadece Türkiye'ye yönelik değil, Avrupa Birliği'nin kendisine  yönelik ve Avrupa'nın ortak değerlerine yönelik de tehdit oluşturmaktadır. Bunlar  zaten Avrupa Birliği'ne de karşıdır ama bağlayıcı değildir. Yunanistan'ın da  burada bu karara karşı çıkması hem ilkeli bir duruştur, hem de her şartta  Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği samimi desteğin bir göstergesidir. Kendilerine  teşekkür ediyorum."
 
Katrugalos, "Rodos Adası'ndaki Murat Reis ve Dimetoka'daki Yıldırım  Beyazıt Camisi'nin yeniden yapılandırılması, tamir edilmesi konusunu görüştük."  ifadesini kullandı.
 
  
 Yunan Bakan Katrugalos, Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede, Sümela  Manastırı'yla ilgili çalışmaların son aşamaya geldiği bilgisini aldığını ve 15  Ağustos'taki Meryem Ana Bayramı'nda dini tören düzenleneceğini kaydetti.
 
  
"Küçük adımlarla başlayarak sürekli temas halinde olmak zorundayız"
 
Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması konusunu da  görüştüklerini belirten Katrugalos, "İslam ile Hristiyanlık arasında her zaman  bir diyalog vardır. Bu çerçevede Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması son derece  önemli ancak bunun dışında kültürler arası diyalog ve haklarımızın dostluğu  açısından da son derece önemli." diye konuştu.
 
Katrugalos, görüşmede, Yunanistan'daki Müslüman azınlıkla ilgili  konunun da ele alındığını dile getirerek, "Bu insanlar Yunan vatandaşı ve bizler  bu insanların rahatı ve huzuru için elimizden gelen çabayı göstermek zorundayız.  Böyle bir mecburiyetimiz var." dedi.
 
Görüşmelerde, İstanbul'daki Rum azınlık konusunda karşılıklı görüş  alışverişinde bulunduklarını ifade eden Katrugalos, vakıf yönetimleriyle ilgili  olarak seçimlerin bir an önce yapılması konusunu gündeme getirdiğini kaydetti.
 
Katrugalos, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi  bağlamında Türkiye ile Yunanistan arasında yapılması planlanan üst düzey  stratejik konsey toplantısına ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını  bildirdi.
 
Yunan Bakan Katrugalos, "Büyük hedefleri olmayan küçük adımlarla  başlayarak sürekli olarak temas halinde olmak zorundayız. 12 Nisan'da iki ülkenin  dışişleri bakanlıkları yetkilileri arasında güven artırıcı önlemler konusuyla  ilgili değerlendirme toplantısı yapılacak. Bu çerçevede dostum Çavuşoğlu ile  Kıbrıs konusuyla ilgili ilk gayriresmi istikşafi görüşmeleri de gerçekleştirme  konusunda anlaştık." diye konuştu.
 
Kıbrıs meselesinin uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesi üzerinde  durduklarını belirten Katrugalos, "Artık çağ dışı bir yöntem olan garantiler  konusunun saf dışı kalmasından yanayız. Biz, hemen bu konuların ayrıntılı şekilde  tartışılmasına geçmedik. Sadece Türk tarafının bu konulara ilişkin fikirleri  nelerdir, bu konuların görüşülmesiyle ilgili nasıl bir mekanizma oluşturulur bu  konular üzerinde görüş alışverişinde bulunduk." ifadesini kullandı.
 
Katrugalos, iki ülke arasında denizcilik alanında yapılacak iş birliği  konusunun da görüşmelerde gündeme geldiğini söyleyerek, "Haziranda bu konuyla  ilgili bir toplantı gerçekleştirilecek." dedi.
 
"Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan bazı hakları olduğunu  kabul ediyoruz"
 
  
Kıbrıs ile ilgili olarak İsviçre'nin Crans Montana kentinde yapılan görüşmelerde önemli ilerleme kaydedildiğini vurgulayan Katrugalos, "Yunanistan için süreç içinde en önemli konu şu: Buradaki görüşmelerde Kıbrıs konusu uluslararası boyut kazandı. Bizim için en önemli konu bu." değerlendirmesinde bulundu.
Enerji konusuna ilişkin de Katrugalos şunları söyledi: "Biz tabii Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan bazı hakları olduğunu kabul ediyoruz ancak bunun ötesinde Kıbrıs'ın hakları var. Ne Yunanistan ne Kıbrıs bölgede bir monopol oluşturmak niyetinde. Esasında böyle de bir şey yapamaz. Burada deniz hukuku kuralları geçerlidir. Yunanistan olarak biz bu çerçevede hareket etmeye devam edeceğiz." Katrugalos, Kıbrıs konusunda gerginliğin azaltılmasından bahsederken, sorunların hasıraltı edilmesinden değil samimiyetle görüşülmesinden yana olduklarını belirterek, ikili görüşmelerde siyasi diyalog çerçevesinde sorunlara çözüm bulunmaya çalıştıklarını kaydetti.

Yunan Bakan Katrugalos, konuşması şöyle sürdürdü: "Bizim garantiler konusunda fikir ayrılığımız var çünkü bu konuda tek taraflı hakların korunması söz konusu. Karşı tarafa garantiler konusunda tanınan herhangi bir hak yok. Biz bu konuyu uluslararası hukuk çerçevesinde çözmek zorundayız. Bu esasında daha ileriki dönemlerde yapılacak bir tartışma ancak bunun kamuya açık şekilde bu tartışmanın yapılmış olması da son derece önemli. Biz tabii ki Kıbrıs'ın haklarını savunmak zorundayız. Biz, Yunanistan olarak Kıbrıs'ın kendi Münhasır Ekonomik Bölge'sinde (MEB) bazı hakları olduğuna inanıyoruz ve bunu destekliyoruz. Bu hakları her iki toplumla da ilgili. Hidrokarbon kaynaklarının her iki toplumun menfaatine olacak şekilde değerlendirilmesi konusunun da garanti altına alınmasına aslında çok da soğuk bakmıyoruz. Burada bir fon oluşturulması yönünde bir önerimiz var. Buradan elde edilecek gelirlerin karşılıklı olarak adil bir şekilde dağıtılmasıyla ilgili olarak." 
 
"Yunanistan darbecileri ve teröristleri kesinlikle barındırmaz"
 
Katrugalos, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan 8 FETÖ mensubu darbeci askerin durumuyla ilgili soruya, "Yunanistan darbecileri ve teröristleri kesinlikle barındırmaz." yanıtını verdi.

Yunanistan'a herhangi bir kişi sığınma talebinde bulunduktan sonra artık bu durumun idari bir hal alıp yargıya taşındığını söyleyen Katrugalos, konuyla ilgili Yunanistan yargısının verdiği karara hükümet olarak müdahale edemeyeceklerini kaydetti.

Katrugalos, "Biz burada bir yürütme organı olarak Türk hükümetindeki dostlarımıza, yapabileceğimiz bir şey varsa iş birliği yapmaya hazır olduğumuzu söyledik." dedi.

Terör, organize suçlar ve göçmen kaçakçılığı gerçekleştiren kişilerin tespiti konusunda Türkiye ile iş birliği yapmaya her zaman hazır olduklarının altını çizen Katrugalos, Türkiye güzergahından Yunanistan'a kaçışlarda 2008-2017 yıllarında yüzde 38 oranında artış olduğunu belirtti.

Katrugalos, "birleşik bir Kıbrıs'ı" arzu ettiklerini söyleyerek, "Buna uluslararası hukuka ve karşılıklı saygı çerçevesinde adada yaşayan iki halk karar verecektir." şeklinde konuştu.

Kıta sahanlığı ve MEB konularında uluslararası deniz hukukunun kurallarına riayet edilmesi gerektiğini ifade eden Katrugalos, güven artırıcı önlemler konusunda da farklı alanlarda adımlar atılması gerektiğini kaydetti. Katrugalos, "Ben Mevlüt ile her karşılaştığımda kendisinin bana 'kardeş' demesini istiyorum. Benden 'gavur' olarak bahsetmesini istemem kesinlikle." ifadesini kullandı.