Son dakika... Dünya kilitlendi! Erdoğan orada!

11 Temmuz 2018 Çarşamba - 9:29 | Son Güncelleme : 11 07 2018 - 18:16

NATO üyesi ülkelerin liderleri iki günlük zirve için Brüksel'de bir araya geliyor. Zirveye ABD ile Avrupalı müttefikleri arasında savunma harcamaları konusunda yaşanan gerginlik damgasını vuracak. Türkiye'yi Başkan Recep Tayyip Erdoğan temsil edecek.


NATO Zirvesi, 29 ülkenin liderlerinin katılımıyla Belçika'nın başkenti  Brüksel'de başladı.
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel  Sekreteri Jens Stoltenberg ev sahipliğinde gerçekleşen NATO Zirvesi resmi  karşılama törenine katıldı. 
 
NATO Karargahı'nın girişinde bulunan Agora alanında, NATO Genel  Sekreteri Jens Stoltenberg ev sahipliğinde liderler için resmi karşılama töreni  yapıldı.
 
Stoltenberg, Başkan Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu NATO'ya üye  ülkelerin liderleriyle tek tek tokalaştı.
 
ERDOĞAN BRÜKSEL'DE
 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere özel uçak "TUR" ile TSİ 13.10'da Belçika'nın başkenti Brüksel'e geldi.
 
 
 
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, zirve öncesinde Türkiye ve Rusya arasındaki S-400 füze alışverişinden geri adım atılmayacağını söyledi.
 
 
NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne, katılmak üzere Brüksel'de bulunan Türkiye Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Karargahında bulunan NATO Daimi Temsilciliğinin açılışını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la gerçekleştirdi.  
 
 
Erdoğan, Trump ile bir süre sohbet etti
 
Daha sonra Stoltenberg eşliğinde 29 ülkenin lideri, NATO'nun tarihi ve  faaliyetlerinin anlatıldığı sergiyi gezdi.
 
Stoltenberg, sergi alanında liderlere NATO hakkında bilgi verdi.
 
Bu sırada Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Macaristan  Başbakanı Viktor Orban ile bir süre sohbet etti.
 
 
Liderler, üye ülkelere ait helikopter gösteri uçuşunun yapılacağı  alana geçerken Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump ile uzun süren sıcak sohbeti  dikkat çekti.
 
 
Gösteri uçuşu öncesinde 29 üye ülkenin liderleri aile fotoğrafı  çektirdi. Burada NATO Genel Sekreteri Stoltenberg da kısa bir konuşma yaptı.
 
 
 
"Daha önce görülmemiş bir barış dönemi sağlamayı başardık"
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun Pasifik Okyanusu'ndan  Karadeniz'e, Arktik'den Akdeniz'e uzanan 29 üyeli bir ittifak olduğunu  belirterek, "Birlikte daha önce görülmemiş bir barış ve güvenlik dönemi sağlamayı  başardık. Başarımızı birliğimize, dünya değiştikçe bu değişimlere uyum  sağlamamıza ve silahlı kuvvetlerimizde görev yapan kişilere borçluyuz. "  dedi.
 
 
"Atak" ilk kez uluslararası zirvede
 
Ardından 29 üye ülkenin lideri kendileri için ayrılan bölüme geçerek,  Açık Hava Töreni'ne katıldı.
 
 NATO'ya üye her ülkenin bayrağının ve askerinin bulunduğu alanda, 13  müttefikten 25 askeri helikopter gösteri uçuşu yaptı.
 
Türkiye'den iki "T129" Atak helikopteri ilk kez uluslararası bir  zirvede uçtu.
 
Helikopter gösteri uçuşu sonrasında Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri  Stoltenberg, samimi bir şekilde sohbet ederek NATO Karargah binasına girdi.
 
Trump Almanya'yı topa tuttu
 
AB'yi uluslararası ittifakın harcamalarına gerekli katkıyı vermemekle suçlayan ABD Başkanı Donald Trump, zirve başlamadan yine gündemi sarstı.
 
