Son dakika: Usulsüz engelli raporu operasyonu: Çok sayıda gözaltı var...

DHA |  14 Ocak 2020 Salı - 10:28 | Son Güncelleme : 14 01 2020 - 14:13

İstanbul merkezli 10 ilde, erken emeklilik, ÖTV indirimi gibi benzeri hususlarda sahte evrak düzenleyip 'engelli raporu' çıkardıkları kişilerden 5 ile 15 bin lira para alarak, devleti 3 milyon lira zarara uğratan çeteye yönelik operasyonda gözaltı sayısı 106’ya çıktı. Firari 8 kişinin yakalanması için operasyonlar sürüyor.


İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir suç  örgütünün çok sayıda vatandaşın usulsüz engelli raporu alınmasını sağladığı  bilgisi üzerine çalışma başlattı. Soruşturma kapsamında, İstanbul, Amasya, Batman, Kocaeli, Nevşehir Sinop, Sivas, Tokat, Tekirdağ ve Yalova'da eş zamanlı operasyon düzenleyen  ekipler, haklarında gözaltı kararı bulunan 114 kişiden 106'sı yakaladı. Şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü, firari 8 kişinin ise  yakalanmasına çalışıldığı bildirildi.
 
  Operasyon hakkında
 
Zanlıların, sağlıklı veya engel oranı düşük olmasına rağmen sağlık  kuruluna görünecek vatandaşları rapor alacakları hastalıklarla ilgili  bilgilendirdikleri ve doktorları yanlış yönlendirip usulsüz şekilde engelli  raporu almalarını sağladıkları, bu kişilerin erken emeklilik, ÖTV indirimi,  ücretsiz taşıma kartı alımı gibi engelli vatandaşlara tanınan avantajlardan ve  hizmetlerden usulsüz yararlanmasını sağlayarak kamuyu zarara uğrattıkları  belirlendi.
 
Yakalanan şüphelilerden 21 kişinin çete üyesi olduğu öğrenilirken, 85 şüphelinin ise sahte rapor çıkartılan kişiler olduğu öğrenildi. İstanbul merkezli operasyonlar Amasya, Batman, Kocaeli, Nevşehir, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat ve Yalova'da devam ediyor. Yakalanan şüphelilerin ev ve işyerlerindeki arama çalışmaları yapılırken, diğer şüphelilerin de yakalanması için çalışmalar devam ediyor. Şüphelilerin devleti uğrattıkları zararın ise yaklaşık 3 milyon lira olduğu belirtildi.