Son dakika: YSK, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine karar verdi

AA |  06 Mayıs 2019 Pazartesi - 19:25 | Son Güncelleme : 07 05 2019 - 9:37

Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi. AK Parti’nin itirazı 4 ret oyuna karşılık 7 oyla kabul edildi.

YSK'nın kararını, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi.

AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel, 'İstanbul seçimleri yenileniyor, hayırlı olsun' dedi.


YSK, 31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ardından İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili AK Partinin olağanüstü itirazında kararını verdi. Kurul, 4 üyeye karşı 7 üyenin oy çokluğuyla itirazı kabul ederek, seçimin yenilenmesini kararlaştırdı.
YSK,  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin 23 Haziran Pazar günü yeniden yapılmasına karar bağladı.
 
 
YSK, MHP'nin Maltepe seçim sonuçlarına itirazı ile AK Parti'nin Büyükçekmece seçim sonuçlarına yaptığı itirazı yarın görüşecek. 
 
İŞTE O KARAR
 
 
 
YENİLENEN SEÇİMDE NELER TEKRAR EDİLECEK?
 
Karara göre, yeniden yapılması gereken seçimler, bu seçimin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak.
 
YENİLENEN SEÇİMDE ADAY LİSTESİ DEĞİŞECEK Mİ?
 
31 Mart 2019'da yapılan seçime katılan siyasi partiler bu seçime de katılabilecek.Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek.
Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019'da yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak.
 
 
SEÇMEN LİSTELERİ GÜNCELLENECEK Mİ?
 
31 Mart 2019'da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak.
Bu seçimlerle ilgili seçim takvimi, seçimi yönetecek olan ilçe seçim kurullarınca hazırlanarak uygulanacak.
 
 
 
 
 
 
 

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA 

AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel, Twitter'den yaptığı açıklamada, "İstanbul seçimleri yenileniyor. Hayırlı olsun" dedi. 

ETİKETLER