Son dakika... Venezuela'da darbe girişimi! ABD...

GAZETEVATAN.COM / DIŞ HABERLER, AA |  30 Nisan 2019 Salı - 13:43 | Son Güncelleme : 01 05 2019 - 1:06

Venezuela hükümeti, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı. Venezuela Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello, halkı, Devlet Başkanı Maduro'yu savunmak için başkanlık sarayında toplanmaya çağırdı. ABD'den darbeye tam destek geldi. Maduro'dan da ilk açıklama geldi: Halkı sokağa davet ediyorum.


Venezuela İletişim, Kültür ve Turizmden Sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Rodriguez, Twitter hesabında, "sağ görüşlü muhaliflerle çalışan vatan haini" askerlerin küçük bir darbe girişiminin bastırılmaya çalışıldığı paylaşımını yaptı. Venezuela'da kendini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido da sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinde yayınladığı 3 dakikalık bir videoyla halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yaptı.Guaido, Caracas'taki La Carlota Hava Üssü yakınında etrafında bir grup askerle çektiği videoyu Twitter hesabından yayımladı. Üç dakikalık videoda, bir zırhlı aracın önünde, bir grup askeri ve ev hapsindeki muhalif aktivist Leopoldo Lopez'i yanına alan Guaido, askerleri anayasayı korumak üzere sokağa çıkmaya davet etti.

MADURO'DAN İLK AÇIKLAMA

Venezuela lideri Maduro, "Komutanlar anayasaya bağlılıklarını ifade  ettiler. Halkı, vatanı ve anayasal düzeni korumak için sokağa davet ediyorum" dedi.

 
 
 
Guaido, "Ülkeyi demokratik olarak yeniden ayağa kaldırmak için sizleri harakete geçmeye çağırıyorum.
 
Artık zamanı geldi." dedi. Başkent Caracas'ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtildi.
 
Venezuela Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello, halkı, Devlet  Başkanı Maduro'yu savunmak için başkanlık sarayında toplanmaya çağırdı.
 
Cabello, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin başlattığı darbe  girişimi üzerine devlet televizyonuna telefonla bağlanarak açıklama yaptı.
 
Kurucu Meclis Başkanı Cabello, hükümet destekçilerine, Bolivarcı  devrimleri ve Devlet Başkanı Maduro'yu savunmak için başkanlık sarayı  Miraflores'de toplanmaları çağrısı yaparken, Caracas yönetiminin serinkanlı  davrandığını söyledi.
 
Cabello, darbeci askerlerin toplandığı Carlota hava üssüne müdahale  edilmediğini de sözlerine ekledi.

Venezuela Ulusal Ordusu'ndan Guaido destekçisi askerler La Carlota hava üssü dışında silahlarla mevzileniyorlar.

Carlota’da durum net değil

Öte yandan hükümet safındaki askerlerin, Altamira Köprüsü üzerinde aralarında AN milletvekillerinin yanı sıra darbeci askerlerin ev hapsinden  çıkardığı Voluntad Popular (VP) “Halkın İradesi” lideri Leopoldo Lopez’in de  bulunduğu kalabalığa gazlı müdahalesi devam ediyor.
 
Köprüye doğru hareketlenen muhaliflerin sayısının da artmaya başladığı  dikkati çekiyor.

SAVUNMA BAKANI KONUŞTU 

Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, Venezuela silahlı  kuvvetlerinin kendini "geçici devlet başkanı" ilan eden Ulusal Meclis (AN)  Başkanı Juan Guaido öncülüğündeki darbe girişimine karşı koyacaklarını bildirdi. Twitter'dan açıklama yapan Lopez, ülkede şiddet ortamı oluşturmayı  hedefleyen bu darbe girişimini reddettiklerini belirterek, "Biz silahlı kuvvetler  olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. Hain darbe girişimi karşısında  teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum söz konusu değil, herkes  komutanların emrindedir." ifadelerini kullandı.