Almanya ve Rusya arasındaki doğalgaz anlaşmasını eleştiren Trump, Berlin yönetiminin Moskova'nın esiri olduğunu savundu: "Almanya Rus gazına milyarlar öderken, NATO Almanya'yı Rusya'dan koruyor, Almanya tamamen Rusya'nın kontrolü altına girdi."
 
Kameralar karşısına geçen Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, "Almanya bağımsızdır ve NATO için çok şeydir" sözleriyle Trump'a yanıt verdi.
 
İki ülkenin liderleri zirvede başbaşa görüşecek.
 
 
 
"NATO ülkeleri savunma harcamalarını anında artırmalı"
 
Trump, NATO müttefiklerinin 10 yıl içinde değil "anında"  savunma  harcamalarını artırması gerektiğini belirterek, "Bu kabul edilemez. Biz  Almanya'yı, Fransa'yı, herkesi koruyoruz. Çok fazla para ödüyoruz. Yıllardır da  bu şekilde devam ediyor. Başka ABD başkanları da bunu gündeme getirdi ama bu  konuda hiç birşey yapmadı. Ya anlamadılar ya da müdahil olmak istemediler. Ama bu  bizim ülkemiz için büyük haksızlık." diye konuştu.
 
Özellikle Almanya'nın savunma harcamalarının çok düşük seviyede  olduğunu söyleyen Trump, "Almanya çok zengin bir ülke. Savunma harcamalarını  anında, hemen yarın artırabilirler ve hiçbir sıkıntı olmaz." açıklamasında  bulundu.
 
NATO devlet ve hükümet başkanlarının 11-12 Temmuz tarihlerinde Brüksel'de katılacağı zirve toplantısı, ABD ile Avrupalı müttefikleri arasında savunma harcamaları konusunda yaşanan gerilimin gölgesinde başlıyor.
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg zirve öncesinde yaptığı açıklamada temkinli konuşarak, "Zirve Atlantik ötesi ilişkilerin gücünün tartışmaya açıldığı bir dönemde yapılıyor. Zirvede savunma harcamaları konusunda güçlü tartışmalar yapılırsa, bu benim için sürpriz olmaz" dedi. 
 
 
Trump: Putin en kolayı
 
ABD Başkanı Trump NATO zirvesi için Brüksel'e hareket etmeden önce yaptığı açıklamada NATO zirvesi ve ardından İngiltere'ye yapacağı ziyarete atıfta bulunarak, bu temasların 16 Temmuz'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yapacağı görüşmeden daha zorlu geçebileceğini söyledi. Trump, "Doğrusunu söylemek gerekirse Putin'le görüşme aralarındaki en kolayı olabilir" diye konuştu.
 
Avrupa Politika Merkezi adlı düşünce kuruluşundan Elisabeth Braw, Trump'ın Avrupalı müttefiklerinden umduğu taahhütleri alamaması durumunda NATO zirvesinden büyük hayalkırıklığı içinde ayrılması riskine dikkat çekerek "Ardından Putin'in kollarına atılacak ve Putin'e karşı olması gerektiğinden daha cömert olacak" diye konuştu.
 
Münih Güvenlik Konferansı uzmanlarından Tobias Bunde de, savunma harcamaları konusunda rahatsızlığı olan ABD'nin acil bir durumda Avrupalı partnerleri için askeri bir destek verip vermeyeceği konusundaki güvensizliğe dikkat çekerek "NATO Trump'ın başkanlığını atlatabilecek mi, işte bu konuda tartışmalar var" dedi.
 
Brüksel'de iki gün sürecek NATO zirvesinde savunma harcamalarının yanı sıra yeni kumanda merkezleri, 30 gün içinde konuşlandırılabilecek muharip birlikler, Irak misyonunun genişletilmesi ve Makedonya'yla üyelik görüşmelerinin de gündeme gelmesi bekleniyor.