Son dakika: Türkiye'nin yeni Hollanda Büyükelçisi Şaban Dişli oldu

AA |  07 Eylül 2018 Cuma - 14:05 | Son Güncelleme : 07 09 2018 - 14:47

Türkiye'nin yeni Hollanda Büyükelçisi Şaban Dişli oldu.


Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik mutabık kalındığı  üzere karşılıklı atanan büyükelçilerin bugün açıklandığı belirtildi.
 
 Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:
 
"Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla Şaban Dişli, Lahey  Büyükelçimiz olarak atanmıştır. Hollanda Dışişleri Bakanının ekim ayının ilk  haftasında ülkemize yapması planlanan resmi ziyaret, ilişkilerin  normalleştirilmesi yönündeki müteakip adımı oluşturacaktır. Memnuniyet verici bu  gelişmelerin, Hollanda’yla 400 yılı aşan köklü ilişkilerimize ve AB üyelik  müzakere sürecimize olumlu yansımasını temenni ediyoruz."
 
Hollanda hükümeti de Ankara Büyükelçiliği'ne Marjanne de Kwaasteniet'i  atadı. Kwaasteniet de ülkesinin NATO Daimi Temsilciliği görevini yürütüyordu.
 
Türkiye'nin yeni Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli
 
Şaban Dişli, 22 Şubat 1958'de Sakarya'nın Geyve ilçesinde doğdu.
 
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  Ekonomi ve İstatistik Bölümünü bitiren Dişli, yüksek lisansını New York Eyalet  Üniversitesi'nde Matematiksel Ekonomi alanında tamamladı ve Harvard Üniversitesi  Üst Düzey Yöneticilik Programı'na katıldı.
 
Dişli, Hollanda'da banka genel müdürlüğü yaptı ve Yurt Dışı Bankalar  Birliği kuruculuğu ile Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. AK Parti  kurucu üyesi olan Dişli, 22, 23 ve 24. dönemde Sakarya Milletvekili seçildi.
 
Şaban Dişli, 22. dönemde AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel  Başkan Yardımcılığı, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği, 23. dönemde  AK Parti Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Dışişleri Komisyonu  Üyeliği, Başbakan Dış Ekonomik İlişkiler Danışmanlığı, 24. dönemde Başbakan  Ekonomik İlişkiler Danışmanlığı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk  Delegasyonu Üyeliği, Dışişleri Komisyonu Üyeliği, Türkiye-ABD Parlamentolararası  Dostluk Grubu başkanlığı yaptı.
 
Dişli, çok iyi düzeyde İngilizce, Fransızca ve Hollandaca biliyor.
 
Türkiye - Hollanda son dönem ilişkileri
 
Hollanda hükümeti, Türkiye'deki anayasa değişikliği referandumu  döneminde, Hollanda'da Türk vatandaşlarıyla bir araya gelerek konuşma yapmayı  planlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağına verilen iniş iznini iptal  etmişti. Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın da  11 Mart 2017'de Rotterdam'daki Türk Konsolosluğu'na girişine izin vermeyen  Hollandalı yetkililer, Kaya'nın korumalarını gözaltına almış ve kendisini polis  eskortuyla Almanya'ya gitmeye zorlamıştı.
 
Gelişmeler üzerine Türkiye, ülke dışında bulunan Hollanda'nın Ankara  Büyükelçisi'nin dönmemesini istemişti. İki ülke, diplomatik temsilini karşılıklı  olarak maslahatgüzar düzeyinde tutuyordu.
 

ETİKETLER