Guadio ve yanındakileri, kamuya açık bir alanda halkı galeyana  getirmek için provokasyon yapmakla suçlayan Lopez, "Biz silahlı kuvvetler olarak  ülkenin kuruluşundan bu yana Bolivarcı Cumhuriyeti ve anayasal düzenin yanında  yer aldık. Hainler asla başarılı olamayacak." değerlendirmesinde bulundu.   Kendini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Guaido da Caracas'taki  La Carlota Hava Üssü yakınında bir grup askerle çektiği ve Twitter'dan paylaştığı  videoyla halka ve askere sokağa çıkma çağrısı yaptı. Üç dakikalık videoda, bir zırhlı aracın önünde, bir grup askeri ve ev  hapsindeki muhalif aktivist Leopoldo Lopez'i yanına alan Guaido, askerleri,  anayasayı korumak üzere meydanlara davet etti. Guaido, görüntülerde "Ülkeyi demokratik olarak yeniden ayağa kaldırmak  için sizleri harakete geçmeye çağırıyorum. Artık zamanı geldi." ifadelerine yer  verdi. Başkent Caracas'ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı  yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtildi.

ABD'DEN DARBEYE TAM DESTEK

ABD yönetimi, Venezuela'da kendini "geçici devlet  başkanı" ilan eden Juan Guaido öncülüğündeki darbe girişimine tam destek  verdiğini açıkladı. 
 
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ayrı ayrı açıklamalarla Guaido  ile taraftarlarına tam destek sözü verdi.
 
ABD Başkan Yardımcısı Pence, Twitter hesabından yaptığı açıklamada,  Guaido ve taraftarlarına "Ulusal Meclis ve özgürlük sever Venezuela halkı,  sizinle beraberiz. Amerika, demokrasi ve özgürlük Venezuela'da yeniden tesis  edilene kadar yanınızda duracak." ifadesini kullandı.
 
Pompeo, "Demokrasi mağlup edilemez" diyerek savundu
 
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da Twitter hesabından, "Bugün Geçici  Devlet Başkanı Guaido Özgürlük Operasyonunu başlattığını duyurdu. ABD yönetimi  Venezuela halkına demokrasi ve özgürlük çabalarında tam destek vermektedir.  Demokrasi mağlup edilemez." açıklamasını yaptı.
 
Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton da yine  Twitter hesabından bir açıklama yaparak Guaido'ya destek verdi.
 
Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino'ya seslenen Bolton, ordunun  Guaido ve taraftarlarına destek vermesi gerektiğini savundu.
 
  KÜBA VE BOLİVYA'DAN MADURO'YA DESTEK
 
 
Küba ve Bolivya, Venezuela'da kendini "geçici devlet  başkanı" ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido öncülüğündeki darbe  girişimine karşı mevcut hükümetin yanında olduklarını bildirdi. 
 
Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ve Bolivya Devlet Başkanı Eva  Morales, Twitter üzerinden yaptıkları açıklamalarda, Maduro hükümetine destek  verdiklerini belirtti.
 
Diaz-Canel, "Ülkeyi şiddet sarmalına sokmayı amaçlayan bu darbe  hareketini şiddetle reddediyoruz. Venezuela'nın cadde ve sokaklarında terör  yaratmayı amaçlayan silahlı grupların girişimini kınıyoruz. Venezuela halkının  yanındayız." ifadelerini kullandı.
 
Morales de "Venezuela'daki yabancı çıkarlara hizmet eden darbe  girişimini kınıyoruz. Kardeş Maduro ve dost Venezuela halkının yanındayız."  değerlendirmesinde bulundu.
 
PUTİN ACİL OLARAK GÜVENLİK KONSEYİ'Nİ TOPLADI
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Venezuela'daki  durumla ilgili acil olarak Güvenlik Konseyi'ni topladı. 
 
Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Putin, toplantıda Venezuela'daki  durum hakkında görüş alışverişinde bulundu.
 
Ayrıca Putin, Konsey üyelerine Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile  görüşmesi ve Çin'deki temaslarıyla ilgili bilgi verdi.
 
 
İSPANYA EĞİTİM BAKANI'DAN MADURO'YA DESTEK 
 
İspanya Eğitim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Isabel Celaa,  Venezuela'daki darbe girişimiyle ilgili olarak "Venezuela'da çözüm barışçıl  yollardan gelmeli. Hiçbir askeri darbeyi desteklemiyoruz." dedi. 
 
Celaa, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlenen basın  toplantısında, Venezuela'daki darbe girişimiyle ilgili soruları da yanıtladı.
 
"Umarım ki Venezuela'da kan dökülmez." diyen İspanya Hükümet Sözcüsü,  muhalif lider Juan Guaido'nun darbe girişimine destek veren ne kadar asker  olduğuna ilişkin herhangi bir bilgisi olmadığını söyledi.
 
İspanya hükümetinin, Juan Guaido'nun kendi kendine ilan ettiği geçici  devlet başkanlığını tanıdığını hatırlatan Celaa, "Guaido'ya arka çıkmanın  demokratik bir karar ve iyi bir fikir olduğunu düşünüyoruz. Bizim için Guaido,  Venezuela'da geçişi sağlayacak meşru bir temsilci." dedi.
 
Celaa, "Guaido, geçici devlet başkanı olduktan sonra Venezuela'da  iyileşen ne oldu?" sorusuna ise "Guaido, alternatifi temsil ediyor ve bu, siyasi,  sosyal ve insani olarak yeterli." cevabını verdi.
 
OAS'TEN DARBE GİRİŞİMİNE DESTEK
 
Bu arada Venezuela’daki siyasi krizde başından beri muhalefete her  türlü desteği veren Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) Genel Sekreteri Luis Almagro  sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile darbe girişimine destek verdi.
 
Almagro, “Venezuela anayasası ve geçici devlet başkanı Guaido’nun  yanındaki askerleri selamlıyoruz. Barışçıl bir geçiş için daha geniş bir desteğe  ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.
 
KOLOMBİYA DEVLET BAŞKANI DUQUE: TARİHİN DOĞRU TARAFINDA YER ALMAYA ÇALIŞIYORUZ
 
Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque de sosyal medya hesabından yaptığı  açıklamada “Venezuela ordusunu tarihin doğru tarafında yer almaya çağırıyoruz.”  ifadeleri ile darbe girişimini desteklemeye çağırdı.
  
'DARBEYE KATILANLAR HAKKINDA İŞLEM YAPILACAK'
  
Venezuela Başsavcısı Tarek William Saab, kendini "geçici  devlet başkanı" ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido öncülüğündeki  darbe girişimine katılanlar hakkında yasal işlem yapılacağını bildirdi. 
 
Saab, "teleSUR" televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "Özgürlük  operasyonu adı altında ülkede kanlı bir şavaş çıkartmak istiyorlar. Hukuk yolunu  işleteceğiz. Darbe girişimine kalkışanlara gerekli hukuki yaptırımları  uygulayacağız." dedi.
 
Darbe girişimiminin ulusalcı Bolivarcı devrimi yok etmeyi amaçlayan  ABD destekli bir hareket olduğunu savunan Saab, "Venezuela halkını, anayasa ve  demokrasiye yapılan bu darbe girişimine karşı devrimleri korumaya çağırıyoruz.  Venezuela halkı güçlü ve onurludur. Ülkede iç savaş çıkarmak istiyorlar burada.  Başından beri hedefleri bu. Biz cumhuriyeti ve barışı koruyacağız. Venezuela  halkı birlik ve beraberlik içinde ülkesini savunacaktır." ifadelerini kullandı.
 
Saab, "Bu küçük bir grubun umutsuz bir eylemidir." değerlendirmesinde  bulundu.
 
Venezuela Başsavcısı Tarek Saab, 7 Mart'ta ülkenin doğusundaki Simon  Bolivar Hidroelektrik Santrali'nde yaşanan arıza ve ardından meydana gelen  elektrik kesintisinde rolü olduğu şüphesiyle Guaido hakkında soruşturma  başlatmıştı.
 
AB'den Venezuela'da itidal çağrısı
 
Avrupa Birliği (AB), Venezuela'daki darbe girişimine  ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, "Her türlü şiddetten  kaçınma ve itidal" çağrısında bulundu. 
 
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica  Mogherini'nin 28 üye ülke adına yaptığı yazılı açıklamada, "Venezuela'daki krizin  tek çözümü siyasi, barışçıl ve demokratik yollarla sağlanabilir." vurgusu öne  çıktı.
 
Açıklamada, "AB, her türlü şiddete karşı çıkıyor ve daha fazla hayat  kaybını ve gerginliğin tırmanmasını engellemek için itidal çağrısında bulunuyor."  ifadesi yer aldı.
 
AB'nin Venezuela halkına ve meşru isteklerine güçlü bir şekilde destek  verdiği kaydedilen açıklamada, demokrasi ve hukukun üstünlüğünün tekrar inşa  edilmesi için her türlü çabaya destek vermeye hazır olunduğunun altı çizildi.